Kırmızı ete zam gelecek mi? Türkiye Kasaplar Federasyonu açıkladı

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, yakın bir zamanda kırmızı ete zam beklenmediğini belirterek, pandemide et satışının yüzde 30-40 oranında düştüğünü kaydetti.

Kırmızı ete zam gelecek mi? Türkiye Kasaplar Federasyonu açıkladı
Kırmızı ete zam gelecek mi? Türkiye Kasaplar Federasyonu açıkladı
GİRİŞ 03.11.2021 12:09 GÜNCELLEME 03.11.2021 15:29
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, pandemiden dolayı tüm ürünlere yüzde yüze yakın zam gelmesine rağmen iki yıldır kırmızı ete ciddi bir zammın gelmediğine dikkat çekti.

Üreticinin hayvanları beslemede kullandığı yemin zamlanmasından yakınan Yardımcı, "Çoğu üretici bu durumdan zarar ediyor. Biz 2 yıldır fırsatçılık yapmadık ete zam olmadı. Et yine ucuz, 4-5 lira arasında bir zam geldi ama bu büyük bir maliyet değil. 70-80 lira arasında etin fiyatı değişiyor. Pirzola, bonfile, antrikotu görüyorlar. Vatandaşın tüketeceği kuşbaşı ile kıyma. Onlara da gelen 4-5 liralık zam anormal bir durum değil. Yine et ucuz" diye konuştu.

"YEM FİYATLARI YÜKSEK"

Yem fiyatlarının yüksek olmasının üreticiyi zorladığını dile getiren Yardımcı, "Bizim önce ele almamız gerek şey süttür, bugün üreticinin sütünün fiyatı sudan ucuz. Üreticinin sütü para etmezse, inek ve dana olmaz. Dana olmazsa et olmaz” dedi.

"FIRSATÇILIK YAPMADIK"

Türkiye’de yokluk olmadığını ama fiyatların da artmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Osman Yardımcı şöyle konuştu: “Kasapların bugüne kadar hiç sesi çıkmadı. Pandemide bile zam yapmadık. Maliyette artış var. Pandemide iş yaptık ama 250 kilo et satıyorduk 100’e düştük. Tüm masraflarımız 100 kilonun üzerine geldi. Biz kar etmedik ama fırsatçılık da yapmadık. Bıçak kemiğe dayandığı için 4-5 lira zam yaptık.”

"ÜLKEMİZİN ET SIKINTISI YOK"

Yardımcı, yakın bir zamanda kırmızı ete zammın öngörülmediğini belirterek, bu yılın zamsız kapanacağının altını çizdi.

Şu an üreticinin sattığı malın yerine yenisini koymakta zorlandığına değinen Osman Yardımcı, “Üreticinin şu an aldığı hayvan, et fiyatından pahalı duruma geldi. Süt para etmediği zaman inekler kesime gitti. İnekler kesilince dana gelmedi. Dana olmayınca bu sektör daralmaya gitti. Et kıtlığımı var, hayır yok. Girdiler yüksek olduğu için fiyat yükselecek. Türkiye’nin et sıkıntısı yok” diye konuştu.

"ET UCUZ"

Aile işletmeciliğinin desteklenmesi gerektiğini bildiren Yardımcı, “Bir an önce tedbir almamız gerekir. Ülkemizde her şeye zam gelir bir şey olmaz. Ete küçük bir zam gelir dünya ayağa kalkar. Sektörü, ekonomiyi et belirlemiyor. 1 kilo tatlı 150 lira oldu. Etin kilosu 75 lira ucuz, ben kendi açımdan söylüyorum” ifadelerine yer verdi.

"TÜKETİM DÜŞTÜ"

Et tüketiminde ciddi bir düşüş olduğunu kaydeden Yardımcı, "Pandemide de et satışlarımız oldu ama oranlarsak en az yüzde 30-40 düşüş var" dedi.

Yardımcı, ette KDV’nin kaldırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 24
 • Ömer bey 1 yıl önce Şikayet Et
  zamsız bu rakamlarsa zamlı vay halimize ancak lokanta ve kebapçıların önünde kokusundan faydalanalım
  Cevapla
 • GERÇEK 1 yıl önce Şikayet Et
  Kasaplar marketler zaten zam yapmış bile.
  Cevapla
 • Turancılar 1 yıl önce Şikayet Et
  Kırmızı ete en az %50 zam gelmesi lazım. Çünkü Benzin zamlandı, dolar yükseldi, ayçiçekyağı zamlandı. Dana ve koyunlar ayçiçeği yiyip üzerine benzin içiyor, bunlarıda dolarla alıyorlar
  Cevapla
 • Demir Ersoy 1 yıl önce Şikayet Et
  Yakın zamanda zam beklenmiyor dendiyse kesin bir haftaya kalmaz zam yapılır benim anlamadığım bir dana geçen seneki fiyat dan satılıyor et fiyatı geçen yıldan beri nereye vardı yani ithalatçı kazanıyor yerli ölüyor
  Cevapla
 • osmanlı torunu 1 yıl önce Şikayet Et
  ülkemizde et sıkıntı olmaz tabiki bu fiyatlarla parası olan et yiyor sen gel asgari ucret maaş alda bu eti ye bakıyım oy ayı cıkarabiliyormusun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle