Türkiye artık Devler Ligi'nde! Akşit'ten heyecan veren sözler

TEI Genel Müdürü Profesör Doktor Mahmut Faruk Akşit, Türkiye’nin 20 yıllık süreçte teknoloji alanındaki atılımlarını anlattı.

GİRİŞ 23.11.2021 00:39 GÜNCELLEME 23.11.2021 01:41
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

TEI Genel Müdürü Profesör Doktor Mahmut Faruk Akşit, A Haber’de canlı olarak yayınlanan yazar ve sunucu Melih Altınok’un sunumuyla ekranlara gelen “Sebep Sonuç” programına konuk oldu.

Türk mühendislerin üretimi yerli motorlar hakkında konuşan TEI Genel Müdürü Profesör Doktor Mahmut Faruk Akşit şu açıklamalarda bulundu.

TAI KAÇ ÇEŞİT MOTOR YAPIYOR?

Kara araçlarından örnek verim; motosikletten TIR'a kadar bütün araçlar karayoluna gidiyor. Burada kaç çeşit motor üretildiğine bakarsanız düzinelerce var. Biz de Türkiye olarak son 20 yılda ciddi bir atak yaptık savunma sanayiinde. Motorlar da bunlarında önemli bir parçasıdır. Motor geliştiriyoruz. Hepsini bir anda geliştirmek diye bir şey olacak değil. Motorları biz yapıyoruz. Seri imalata da geçiyor. O yüzden AKINCI'nın bir kısım motorları Ukrayna'dan tabii ki alınıyor. Çünkü o sınıftaki motorlara daha el atmadık. Nereden başladık en acil olandan ve en çok platformda kullanılacak ortak motorlardan başladık."ARGE EKİBİMİZ 100 KİŞİNİN ALTINDAYDI"

2013'ün sonu 2014'ün başında TUSAŞ Motor Sanayi TAI'de Genel Müdür olarak başladım. ABD'de General Electric'te 10 yıla kadar çalıştım. Göreve geldiğim zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın da (Başkan Erdoğan) bastırmasıyla küçük birkaç tane motor denemeleri yapılmaya başlanmıştı ama bütün ARGE ekibimiz 100 kişinin altındaydı. İlk geldiğimde pistonlu motorlar ekibi olarak daha yoğun çalıştık. Çünkü İHA'lar Türkiye'nin gündemindeydi. Ve biz ilk geliştirdiğimiz motorları İHA sınıfları için yaptık. O yüzden "PG 115" 115 beygir güç üreten motor yaptık. Daha sonra 155 beygirlik yaptık. "PG 115" 9 adet seri imalata da girdi. Halkımız merak da ediyor bunu. Fakat hemen peşinden 170'i de geliştirdiğimiz için bir motor sınıfını geliştirince üstüne türevlerini çıkartması hızlı oluyor. En acil ihtiyaçtan bunu çıkardık. 2019'da ANKA için seri imalata girdi. İlk 19 imalatı 2019 sonunda tamamladık. Bu motorun yerlilik oranı yüzde 95 hatta yüzde yüze yaklaşıyor. Örneğin General Electric dünyada bütün parçalarını kendisi üretmiyor. Dünyanın her tarafında tedarik ağında ürettiriyor. Ya da kendisi de üretiyor.

"PD170'DE İLK UÇUŞUNU YAPIP SONRA GELİŞMİŞ MOTOR TAKILABİLECEK"

TEKNOFEST'te PD222ST'nin ilk prototipini sergiledik. Rakip motor 155 beygirken bu 225 beygir veriyor. Kalkış gücü, pist mesafesi olarak büyük avantajlar sağlar. Bayraktar TB3 ve Akıncı C olabilir, artık Baykar hangisinde daha önde gidiyor bilmiyorum.

Kullanıldığı araç sayısını maksimize etmek için PD170'le aynı arayüzle kullanılacak şekilde türev motorlar geliştiriyoruz.

Entegrasyonda ufak tefek rötuşlar gerekiyor ama PD170'de ilk uçuşunu yapıp sonra gelişmiş motor takılabilecek. Bu Aksungur, Akıncı, Anka, Bayraktar TB3'de yapabilir.

"GÖKBEY'İN MOTORU ŞAMPİYONLAR LİGİNDE

İHA'ların büyüklüğüne göre motor üretiyoruz. ARGE ve milli morlarda 1000'den fazla mühendisle çalışıyoruz. 10 yerli motor geliştirdik. 5'i seri imalata girdi. Bu çok iyi bir oran. Motorun malzemelerini de geliştiriyoruz. Helikopter motoru da yapıyoruz. Gökbey'in motoru şampiyonlar liginde. Sivil havacılıkta ve askeri alanda kullanılmakta. Her türlü motoru yapacak güçteyiz. Helikopter motoru atom bombası yapmaktan zor.

ATAK-2'DE KULLANILACAK MOTOR

Öte yandan TEI-TS1400 (turboşaft motor) için ise Akşit, "ATAK-2'de bunu kullanacağız." ifadelerine yer verdi.

FÜZE MOTORU

TEI Genel Müdürü Profesör Doktor Mahmut Faruk Akşit, ayrıca Türkiye'nin füze motoru da yaptığını açıkladı.

Akşit şu ifadeleri kullandı;

Yakın zamanda son prototipi de tamamlanacak olan GÖKBEY helikopterinin 2022 yılı içinde seri üretime geçmesi bekleniyor. 2023 bitmeden ilk insanlı uçuş için izin alacağımızı umuyorum.

ETİKETLER
TEİ
YAZDIR
YORUMLAR 78
 • Halk 1 ay önce Şikayet Et
  Şu adamlar işlerini bitirseydide onu bekleseyduk ya. Sabredelim biraz daha
  Cevapla
 • .... 1 ay önce Şikayet Et
  Valla 2023 de iktidara Allah korusun zillet ittifakı gelirse bunların hepsini çöpe atarlar. Hepsine birer ikişer uyduruk yolsuzluk dosyası açarlar, milleti de kandırirlar. Sonra yıllar geçince üstünden bol bol da ağlarlar ama akp yüzünden diye de eklerler. Hain mason-sebetayist takım asla boş durmaz.
  Cevapla
 • Recebali 1 ay önce Şikayet Et
  Bugünlerde güzel sözlere müjdeli haberlere çok ihtiyacımız var. Maşaallah. Çok seviniyoruz. Rabbim başarılarınızı daim etsin
  Cevapla
 • Bir Anne 1 ay önce Şikayet Et
  O kadar mutlu oluyoruz ki. Rabbim bu yiğitlerin sayısını arttırsın. Biz analar biliyoruz, şu an yeni bir İstiklaş Savaşı veriyoruz.
  Cevapla
 • cevdet 1 ay önce Şikayet Et
  atom bombası yapalım bir düzine düşman çok gerekirse kullanırız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle