Evde yapılan bu hatalar faturayı şişiriyor

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kombilerde yanmaya başladı. Doğal gazın ekonomik kullanımını ise uzmanı açıkladı. Ev dekorasyonu için peteklerin koltuk arkalarına gizlenmesinin doğalgaz faturalarını arttırdığını belirten makine mühendisi Ünsal Demir vatandaşları, "Ev dekorasyon merakınız faturalarınızı şişirmesin" diyerek uyardı.

 Evde yapılan bu hatalar faturayı şişiriyor
Evde yapılan bu hatalar faturayı şişiriyor
GİRİŞ 06.11.2021 15:40 GÜNCELLEME 06.11.2021 15:40
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte artık kombilerde açılmaya başladı. Hem ısınmak, hem de düşük fatura ödemekte yine vatandaşların elinde. Düzce'de ev ve işyerlerine doğal gaz tesisatları döşeyen makine mühendisi Ünsal Demir, vatandaşlara düşük doğal gaz kullanımı ile ilgili bilgiler verdi. Vatandaşlarım ev dekorasyonunu bozmaması için peteklerini koltukların arkasına sakladığını belirten Ünsal Demir, bu uygulamanın doğal gaz faturalarını artıracağını söyledi.

"PETEK TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ"

Ünsal Demir, "Normalde peteklerin ve kombinin her yıl bakımın yaptırılması gerekiyor ancak durumu müsait olmayanlar olabilir. En az 2 yılda bir bakımının yapılması lazım. Petek temizliklerinde vatandaşlar temiz olduğunu söylüyorlar ama yaptırmak gerekiyor. Peteklerin temizliğinde ilaç kullanılıyor, bu da peteklere zarar veriyor. Daha çok basınçlı su gönderiliyor. Onun için biz halkımıza ilaçlı petek temizliği yaptırmamalarını söylüyoruz. Vatandaşların kombi bakımını da yetkili servislere yaptırılmasını öneriyoruz. İnsanları telefonla arayan merdiven altı kombi tamircilerine halkımızın itibar etmemesini söylüyoruz. Halkımız doğal gaza gelen zamlardan şikayetçi ama kombiyi zamlardan dolayı aç kapa yapıyorlar. Bunu yapınca da sistem kendisini otomatik olarak soğutuyor. Bunun sonucunda da kombi hem kendisini hem de petekleri ısıtmak için daha çok gaz yakması gerekiyor" dedi.

"PETEKLERİN ÜZERİNE KOYULAN GİYSİ ISI KAYBINA NEDEN OLUYOR"

Kombinin düşük seviyede sürekli çalıştığı zaman, kendisini koruma moduna aldığını ifade eden Demir, "Bununla birlikte de daha az yakıt tüketiyor. Ayrıca peteklerin önüne de hiçbir şey koymamamız gerekiyor. Peteklerin ev içine vermesi gereken ısıyı halkımız üzerine kurutmak için koydukları eşyalar, perdeleri önüne koyuyor, eşyalarını koyuyor. Bu da içeride ısı kaybına neden oluyor. Peteklerin üzerinde giysi, önünde koltuk ısı kaybına neden oluyor. İnsanlarımız dekor görünümüne önem verdiği için petekleri bir şekilde kapatmak istiyorlar ama petek kapatılması durumunda içeriye ısı veremiyor. Evin ısınması için kombi çalışıyor çalışıyor sonra doğal gaz faturaları yüksek geliyor. Bunun dışında evin dışına yalıtım yapılması, camların kenarlarının yalıtılması gerekiyor. Ayrıca petek ısıyı dışarıya verememesi için duvar ile peteklerin arasına alüminyum kaplı aparatlardan koyarlarsa doğal gaz faturaları düşecek ve insanlar düşük maliyetli ısınabileceklerdir. Birde evlerde oda termostatı öneriyoruz. Termostatı ayarladığımız dereceye kadar ulaşıyor. Sonrasında kombi kendisini korumaya alıyor. Buda doğal gaz faturalarını düşüren etkenlerden bir tanesi" diye konuştu.

"KOMBİ KAPATILIP TEKRAR AÇILDIĞINDA DAHA FAZLA YAKIT TÜKETİYOR"

İşyerlerinde de artan maliyetlerin yanı sıra kışın doğal gaz faturalarının yüksek gelmemesi için bir dizi önlemler alınıyor. Bunun için işyerlerinde aldıkları önlemleri anlatan Ceyda Karaca "Öncelikle kombiyi sürekli açık tutmaya özen gösteriyorum. Birçok insan tarafından yanlış bilinen bir doğru var. Bu da içerideki sıcaklık stabil olduğu zaman kombiyi kapatalım daha fazla tasarruf edilir diye düşünülüyor buda çok yanlış. Kombi kapatılıp tekrar açıldığında çok daha fazla yakıt tüketiyor. Bu da maddi zarara neden oluyor. Petekleri temiz tutmaya çalışıyoruz. Tekler temiz olduğunda ısı daha çok veriyor. Dışarı çıkarken ve içeri girerken kapıları kapalı tutmaya çalışıyoruz. İçerideki ısıyı stabil tutmak için. Bu aldığımız önlemlerde faturalarımıza yansıyor" şeklinde konuştu.

EVLERDE HENÜZ KOMBİLER AÇILMADI

Doğal gaza gelen zamlar nedeniyle evlerde ise henüz doğal gazı açmadıklarını söyleyen Emine Zabunoğlu ise "Şu anda henüz doğal gazı açmıyorum. Havalarda gayet güzel gidiyor. Şansta bizden yana biraz. Hem açacak gibi değil hem de hava güneşli, bizde bu güzel havalardan yararlanıyoruz. Tabi ki de çok soğuklarda açmak zorunda kalacağız. Faturalarda oldukça cep yakıyor. Buda orta derece aileleri çok sıkıntıya sokacak. Çok soğuk havalarda ise kombimizi açıyoruz. Asla kapatmıyoruz. Bunun nedeni ise açma kapamanın faturaları çok etkilediğini bildiğim için onu sabit tutmaya çalışıyorum. Kışın peteklerimizin önünü açıyoruz. Peteklerle duvar arasına da yalıtımlı aparatlar koyuyoruz ki sıcaklığı dışarıya değil de içeriye vermesi için. Önlemlerimizi bu şekilde alıyoruz. Peteklerinin önünün kesinlikle kapanmaması lazım" dedi.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
doğalgaz
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Alpagu 2 ay önce Şikayet Et
  Aracı olupta Avrupanın, en ucuz sigorta, vergisini verin, en ucuz elektriği, doğal gazı, yakıtı istediğiniz gibi kullanın, her sebzeyi dondurucuya atın, iki günde bir fırında hamur işi, şeye bile araçla gidin, her hafta sonu piknik yapın sonra pahalııı dedikodusu yapalım hep beraber....
  Cevapla
 • Sade vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Ağladığına göre Senin aracın yok herhalde ?
  Cevapla
 • Tamer bey 2 ay önce Şikayet Et
  Eğer doğalgaz ve elektrik faturalarınızın düşük gelmesini istiyorsanız bunun tek yolu elektrik ve doğalgazı kullanmamak
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Özür dilerim yanlış kullandım ve 500 fatura gelecek. Yalnız aynı ben aynı şekilde 2 yıl olmadı 120 geliyordu. Demekki neymiş biz suçluyuz mini mini gelen zam degil
  Cevapla
 • sabır 2 ay önce Şikayet Et
  konbide tasarruflu ısınmanın tek yolu kapatmak bütün denemeleri yaptım en düşük ayarda 24 saat yaktığınızda günlük yaktığınızda 7500 küp yakıyor 7500x30:22500 küp yapar 22500x2: 450 fatura bedeli çıkıyor bu rakamda ısındım deme ısınılmıyor günün belli saatlerinde kapatılabilir isteyen herkes deneyebilir ben doğalgazı kesintisiz evim iyi ısınsın istiyorsak 140 metrekare eve gelecek fatura 800 tl düşmez rabbim herkese kolaylık versin
  Cevapla
 • Osman kılıç 2 ay önce Şikayet Et
  Petek temizliği nasıl yapılmalı .endogru şekilde açıklama yapan varmı teşekkür ederim
  Cevapla
 • İsmail. 2 ay önce Şikayet Et
  Peteklerin içindeki koruma yağını boşaltarak peteklerin ömrünü kısaltmayın. Peteklerin içindeki suyu zaten kombi filtreleri süzüyor. Peteklerin içindeki siyah su koruma yağından dolayı olur ve bu yağı üretici firma korozyondan korumak için koyar. yağ azalınca ısınma olayı da azalır.
  Cevapla
 • SeninisminNeydi 2 ay önce Şikayet Et
  Tazzikli su. Yetkili servise ama.dediği gibi hortumu ekine alan yaparsa yazık olur.tazzik için makinaları var.araştırın yorumlar7na bakın.bana göre her sene k7mbi ve petekler temizlenmeli.çok çok fark ediyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle