Arsa fiyatlarına Kuzey Marmara ve İzmir-İstanbul Otoyolu dopingi

Yakın zamanda tamamlanan Kuzey Marmara Otoyolu ve İzmir-İstanbul Otoyolu’nun güzergâhındaki arsa ve arazi değerleri hızla yükseldi.

Arsa fiyatlarına Kuzey Marmara ve İzmir-İstanbul Otoyolu dopingi
Arsa fiyatlarına Kuzey Marmara ve İzmir-İstanbul Otoyolu dopingi
GİRİŞ 23.11.2021 14:05 GÜNCELLEME 23.11.2021 17:24
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Bölgedeki ulaşım ve altyapı projeleri, gayrimenkul değerini en fazla etkileyen faktörlerden biri olarak öne çıkıyor.

Bölgelerde arsa fiyatlarında yüzde 92, arazi fiyatlarında ise yüzde 94’e kadar artış görüldü. Arsa fiyatlarında son 4 yılda en fazla artış İzmir, arazi fiyatlarında en fazla artış ise İzmit’te yaşanırken, İzmir’de arsa fiyatların son 1 yılda %49, son 4 yılda %133 artış gösterdi, ortalama metrekare satış fiyatı ise 1.364 TL oldu.

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa verilerine göre, İstanbul'un Silivri ilçesi Kınalı kavşağından başlayarak, Sakarya Akyazı’da biten otoyol güzergahındaki bölgelerde son 4 yılda arsa fiyatlarında %45’e kadar, tarla, bağ, bahçe fiyatlarında ise %94’e kadar artış görüldü.

Güzergâhta yer alan bölgeler içinde son 4 yılda arsa fiyatlarında en fazla artış Akyazı’da yaşanırken, arazi fiyatlarında en fazla artış ise İzmit’te görüldü. Sakarya Akyazı’da arsa fiyatları son 1 yılda %29, son 4 yılda ise %45 arttı, arsaların ortalama metrekare fiyatı 411 TL. İzmit’te ise arazi fiyatları son 1 yılda %21, son 4 yılda %94 artış gösterdi, ortalama metrekare fiyatı 64 TL oldu.

İzmir, İstanbul Otoyolu güzergahındaki bölgelerde ise arsa fiyatlarında %133, arazi fiyatlarında ise %94’e kadar artış görüldü.

Arsa fiyatlarında son 4 yılda en fazla artış İzmir’de, arazi fiyatlarında en fazla artış ise İzmit’te görüldü. İzmir’de arsa fiyatların son 1 yılda %49, son 4 yılda %133 artış gösterdi, ortalama metrekare satış fiyatı bin 364 TL oldu.

YORUMLAR 7
 • Hasanbb 1 hafta önce Şikayet Et
  Sahiplerine bakın rantçı kim anlarsınız.arsa stokçulupu saçma bir haramzade düzenidir.
  Cevapla
 • Attila 1 hafta önce Şikayet Et
  Aman ne piyango ne müjde. Arsaları toplayan rantçılar bedavadan kazanacaklar işte.
  Cevapla
 • aaa 1 hafta önce Şikayet Et
  fiyat artışına neden sevinmeliyiz.
  Cevapla
 • muhammet 1 hafta önce Şikayet Et
  Ya arkadaş arazilerin değerlenmesini bırakın Allah aşkına. Yola, hastaneye, okula kısacası kamu yatırımlarına karşı değiliz. Ancak tarım arazilerinide millet yatırım aracı olarak görmesin. Gördükçe tarımsal üretimimiz azalıyor. Ondan sonrada bu fiyatlar neden yükseldi diye veryansın ediyoruz. Rahat bırakın artık şu tarım arazilerinide insanlar üretim yapsın...
  Cevapla
 • ÖNCE VATAN 1 hafta önce Şikayet Et
  ya allah aşkına bu ne ya maşşallah bunu yemin ederim muhalefet rüyasında bile yapamaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle