İHKİB, Türk hazır giyimcileri 30 bin alıcıyla buluşturuyor

Türk hazır giyim ihracatçıları, İstanbul Hazır Giyim İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) 6-9 Aralık’ta düzenleyeceği Fashion Connection’da 30 bin alıcıyla bir araya gelecek.

İHKİB, Türk hazır giyimcileri 30 bin alıcıyla buluşturuyor
İHKİB, Türk hazır giyimcileri 30 bin alıcıyla buluşturuyor
GİRİŞ 22.11.2021 13:57 GÜNCELLEME 22.11.2021 13:57

İstanbul Hazır Giyim İhracatçıları Birliği (İHKİB), gerçekleştirdiği uluslararası organizasyonlarla Türkiye’nin küresel hazır giyim pazarındaki rekabetçi yapısına sunduğu katkıyı artırmaya devam ediyor. Birlik, Türk hazır giyim ihracatçılarını 6-9 Aralık’ta düzenleyeceği Fashion Connection’da 30 bin alıcıyla bir araya getirmeye hazırlanıyor. Fashion Connection organizasyonu öncesi açıklamalarda bulunan İstanbul Hazır Giyim İhracatçıları Birliği'nin (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, salgınla birlikte Türkiye’nin küresel hazır giyim pazarında yıldızının giderek daha da parladığını söyledi. Gültepe, Avrupa ve ABD merkezli hazır giyim markalarının siparişlerini Çin’den Türkiye’ye kaydırmayı planladığını aktardı.

Yoğun talebin etkisi ile bu yıl ilk kez ihracatta 20 milyar doları yakalayabilecekleri bir hıza ulaştıklarını aktaran Gültepe, şunları kaydetti: "Biz yıllardır İstanbul’u moda merkezi, Anadolu’yu üretim üssü yapmak için çalışıyoruz. Şimdi önümüzde salgın sürecinin tetiklediği çok önemli bir fırsat var. Bu fırsatı sektörümüz ve ülkemiz adına en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Yıllardır iş birliği yaptığımız markalar rakip ülkelere göre farkımızı ve kalitemizi biliyor. Ancak tanıtım faaliyetlerimizi aralıksız ve ısrarla sürdürmek durumundayız. Özellikle İstanbul’un küresel modanın en önemli merkezlerinden biri olduğu yönündeki algıyı dijital kanallarda da güçlendirmek istiyoruz. Bu hedef doğrultusunda İstanbul Fashion Connection’ı hazırlayarak sektörün hizmetine sunduk."

Sanal bir platform olan İstanbul Fashion Connection'ın yaklaşık 30 bin uluslararası alıcı ile firmalar arasında bir köprü olacağını ifade eden Gültepe, platform sayesinde ihracatçı firmalara en pratik yoldan ve en doğru alıcı grubu ile buluşturarak katma değerli ihracatın artmasına katkı sunacakları belirtti.

Gültepe, "İstanbul Fashion Connection’da ilk sanal fuar için kolları sıvadık. 6-9 Aralık tarihleri arasında düzenleyeceğimiz sanal fuarımıza katılacak firmalarımızı dünyanın dört bir yanından alıcılar ile buluşturacağız. Fuar için firmalarımızın şimdiden yerlerini ayırtmalarını öneriyorum." ifadelerini kullandı.

Fuara katılmak isteyenlerin başvurularını platformun internet sitesi üzerinden gerçekleştirebileceğini belirten Gültepe, İstanbul Fashion Connection’ın yakın gelecekte ihracat yapan ya da ihracat yapmayı planlayan tüm hazır giyim firmalarının ortak platformu haline geleceğini kaydetti.

YAZDIR