Son dakika haberi: Elektrikte yeni dönem! Dar gelirlilere düşük fatura

Hükûmet, dar gelirlilerin elektrik zamlarından etkilenmemesi için faturalarda kademeli tarife modeline geçiyor. Yeni sisteme göre, elektriği tasarruflu kullananlar için düşük tarife belirlenirken fazla tüketimde ise maliyet katlanacak.

Son dakika haberi: Elektrikte yeni dönem! Dar gelirlilere düşük fatura
Son dakika haberi: Elektrikte yeni dönem! Dar gelirlilere düşük fatura
GİRİŞ 18.11.2021 06:49 GÜNCELLEME 18.11.2021 06:56
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... AK Parti milletvekilleri tarafından önceki gün TBMM Başkanlığına sunulan torba teklifte, elektrik abonelerini ilgilendiren önemli bir düzenleme yer aldı.

Buna göre, EPDK, abonelere tüketim miktarlarına göre farklı tarifeler belirleyecek. AK Parti ekonomi kurmayları, düzenlemenin özellikle dar gelirlilerin elektrik fiyatları artışlarından etkilenmemesi amacıyla getirildiğini kaydetti.

TARİFELER BELİRLENECEK

Yasa çıktıktan sonra EPDK aylık olarak tüketilecek elektrik miktarına ilişkin tarifeleri belirleyecek. Belli bir kilovatsaat sınırının altında kalanların tarifeleri daha düşük hesaplanacak. Aylık belli bir tüketime kadar tarifeler düşük tutulacak. Elektriği tasarruflu kullananlar için düşük tarife belirlenirken fazla tüketimde ise maliyet katlanacak.

Teklifin gerekçesinde “Enerji verimliliğini artırmak amacıyla aynı abone grubunda yer alsa bile maliyet bazlı tarife metodunun yanında elektrik enerjisinin tasarruflu kullanılmasını teşvik edici, benzer abone gruplarında fazla tüketim yapanların fazla tüketimin maliyetine katlanması amaçlanmaktadır. Bu düzenleme ile maliyetler için bir çalışma yapılması, gerekli olan abone grubu için normal tüketim miktarına uygun olarak bir kademe belirlenmesi ve oluşan tüketim artışından kaynaklanan ilave maliyetlerin bu kademe üstünde tüketim yapar aynı abonelere yansıtılması amaçlanmaktadır” denildi. 

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 92
 • Kazıklı Voyvoda 2 ay önce Şikayet Et
  Hükümet kazıkları millete müjdeliyerek kakalıyor.
  Cevapla
 • Bozok 2 ay önce Şikayet Et
  Mevcut durum cok iyi olmayabilir ama yarin daha iyi olacak mi bence asil soru bu. Her yarin dünü aratıyor sanki. Gene de Sn Cumhurbaskanımıza güveniyoruz. Düzelecek yaķında herşey.
  Cevapla
 • gurbetci 2 ay önce Şikayet Et
  Norvecdede elektrik kw 4 kron oldu
  Cevapla
 • han tigin 2 ay önce Şikayet Et
  bir lamba bir buzdolabı bir televizyon.galiba eskiye geri döneceğiz.hayat sandardı herkese göre tek mi ki öyle yaşıyalım.burası kuzey kore mi.
  Cevapla
 • T.c 2 ay önce Şikayet Et
  90 milyonluk türkiyeli yeşilkartlı olacak yakında
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle