Yatırımların amacı sadece para değil deyip açıkladı! Dikkat çeken Türkiye planı

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, iki ülke arasındaki yatırımların sadece para kazanma odaklı olmadığını vurgulayarak, 'Bu yatırımlar, Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamak ve Türkiye'yi Orta Asya'ya bağlayacak yolları inşa etmeye yönelik stratejik yatırımlardır. Bu yatırımlar iki ülke halkına yüzyıllarca hizmet edecektir.' dedi.

Yatırımların amacı sadece para değil deyip açıkladı! Dikkat çeken Türkiye planı
Yatırımların amacı sadece para değil deyip açıkladı! Dikkat çeken Türkiye planı
GİRİŞ 03.11.2021 10:33 GÜNCELLEME 03.11.2021 10:33
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İstanbul'da Türk ve Azerbaycanlı iş adamlarıyla buluşan Mammadov, Türkiye ile Azerbaycan'ın kan ve can kardeş olduğunu belirterek, iki ülke ilişkilerinin dostluk ve kardeşlik temeli üzerinden devam ettiğini söyledi.

Haydar Aliyev'in "Biz bir millet, iki devletiz" Mustafa Kemal Atatürk'ün "Azerbaycan'ın derdi, sevinci bizim derdimiz sevincimizdir." sözlerini hatırlatan Mammadov, "Türkiye ile 30 yıldır bağımsız bir devlet olarak ilişki içindeyiz. Türkiye ile kurduğumuz dostluk kesinlikle sözde değil özde bir dostluktur. Bugün Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ekonomik, siyasi ve askeri ilişkileri hem dünya için hem de Türk devletleri için örnek teşkil ediyor." diye konuştu.

Mammadov, iki ülkenin karşılıklı yatırımlarla birbirini ekonomik açıdan desteklediğini ve Azerbaycan'ın Türkiye'de 18 milyar 200 milyon dolar yatırım gerçekleştirdiğini anlattı.

İki ülke arasındaki yatırımların sadece para kazanma odaklı olmadığını ifade eden Mammadov, şöyle konuştu:

"Bu yatırımlar, Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamak ve Türkiye'yi Orta Asya'ya bağlayacak yolları inşa etmeye yönelik stratejik yatırımlardır. Bu yatırımlar iki ülke halkına yüzyıllarca hizmet edecektir. Yatırımlar aynı zamanda iki ülkenin teknoloji transfer etmesini de sağlayacaktır. Bugün Azerbaycan kurtardığı topraklarda artık yüzlerce kilometre yollar, tüneller ve akıllı köyler ve şehirler inşa ediyor. Bütün bunları Türk şirketleri yapıyor. Azerbaycan'ın harcayacağı her para Türkiye'ye gelmeli."

Mammadov, ekonomik kalkınma sağlanırken iki ülkenin eş zamanlı yatırımlar yapması ve birbirini desteklemesi gerektiğini dile getirdi.

Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının iki ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Mammadov, petrol ve doğal gaz konusunda yapılan çalışmaların ve ortaklıkların iki ülkenin derin dostluğunun sonucu olduğunu dile getirdi.

Azerbaycan ile Türkiye arasında 15 Haziran 2021 yılında imzalanan Şuşa Beyannamesinin "iki devlet bir millet" bilincini daha çok pekiştirdiğini, iki devleti ekonomik ilişkileri açısından da müttefik konumuna taşıdığını ifade eden Mammadov, "Hem siyasi hem askeri hem de ekonomik olarak bütün haline gelmiş bu iki devletin arasına girmek artık mümkün değil." dedi.

Türkiye- Azerbaycan İş Adamları Birliği'nin (TAİB) iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler için önemli bir görev üstlendiğini belirten Mammadov, Azerbaycanlı ve Türk iş adamlarının yatırımlar konusunda daha heyecanlı davranmaları ve üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • cevdet 2 ay önce Şikayet Et
  azerbeycan ve libya dolarları merkez bankasın da değerlendirse kriz biter
  Cevapla
 • VNHGT 2 ay önce Şikayet Et
  Azerbaycan da doğalgaz ve petrol var..Bizde ise teknoloji ve yetişmiş iş gücü ve sanayi var.. Bu ikisi birleşince ne olacağını Batı çok iyi biliyor ama engelleyemiyor.. Şu an birbirleri ile meguller...
  Cevapla
 • Dede 2 ay önce Şikayet Et
  Türki devletleine ortak diyalog kurmalıyız tiçaret buyutmeliyiz her konuda destek liyip buyutelim
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Nerede bu tükler İslam devletleri birleşin hadi
  Cevapla
 • Abdurrahman 2 ay önce Şikayet Et
  birlikten kuvvet doğar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle