Otomobil al-satçılarına yeni çözüm: Kara listeye alınacaklar

Otomotiv firmaları başta galericiler olmak üzere ‘al-sat’ işi yapanları kara listeye almaya başladılar. Lansmanda özel fiyattan otomobili alıp, 30-40 bin TL fazlasına satanları önlemeye çalışıyorlar.

Otomobil al-satçılarına yeni çözüm: Kara listeye alınacaklar
Otomobil al-satçılarına yeni çözüm: Kara listeye alınacaklar
GİRİŞ 22.11.2021 13:36 GÜNCELLEME 22.11.2021 13:36
Bu Habere 105 Yorum Yapılmış

Dünyayı etkisi altına alan çip krizi Türkiye'de otomotiv sektörünü derinden etkilemeye devam ediyor. Pandemide işlerin yavaşlaması tedarik sorununun büyümesine ve üretimin aksamasına neden oluyor. Piyasada otomobil bulunmaması satışlara olumsuz yansıyor.

'AL-SAT'ÇILAR TÜREDİ

Sabah'tan Ufuk Sandık'ın haberine göre Türkiye'de 2021 Ekim'de otomobil satışları yüzde 46.9 geriledi ve 40 bin seviyesinde gerçekleşti. Eylül ve ekimde etkisini artıran tedarik sorunu kasımda da devam ediyor. Piyasada otomobil yok. Bekleme süresi iki-üç ayı buluyor.

2020 başından bu yana yaşanan tedarik sorunu otomotiv sektöründe değişimlere yol açtı. Otomobil alım satımını cazip bir iş gören 'Al-Sat'çılar türedi.

Başta bazı galericiler olmak üzere lansman döneminde özel fiyatla bayiden aldıkları otomobilleri ikinci elde daha yüksek satmaya başladılar. Bayi fiyatıyla galeri fiyatı arasında 30-40 bin TL'ye varan farklar görüldü. Piyasada dengeler bozulurken, otomotiv firmalarına olan güven sarsıldı. Bu durum firmaları harekete geçirdi. Piyasada fiyatları yükselten ve haksız kazanç elde edenleri engellemek için kara liste oluşturmaya başladılar.

6 AYDA 3 OTO ALAN VAR

Yapılan araştırmada bazı isimlerin farklı bayilerden altı ayda üç otomobil alıp daha sonra sattıkları tespit edildi. Ayrıca galerilerin şirket değil kendi adlarına, hatta eşleri ya da anne-babaları üzerine alım yaptıkları görüldü. Kara listede 'al-sat'çıları yayınlayıp, listede adı bulananlara otomobil satılmasını önlemeye çalışıyorlar. Tüketici Kanunu'na göre otomotiv firmalarının "otomobil satmıyorum" demesi mümkün değil. Ancak kara liste, ihtiyacı için otomobil satın alan gerçek müşteriyle 'al-sat'çıları birbirinden ayırt edilebilmesi açısından önemli.

FİLO KİRALAMADA UYGULANDI

FILO kiralama sektörü 2013-2014 yılları arasında araç hırsızlıklarıyla ilgili büyük sorun yaşadı. Bunun üzerine kara liste uygulamasını devreye aldı. Şüpheli durumlarda firmalar sisteme girip sorgulama yaparak, hırsızlık vakalarını önlemeye çalıştılar.

YORUMLAR 105
 • otokolik 1 yıl önce Şikayet Et
  o lüks bayilerde araba satışı yoksa giderler nereden karşılanıyor,ülkemizde araç üreten markalar her ay 100 bin araç üretiyor bunun yarısı ihracat ise diğer yarısı nerede,devlet uyuyormu yoksa karaborsayı destekliyormu,sorularıma cevap bekliyorum.
  Cevapla
 • Yasin 1 yıl önce Şikayet Et
  Asıl bayilerde sıkıntı var tüm yolsuzlukları kendileri yapıyor.Ya eşine dostuna araba satıyorlar yada paravan şirket kurup ordan sıfır araçları ikinci ele düşürüp daha yüksek mebladan satıyorlar.
  Cevapla
 • Ali Aktaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Fırsatçı olan her yerde belli eder devlet kâr edenden vergisini alsın .
  Cevapla
 • Arabasız 1 yıl önce Şikayet Et
  Yorumlara bakılırsa vatandaşımızın azımsanmayacak bir kısmı al-satçı olmuş ve fırsatı tepmek istememiş. Yazıklar olsun
  Cevapla
 • Laganya 1 yıl önce Şikayet Et
  Halericilerde plakalı sıfır araç dolu gitsin devlet çöksün.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle