Avrupa ülkesinden Türkiye ile 6 dev anlaşma! Gündemde İHA'lar da olacak

Türkiye ve İspanya 6 yeni anlaşma imzaladı. Türk-İspanyol Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreteri Ramos, "Türkiye ile İspanya arasında zaten çok iyi ilişkiler var olduğundan aslında kimse yeni anlaşma bile beklemiyordu" dedi.

GİRİŞ 19.11.2021 15:08 GÜNCELLEME 19.11.2021 15:26
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Türk-İspanyol Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreteri Diego Ramos, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, "Oda olarak bu üst düzey toplantıyı açık bir başarı olarak görüyoruz. Bu dün sona eren bir toplantıdan ziyade gelecek yıl çok daha geniş katılımlı bir toplantının önünü açan ve geniş ufuklu bir adımdır. Devamlılığı olması açısından mükemmel." dedi.

TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİK SÜRECİNE DESTEK

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in oldukça olumlu bir imaj verdiğini kaydeden Ramos, "Başbakan Sanchez'in Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinde ısrarcı bir yaklaşım sergilemesi, özellikle AB içindeki bazı farklı görüşlere karşı çok önemli bir mesaj oldu. İspanya'nın Türkiye'nin AB üyeliğine açık bir destek vermesi, Türkiye-İspanya ve Türkiye-AB ekonomik ilişkilerine iyi bir şekilde yansıyacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

6 YENİ ANLAŞMA İMZALANDI

Türkiye ve İspanya hükümetleri arasında imzalanan 6 başlıktaki yeni anlaşmaların da önem arz ettiğinin altını çizen Ramos, şöyle devam etti:

"Türkiye ile İspanya arasında zaten çok iyi ilişkiler var olduğundan aslında kimse yeni anlaşma bile beklemiyordu. Çünkü önemli anlaşmalar zaten imzalanmış durumda. Ama su, doğal afetlere karşı mücadele gibi yeni iş birliği alanları da yaratıldı. Bu, gelecek zirve için beklentilerin artması anlamında mükemmel bir şey. Bu olumlu hava gelecek zirvede drone gibi yeni teknolojilere de yayılacaktır."

İspanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin "kapsayıcı ortaklık" olarak tanımlanmasının aynı zamanda AB'ye de verilmiş açık bir mesaj olduğunu ifade eden Ramos, "Diplomatik dilde naziklik olmaz. Bu açık bir şekilde, artan ekonomik iş birliğine olan güven ve yatırımdır. Türkiye ve İspanya arasındaki olumlu gündem Türkiye-AB ilişkilerine de yansıyacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

TİCARET HACMİ 13 MİLYARDAN 20 MİLYAR AVROYA ÇIKACAK

Ramos ayrıca Türkiye ve İspanya arasında mevcut durumda yıllık 13 milyar avro olan ikili ticaret hacminin 20 milyar avroya çıkarılması vaadinin "alçak gönüllü ve rahatlıkla gerçekleştirilebilecek bir hedef olduğunu, özellikle salgın sonrasında bölgesel ilişkilerin çok daha ön plana çıkacağını ve Türkiye ile İspanya'nın bundan kazançlı çıkacağını" söyledi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
İHA
YAZDIR
YORUMLAR 42
 • Rizeli lazoğlu 2 ay önce Şikayet Et
  Bıu millet nankör nankör, Teisin kıymetini bilmiyorlar . Yok neymiş dolar yükselmiş , pahalılık varmış, geçinemiyorlarmış , ekonomik kriz varmış yalan külliyen yalan bunu söyleyenler vatan hainidir. senin gördüğünü Reis görmüyor mu ? Hı sabredin burada ölmeye ne kaldı ki !
  Cevapla
 • Hasan 2 ay önce Şikayet Et
  Pedro Shanchez Erdogan la el mi sıkıştın. Senin de ipini çekerler dikkat et.
  Cevapla
 • Ragıp 2 ay önce Şikayet Et
  Rızkın 10/9 ticaretteymiş. Ticaret yapan kazanır.
  Cevapla
 • 9/10* 2 ay önce Şikayet Et
  9/10* olmalı
  Cevapla
 • zülfi 2 ay önce Şikayet Et
  ispanyollar akıllı ve düzgün insanlar. başlarındaki adamlarda akıllı. macron gibi çiğ süt emmiş değiller.
  Cevapla
 • Asma 2 ay önce Şikayet Et
  Param olur da seyahat edersem, ispanya'ya gider bir tatil yaparım. Ne de olsa anlaşıyoruz.
  Cevapla
 • yaşar.erkul. 2 ay önce Şikayet Et
  ispanyada..cok.is..adami.var.turk.buyukler..mermer..fabrika
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle