Ne kadar zam gelecek? İşverenlerden son dakika asgari ücret açıklaması

Son dakika haberi: Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), "Çalışma hayatının paydaşları, işçi, işveren ve kamu olarak ortak akılla hareket ederek tüm tarafların refahını koruyacak bir asgari ücret için çalışmalarımız devam ediyor" açıklamasını yaptı.

Ne kadar zam gelecek? İşverenlerden son dakika asgari ücret açıklaması
Ne kadar zam gelecek? İşverenlerden son dakika asgari ücret açıklaması
GİRİŞ 07.11.2021 15:10 GÜNCELLEME 07.11.2021 15:13
Bu Habere 144 Yorum Yapılmış

TİSK Yönetim Kurulu, yaşanılan olağanüstü süreçte devletin tüm kurum ve kuruluşlarının COVID-19 salgınının ülkedeki ve çalışma hayatındaki etkilerini en aza indirmek için büyük bir özveri ile çalıştığını vurgulandı.

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret konusunda başta Türk-İş olmak üzere işçi konfederasyonları, işveren kuruluşları, 81 ildeki işletme ve temsilcileriyle sıkı bir istişare halinde olduklarını belirten TİSK Yönetim Kurulu, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Çalışma hayatının paydaşları, işçi, işveren ve kamu olarak ortak akılla hareket ederek tüm tarafların refahını koruyacak bir asgari ücret için çalışmalarımız devam ediyor. Milyonlarca çalışanımızın hayatını doğrudan ilgilendiren bu konuda, hem çalışan hem işveren bakışını anlamak için gerçekleştirdiğimiz araştırmalar ile kamuoyunun beklentilerini takip ediyoruz. Bu doğrultuda, sahadan aldığımız yüz binlerce satır veri, görüş ve öneri, ayrıca uzman ekipler ile gerçekleştirdiğimiz teknik analizlerle çalışmalarımızı yapmaya devam ediyoruz."

Yeni yıla tam 2 ay kalmışken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla 3600 ek gösterge, asgari ücret ve EYT’liler için çalışmalar başladı

"DENGELİ BİR ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENMESİ HER ZAMANKİNDEN ÖNEMLİ"

TİSK Yönetim Kurulu, birinci önceliklerinin her zaman olduğu gibi ülkenin ve çalışanların sürdürülebilir refahı olduğunu bildirerek, şunları kaydetti:

"Bu yıl, asgari ücret müzakereleri küresel boyutta devam eden olağanüstü ekonomik şartların gölgesinde gerçekleşecek. Refah seviyelerini, istihdamı korumak, ilave istihdam ve yeni yatırım oluşturmak, salgında zor durumda kalan sektörlerin üzerindeki baskıyı azaltmak için dönemin koşullarını ve uzun vadeli ekonomik etkileri dikkate alan, dengeli bir asgari ücretin belirlenmesini bu yıl her zamankinden de önemli buluyoruz."

"TOPLAM FAYDA ODAKLI ÇALIŞMALARIMIZI KOMİSYONA SUNACAĞIZ"

"Bizim için tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte büyüyebilmek esas" ifadelerini kullanan TİSK Yönetim Kurulu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Çalışma arkadaşlarımızın hayat kalitesini kalıcı şekilde artıracak ve büyük küçük bütün işletmelerimize değer katacak her türlü kararın en büyük destekçisiyiz. Bu yaklaşımla ortaya koyacağımız toplam fayda odaklı çalışmalarımızı komisyona sunmaya hazırlanıyoruz. Bu sene asgari ücret için gerek küresel enflasyon, gerek ülkemizin rekabetçiliğini etkileyen diğer faktörler de değerlendirilerek optimal ve akılcı seviyede uzlaşı sağlayacağımıza inancımız tamdır."

KABİNE TOPLANTISININ GÜNDEMİ ASGARİ ÜCRET OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Kasım Pazartesi günü (yarın) Kabine toplantısına liderlik edecek. Kabine toplantısının gündemine asgari ücret, EYT ve 3600 ek gösterge olacak.
2022 asgari ücret görüşmeleri önümüzdeki günlerde başlayacak. Ancak şimdiden asgari ücretlileri sevindirecek bir gelişme yaşandı. Kulis bilgilerine göre, asgari ücrete son 45 yılın en iyi zam oranı gelecek. Öte yandan asgari ücret için 715 TL'lik bir vergi düzenlemesi de gündemdeki başlıklar arasında...

BAKAN BİLGİN'DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Bakan Bilgin "Enflasyon karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz." dedi ve 3600 ek gösterge konusu ile ilgili olarak bakanlık bünyesinde çalışmaların başladığını belirtti.

Bakan Bilgin, "Asgari Ücret ile ilgili hepimizin yaptığı hesaplar var. Enflasyon karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret seviyenin belirlenmesi düşüncesiyle hareket ediyoruz." dedi.

"Asgari ücret ile ilgili yaklaşık 2 bin 500 muhtelif sektörlerde çalışan işçi, işveren , yöneticiler, esnaf başka mesleklerden insanları kapsayan araştırma ile topumun beklentilerini belirleyen bir araştırma yapıyoruz." diyen Bilgin, "Bu bizim için bir kamuoyu beklentisini de gösterme şeklinde bir çalışma olacak. Hesaplarımızı yaparak işçilerimizi koruyacak Asgari Ücret meselesini gündemden çıkaracak bazı rahatlamalar sağlayacağını şimdiden söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

BAKAN ELVAN'DAN ASGARİ ÜCRET MESAJI

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en hassas olduğu hususlardan birinin vatandaşın enflasyona ezdirilmemesi olduğunu belirterek, "Asgari ücret başta olmak üzere bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğiz" ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM GELECEK?

Asgari yapılacak zam aralık ayında toplanacak asgari ücret komisyonun alacağı karar ile belirlenecek. Genel beklenti asgari ücrete en az yüzde 25 oranında zam yapılması yönünde. Buda brüt asgari ücretin 4 bin 520 TL’ye çıkması anlamına geliyor. Bu durumda yaklaşık 8 milyon çalışanın kıdem tazminatını artırmış olacak.

ETİKETLER
yılbaşı
YAZDIR
YORUMLAR 144
 • Dadaş derler 2 ay önce Şikayet Et
  Birde devlet su sahtekarlık yapan işverenlere denetim yapsın biran önce işçisine izin kullandırmak her ay maaş bodrosuna bütün haklarımı kullandım diye utanmadan imza ayırırlar rezil herifler geberdiginizde hesabı sorulacak merak etmeyin
  Cevapla
 • Faruk 2 ay önce Şikayet Et
  Aba altından sopa göstermek gibi olmuş açıklama. Devlet el atmalı ise. Yüzde 10 işveren yapsın asgari ücretten vergi alınmasın hem işçi hem işveren memnun olur . Böylelikle Ortalama 500- 600 TL gibi bir artış olabilir net ücrette. İşveren de zorda kalmaz asgari ücretli de biraz nefes alır keşke daha fazlası yapilsa. işçi daha iyisine layık ama fazla olacağını sanmiyorum.Şahsi görüşüm bu yönde .
  Cevapla
 • zafer gülten 2 ay önce Şikayet Et
  hakkı işveren işçiye verdiği ücretin kat kat fazlasını kazanıyor,rahmetli Erbakan Hocamız yüzde 50 verdiği zaman kim aç kaldı,işten çıkarıldı.işveren işişnin yürümesi için mecburen yeteri kadar işçi çalıştıracak,
  Cevapla
 • zafer gülten 2 ay önce Şikayet Et
  asgari ücreti işveren mi belirliyor artık,rahmetli Erbakan Hoca mız kimseye sormadan yüzde 50 vermişti,her kesime hemde,hocamızın cesaretinin zerresi yok mu bunlarda.
  Cevapla
 • gökhan 2 ay önce Şikayet Et
  brütten banane kardesım maaşımın brutuyle ekmek alabılıyomuyum.4250 brüt oooo harıka demi.net ne kadar 3200
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle