Son dakika haberi: Türkiye dünyanın en iyisine sahip olacak! Adı da belli oldu

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdelediği 4. sondaj gemisi 2022’nin ilk çeyreğinde envantere girecek. Son teknoloji gemiye ‘Alparslan’ adının verilmesi bekleniyor.

Son dakika haberi: Türkiye dünyanın en iyisine sahip olacak! Adı da belli oldu
Son dakika haberi: Türkiye dünyanın en iyisine sahip olacak! Adı da belli oldu
GİRİŞ 19.11.2021 07:04 GÜNCELLEME 19.11.2021 07:09
Bu Habere 80 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Yedinci nesil gemi, 12 bin 200 metreye kadar da sondaj yapma özelliğine sahip. 200 kişilik mürettebata sahip gemi, 7,3 metre yüksekliğindeki dalgada bile sabit kalabiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği 4. sondaj gemisinin 2022’nin ilk çeyreğinde Türkiye’ye gelmesi planlanıyor. Son teknoloji ile donatılmış geminin adının da Alparslan olabileceği değerlendiriliyor. 3 bin 600 metreye kadar operasyon yapabilen gemi, 12 bin 200 metreye kadar da sondaj yapma özelliğine sahip. Denizlerdeki petrol ve doğal gazı çıkarmak üzere derin deniz sondaj faaliyetlerine ağırlık veren Türkiye, Fatih, Yavuz ve Kanuni’nin ardından 4. sondaj gemisini de filosuna dahil etti.

YEDİNCİ NESİL DENİLİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün AK Parti grup toplantısında “Sondaj filomuza dördüncü gemimizi de ekledik. Üstelik bu gemi diğerlerinden farklı olarak yedinci nesil olarak adlandırılan en modern, en son teknolojiyle donatılmış, ilk defa bizim kullanacağımız sıfır, yeni bir gemidir” sözleriyle müjdeyi vermişti.

ALPARSLAN KARADENİZ’DE GÖREV ALACAK

Edinilen bilgilere göre 7. nesil geminin 2022’nin ilk çeyreğinde Türkiye’ye gelmesi planlanıyor. 6. nesil gemilerden daha ileri teknoloji geliştirilmiş ekipmana sahip olan geminin isminin de Alparslan olacağı ağırlık kazanırken, geminin ilk görev yerinin Karadeniz’de doğal gaz tespit edilen alanlar olması bekleniyor.

DEV DALGADA BİLE SONDAJ

200 kişilik mürettebata sahip gemi, 238 metre boyunda, 41.7 metre genişliğe ve 18.9 metre derinliğe sahip. 65 m yüksekliğinde iki kuleden oluşan geminin kuleleri bin 750 ton yük kaldırma kapasitesine sahip. 3 bin 600 metreye kadar operasyon yapabilen gemi, 12 bin 200 metreye kadar da sondaj gerçekleştirebiliyor. 7. nesil gemi, 7.3 metre yükseklikteki dalga boyunda bile sabit kalarak operasyonlarını kesintisiz sürdürebiliyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 80
 • Mehmet Diyarbakır 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun inşallah rabbim utandırmasın rabbim muvaffak eylesin Rabbim Erdoğan a sağlık li uzun ömürler nasip etsin inşallah
  Cevapla
 • Tugay 1 yıl önce Şikayet Et
  Süper Alparslanimiz Hayirli olsun ....CHP ye inat Büyük Türkiye Büyük islam cografyasi ,büyük Turan icin
  Cevapla
 • Hayırlı olsun 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu gemiler ilerde Uçak Gemisine dönüştürülebilir mi bunun üzerinde çalışılmalı bence.
  Cevapla
 • Osmanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Rambim korusun , hayırlı uğurlu olsun.
  Cevapla
 • Osmalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun . Hakka hizmet için bu millet ve devlet için çalışanların , Allah ayaklarına taş , dolar ,iskontocılık ,karaborsacılık değirmesin..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle