Sokaklardan sonra sosyal medya da iş ilanı doldu! 'Biz de işçi bulamıyoruz'

“İstanbul İkitelli OSB bölgesinde 50 bin işçi arandığı” haberi dikkatleri diğer şehirlerdeki OSB ve işletmelere çevirdi. Ankara’da Gersan, Ostim, İvedik, Şaşmaz Sanayi Siteleri’nin sokakları iş ilanları ile dolu. Gersan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Metin Biro, “403 işletmenin her biri en az 2-3 işçi arıyor” dedi. Araçlar için polen filtresi üreten Rıza Aktürk, aşçı bulamadığı için çalışanlarına kendi yemek hazırlıyor.

Sokaklardan sonra sosyal medya da iş ilanı doldu! 'Biz de işçi bulamıyoruz'
Sokaklardan sonra sosyal medya da iş ilanı doldu! 'Biz de işçi bulamıyoruz'
GİRİŞ 15.11.2021 14:27 GÜNCELLEME 15.11.2021 14:27
Bu Habere 295 Yorum Yapılmış

Başkent Ankara’nın kalbinin attığı sanayi siteleri de 50 bin işçi arayan İstanbul İkitelli gibi eleman bulamamaktan yakınıyor. Binlerce büyük ve küçük çaplı atölye, mesleğinde kendini ispatlamış kalfa ve ustaların kapılarını çalmasını bekliyor. Tornacı, frezeci, kaynakçı, kaportacı, CNC operatörü gibi alanında uzman iş ilanlarının yanında vasıfsız iş ilanlarının sayısı da fazla. Yeni Şafak, Ankara’nın önemli ve büyük sanayi siteleri Gersan, Ostim, İvedik ve Şaşmaz’da eleman arayışlarını inceledi.

ELEMAN İÇİN HER YOL DENENİYOR

Özellikle yetişmiş iş gücüne yönelik talep o kadar yüksek ki eleman teminine ilişkin arayış da çeşitlendirilmiş. Konu komşuya haber salma, emekli olmuş ustalara not bırakma dışında atölye girişlerine, cadde ve sokaklarda bulunan durak camları, direk gövdeleri, okul ve bina duvarlarını iş ilanları süslüyor.

İşini şansa bırakmak istemeyen atölyeler ve bazı esnaflar iş ilanlarını bir umut sosyal paylaşım siteleri Facebook ve WhatsApp gibi gruplardan da paylaşıyor.

TÜM İŞLETMELER İŞÇİ ARIYOR

Gersan Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Metin Biro, “İşveren işçi bulamıyor üstelik ücretler asgari ücretten daha fazla” dedi. Gersan Sanayi Sitesi’nde 403 işletme olduğunu ifade eden Biro, “Her bir işletmenin her biri en az 2 veya 3 elaman arıyor. Ücretleri ise en az yol, yemek, AGİ dahil 4 bin lira dolaylarında başlıyor. İşletmeler çalıştıracak elaman bulabilmek için asgari ücretten fazla ödeme yapıyor. Şu an 700 kişi Gersan’a gelse işsiz kalmaz” dedi.

ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA VERİYORUZ

Otomotiv sektörüne polen filtresi imalatı yapan bir firmanın müdürü Fuat Yakar da bir KADIN bir de erkek işçiye ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Yakar, “Firmamızı iki buçuk yıl önce kurduk. Kurduğumuz günden beri eleman arıyoruz. Şu an 7 kişi çalıştırıyoruz ama siparişleri yetiştirmekte zorlanıyoruz. Çalışacak olan elemanlarımıza asgari ücretten fazla veriyoruz ama yine de elaman bulamıyoruz. Bu sorunu sadece biz yaşamıyoruz, esnaf arkadaşlarımız da bu konuda şikayetçi. Alttan yetişmiş eleman gelmiyor. Elemanı biz yetiştirelim diyoruz yine de iş beğenilmiyor. Çalışmak için gelen de bir hafta dolmadan gidiyor, çalışma şartlarımız rahat olmasına rağmen. Almak istediğimiz işçiye ise 4 bin lira maaş vermeyi düşüyoruz” diye konuştu.

Patron çalışana yemek yapıyor!

Otomotiv sektörüne polen filtresi imalatı yapan firmanın sahibi Rıza Aktürk eleman bulamadığı için mutfakta çalışanlarına her gün yemek hazırlıyor. Aktürk, “İkisi atölyede biri de mutfakta çalışmak üzere işçi alacağım. Şu an 8 kişi çalışıyor ama bu yeterli değil. Siparişleri yetiştirmekte zorlanıyoruz. Mutfakta çalışacak elemana da ihtiyacımız var. Bulamadığım için mutfakta işçilerime yemeği ben hazırlıyorum. Gelecek olan işçiye ilk etapta asgari ücret vereceğiz, işi öğrendikçe kısa sürede maşına zam yapacağız” dedi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
işsizlik
YAZDIR
YORUMLAR 295
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Hangi işveren esnek çalışma saatleri deyip kanuni çaşıma süresinden fazla çalıştırdığı elemanına yaptırdığı fazla çalıştırdığı saat için fazla mesai ücreti veriyor. Hangi işveren işçisini yanında uzun yollar Brüt üctetyen sgk primini gerçej aylığı üzerinden yatırıp hiç kayba uğratmadan dosyal haklarını verip emejli ikramiyesiyle emekli olmasını sağlıyor. Sene başı olunca işler kötü diye ağlayıp işçine en az zammı yapmak için bahaneler üretmeden gecijtirmeden enflasyon eklenmiş maaş zammını yapıyor. İşçisini azarladığı kadar başatısını da ödüllendiren kaç tane işveren vardır. Kaç işveren işleri giderek büyürken işçilerine de başarı primi veriyor.
  Cevapla
 • Casper 2 ay önce Şikayet Et
  Soracaksın o işçi arayan patrona kiHayatinda ağır işçi statüsünde çalıştırdığı elemanın vicdanen hak ettiği statüde sosyal hak ve sigortasını yaptın mı hiç ömründe..Kanunun emrettiği tüm olanakları sağladın mi sana ekmek kazandıran iscine
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Acaba maaştan dolayı bulamıyor olabilir misiniz??? Herşey akıllarına gelmişte maaşları arttırmak bir türlü akıllarına gelmiyor !! Asgarî ücret köle ücreti bu yüzdende kimse çalışmak istemiyor
  Cevapla
 • Toprak 2 ay önce Şikayet Et
  4000 tl az diyorsan çalışma boşver..açlıktan kim ölmüş ki..keyfine bak..
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Hem işsiz hem de çalışmak istemiyor! Tuhaf..
  Cevapla
 • hüsam 2 ay önce Şikayet Et
  bütün işletmeler askari ücrete çalıştıracak eleman arıyor utanmadan kimse iş beyenmiyor diyorlar esnek saatler çalışma vs gibi saçma sapan ilanlar ilanlara bakın hiçbirinde maaş kaçpara yazzmıyor bile iş beyenmiyormuşuz ilana bakıyorum herkes kaliteli tecrübeli eleman arıyor desene yetişriririm insan gibi maaş veririm uzun yıllar çalışacak eleman lazım bana yok esnek saatlere uygun asgari ücretle sırtına bineceğin eleman ararsın sonra işçi bulamıyorum dersin sen git suriyelileri çalıştır tam istediğin gibi sigortada vermessin işine gelir ALLAH büyük düşmez kalkmaz bir ALLAH
  Cevapla
 • Bitlisli 2 ay önce Şikayet Et
  Enes demi doğru soyluyor vallahi 6 aydir bir ilikci lazım 4500 maas sigortacılık izin eleman yok e iş veren daha ne yapsinr
  Cevapla
 • enes demir 2 ay önce Şikayet Et
  calisan adam bulamıyorum kimse kusura bakmasin tembellik cok
  Cevapla
 • Yorumcu 2 ay önce Şikayet Et
  Ne işi . Cep telefonu payalaşabilir misiniz ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle