Bakan Bilgin'den son dakika asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, son dakika asgari ücretle ilgili "Görüşmeleri 1-2 haftada bitiririz. İlk veriler asgari ücrette anlaşacağımız yönünde. Aralık sonunu beklemeden çözme eğilimindeyiz" dedi.

GİRİŞ 23.11.2021 10:07 GÜNCELLEME 23.11.2021 18:24
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Bakan Bilgin, "Aralık ayının başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu sefer erken bitirme eğilimindeyiz. Çünkü taraflarla, sosyal ortaklarımızla görüşüyoruz. Onlarla bir uzlaşma noktasına doğru gidiyoruz. Araştırmamızın ilk verileri de onlarla uzlaşabileceğimiz yönünde" dedi.

KADEMELİ ASGARİ ÜCRET OLMAZ

Bakan Bilgin "Yasalarımıza göre kademeli asgari ücret olmaz, bölgesel asgari ücret olmaz. İşletme büyüklüğüne göre asgari ücret olmaz. O doğrudan doğruya emeği koruyacak en düşük ücrettir ve Türkiye çapında uygulanır." dedi.

Erdoğan'dan ekonomi için zafer sözü! Asgari ücret hakkında açıklamaErdoğan'dan ekonomi için zafer sözü! Asgari ücret hakkında açıklama

ASGARİ ÜCRET ANKETİNİN SONUÇLARI ÇARŞAMBA GÜNÜ NETLEŞİR

Bakan Bilgin, asgari ücrette işverene sağlanan 75 liralık destek anımsatılarak, bu dönemde nasıl bir yol izleneceğinin sorulması üzerine de "O daha önce Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği bir karardı. Uygulandı ve bitti. İşverene destek vermeyeceğiz, işçilerimize destek vereceğiz" dedi. 

Bilgin, işçiye verilecek desteğin nereden karşılanacağına ilişkin soruya da "Onu bilmiyorum, nereden verirsek. Doğrudan doğruya belirleyeceğimiz rakamın seviyesine göre, miktarına göre. Bütçeden aktarılan veya başka bir şekilde" diye cevap verdi.

Ayrıca asgari ücretin tespiti için yapılan anket sonuçlarının çarşamba günü sonuçlanacağını belirten Bilgin, "Önce Cumhurbaşkanı'mızla paylaşacağım. Muhtemelen bir sonraki kabinede araştırmanın sonuçlarını takdim ederim" diye konuştu.

Asgari ücrette rakamlar ortaya çıkmaya başladı! Masada 3 farklı senaryo varAsgari ücrette rakamlar ortaya çıkmaya başladı! Masada 3 farklı senaryo var

GÖRÜŞMELERİ İLK HAFTADA BİTİRME KARARINDAYIM

Bakan Bilgin, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın ilk 10-15 günde görüşmeleri sonlandırma ve 1 ay beklememe çağrısının sorulması üzerine, "Ben de ilk haftada bitirme kararındayım. Ben olur görüyorum. İlk görüşmede değil de bir hafta içinde; haftanın başında ve sonunda görüşürüz" dedi.

Bakan Bilgin, asgari ücretten gelir vergisinin alınmaması gibi bir formülün masada olup olmadığının sorulması üzerine de "Onu şimdi açıklamıyorum. Tabii biz çalışıyoruz, her ihtimali alternatifleri çalışıyoruz" dedi. 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 52
 • zafer gülten 2 yıl önce Şikayet Et
  şunu perşembe yada cuma hayırlı günde yapsanız olmazmıydı....ninem çarşamba yapılan iş çarşafa dolanır derdi.hadi hayırlısı.
  Cevapla
 • Adalet 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne asgari ücreti ne Eyt si ne 3600 ü çok daha güçlü Türkiye Geliyor izleyin 1 yıl içinde göreceğiz nasip ise.Herkes söylediklerinden utanacak.Devlete Güvenin.
  Cevapla
 • Fatih... 2 yıl önce Şikayet Et
  EYT den önemli konu yok.Ortasini bulup herkesi memnun edebilirsiniz.Hem EYT hem asgari ücret hem 3600...
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Memurla işçi arasındaki maaş farkını kapatın.
  Cevapla
 • Yavuzca 2 yıl önce Şikayet Et
  TL yi kaldırıp Euro ya geçmeli o zaman istediği kadar çıksın dolar altın.
  Cevapla
 • Rst 2 yıl önce Şikayet Et
  Değişen ne olacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle