Merakla bekleniyordu! Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakırken, aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programında 15 milyar dolarlık azalışa gidileceğini duyurdu.

Merakla bekleniyordu! Fed faiz kararını açıkladı
Merakla bekleniyordu! Fed faiz kararını açıkladı
GİRİŞ 03.11.2021 21:58 GÜNCELLEME 03.11.2021 22:05
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Fed'den yapılan açıklamada, para politikasına ilişkin kararların oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılamalarındaki ilerleme ve güçlü politika desteği ile ekonomik faaliyet ve istihdam göstergelerinin güçlenmeye devam ettiğine işaret edilen açıklamada, salgından en olumsuz etkilenen sektörlerin son aylarda iyileştiği ancak yaz aylarında Kovid-19 vakalarındaki artışın toparlanmalarını yavaşlattığı ifade edildi.

"SALGIN VE ARZ-TALEP DENGESİZLİKLERİ FİYAT ARTIŞLARINA KATKIDA BULUNDU"

Açıklamada, enflasyonun büyük ölçüde geçici olması beklenen faktörleri yansıtacak şekilde yükseldiği kaydedilerek, "Salgın ve ekonominin yeniden açılmasıyla ilgili arz ve talep dengesizlikleri, bazı sektörlerde önemli fiyat artışlarına katkıda bulundu." değerlendirmesine yer verildi.

Genel olarak finansal koşulların destekleyici olmaya devam ettiği yinelenen açıklamada, ekonominin gidişatının Kovid-19'un seyrine bağlı olmaya devam ettiği aktarıldı.

Açıklamada, "Aşılamada kaydedilen ilerleme ve arz kısıtlamalarının hafiflemesinin, ekonomik faaliyet ve istihdamda devam eden kazanımların yanı sıra enflasyondaki düşüşü desteklemesi bekleniyor. Ekonomik görünüme yönelik riskler devam ediyor." ifadeleri kullanıldı.

VARLIK ALIMLARI BU AY SONU İTİBARIYLA AZALTILMAYA BAŞLANACAK

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefini sağlamayı amaçladığı yinelenen açıklamada, bu hedeflere ulaşılana kadar para politikasının destekleyici duruşunun sürdürülmesinin beklendiği vurgulandı.

Açıklamada, federal fon oranı için hedef aralığın yüzde 0 ile 0,25 arasında tutulmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Bankanın, aylık 120 milyar dolarlık mevcut varlık alım programında 15 milyar dolarlık azalmaya gideceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Geçen aralık ayından bu yana ekonominin Komitenin hedeflerine yönelik kaydettiği önemli ilerlemenin ışığında, Komite, net varlık alımlarının aylık hızını Hazine tahvili için 10 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler için 5 milyar dolar azaltmaya başlamaya karar verdi. Bu ayın sonundan itibaren Komite, Hazine tahvillerini ayda en az 70 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerini ayda en az 35 milyar dolar artıracak. Aralık ayından itibaren Komite, Hazine tahvillerini ayda en az 60 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerini ayda en az 30 milyar dolar artıracak."

EKONOMİK GÖRÜNÜME GÖRE ALIMLARIN HIZI AYARLANABİLİR

Açıklamada, Komitenin varlık alımlarının hızındaki benzer indirimlerin her ay uygulanmasının uygun olacağı görüşünde olduğu ancak ekonomik görünümdeki değişikliklerin gerektirmesi halinde alımların hızını ayarlamaya hazır oldukları ifade edildi.

Fed'in açıklamasında, bankanın tahvil alımlarının, piyasa işleyişini ve destekleyici finansal koşulları desteklemeye devam edeceği ve böylece hane halkları ile işletmelere kredi akışının destekleneceği aktarıldı.

Açıklamada, Komitenin, uygun para politikası duruşunu değerlendirirken gelen verilerin ekonomik görünüm üzerindeki etkilerini izlemeye devam edeceği ve hedeflere ulaşılmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması halinde, para politikası duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacağı yinelendi.

Fed'in varlık alımlarının, her ay 15 milyar dolar azaltılması halinde gelecek yılın ortalarında tamamlanması bekleniyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 21
 • Mucahid 2 yıl önce Şikayet Et
  Karşılığı olmayan kağıt parçasıyla yıllardır varlık alıyorlar, yarın dolar batsa bu oligarşi Aile leri varlıkları sebebiyle tüm ABD nin sahibi durumundalar. Kaybeden gene ABD Halkı. Gözleri doymuyor, dünyanın kanını emen asalaklar.
  Cevapla
 • beni_unutma 2 yıl önce Şikayet Et
  dso, filim kuruluna, bill gatesin degirmenine su taşıyanlar döviz almayin diyor mümin kardeşlerim ☺☺☺
  Cevapla
 • Kayı boyu 2 yıl önce Şikayet Et
  Müslüman Türk kardeşlerim Allah aşkına dolar almayın Altın alın yahudiyi sevindirmeyin milliyetçi olun öbür tarafta hesabını veremezsiniz
  Cevapla
 • cnkmr 2 yıl önce Şikayet Et
  "İlim Çin'de bile olsa talep edin" diyen bir Resul'un (a.s) ümmeti değil miyiz? Aşı faydalı ise niye gayrimüslimden almayalım? Ama diğeri bizim aleyhimize ise tabii ki uzak durmak efdaldir. Sen yine de bildiğini yap. Uyaran arkadaştan da Allah razı olsun.
  Cevapla
 • vatand A$! 2 yıl önce Şikayet Et
  Niye!? Onların çıkardığı AŞILARA koşarken hiç ÖTEKİ TARAFI DÜŞÜNDÜN MÜ!!! İşinize nasıl geliyorsa, HEM ÖYLE HEM BÖYLE yanar döner!!! Size bozdurun diyenlerin HESAPLARINI KONTROL ETSİNLER EMİNİM Kİ ONLAR YENİSİNİ BİLE ALMIŞLARDIR!!!
  Cevapla
 • Adil 2 yıl önce Şikayet Et
  Abd li baronlar ....basma dolarla dunyayı .sömürüyor. artık dolara karsı tum devletlerin adım atma zamanı gelmistir ...nokta
  Cevapla
 • İsmail. K 2 yıl önce Şikayet Et
  Merkez bankası faizi 0.50 cekse ne olur $ yükselir bankalar batarmı zaten $ cılar elinden geleni yapıyor birazda bankalar batsın milletin kanını emdiler başka ülkelerde 0.025 oluyorda bizde neden olmuyor. Bunun üstünde çalışın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle