Milli Muharip Uçağı'nın ilk parça üretimi gerçekleşti

Milli Muharip Uçak programı kapsamında geliştirilen savaş uçağı için ilk parça üretimi gerçekleştirildi. Güzel haberi TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, sosyal medya hesabından verdi.

GİRİŞ 04.11.2021 11:13 GÜNCELLEME 04.11.2021 12:48
Bu Habere 167 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin savunma sanayii, dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla attığı adımlarla gelişimini sürdürüyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Milli Muharip Uçağı'nın ilk parçasını üretti.

HEYECANLANDIRAN PAYLAŞIM: İLK PARÇANIN ÜRETİMİ TAMAM

Konuyla ilgili olarak TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

Kotil, “Milli muharip Uçağımızın ilk parça üretimini gerçekleştirdik. Ülkemizin beka projesi icin attığımız her adım bizim icin çok anlamlı, çok kıymetli. Heyecanla, gayretle çalışarak aynı yolda yürüdüğümüz tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verildi.

MİLLİ MUHARİP UÇAK PROJESİ NEDİR?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak envanterden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetler ile tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanmakta.

ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Milli Muharip Uçak kapsamında üretilecek olan uçakların, sınıfındaki diğer 5. Nesil uçaklar gibi düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık gibi teknolojilere sahip olmaları hedefleniyor.

Bu çalışmaların neticesinde Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin'den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak.

Türkiye'ye havacılık ve savunma alanında lig atlatacak 5’inci nesil avcı uçağı olan Milli Muharip Uçak, radardan korunacak.

21 metre uzunluğundaki Milli Muharip savaş uçağının kanat açıklığı 14 metredir. 6 metre de yüksekliği bulunan Milli Muharip Uçak'ın özellikleri şu şekilde:

-Yeni Silahlarla Arttırılmış Havadan Havaya Muharebe Menzili

-Yüksek/Süpersonik Hızda Dahili Silah Yuvalarından Hassas ve Tam Ateşleme

-Yapay Zeka ve Nöral Ağ Desteğiyle Arttırılmış Muharebe Gücü

-İtiş Gücü: 2 x 27.000 lb

-Tavan İrtifa: 55.000 ft

-Maks Hız: 1.8 Mach

Bu kapsamda MMU; 2023 yılında hangardan çıkacak, 2026 yılında ilk uçuşunu yapacak ve 2030’dan itibaren envantere alınacak.

YORUMLAR 167
 • Murat Şahin 1 yıl önce Şikayet Et
  İt Ürüüür Tayyip Yürür.. Bugüne kadar söylediği Herşeyi kusursuz yapan Reisimi Tebrik ediyorum..
  Cevapla
 • YOLCU 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkede yaşayıp ta sırf iktidar Tayyip Erdoğan düşmanlığı ndan beslenerek nasılda herşeyi kötüleyip küçümsuyorsunuz.Edep.Bunu şifreli değilde açıktan yazın.Ucak parçası kaç alaşımlı özel bir parça olduğunu nereden bileceksiniz.Klavye kolay SALLA GİTSİN . Beğeni yapacak Sazan çok sandınız.Artık kimler olduğunuz net biliniyor. Türkiye eski Türkiye değil.İnsanlarda Saf değil anlayın.....
  Cevapla
 • Yusuf 42 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun
  Cevapla
 • Koca Kurt 1 yıl önce Şikayet Et
  Parçanın adını ve görevini milletimiz merak ediyor çok bilmiş. O kadar işkembeyi Küba’ndan konuştu ki senin gibi zevatlar. Hadi parçanın adını ve görevini, alaşımlarını söyle sizi takdir edelim.
  Cevapla
 • YUSUF.İR 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah çok güzel ama ben anlamadım milli savaş uçağı yoksa milli muharip uçağı.
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu vatan için kimin ne emeği geçtiyse ölen sağolan gelecek olan hepsinden Allah razı olsun bizlere hakkını helal etsinler
  Cevapla
 • ssss 1 yıl önce Şikayet Et
  f16lar 2040 tan önce gelmez ABD verirse eger
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle