Milyonlarca kişiye müjde! Emeklilik için başlangıç sayılacak

Staj döneminde sadece sağlık sigortasının değil emeklilik sigorta priminin de başlatılması konusunda adım atılması bekleniyor.

Milyonlarca kişiye müjde! Emeklilik için başlangıç sayılacak
Milyonlarca kişiye müjde! Emeklilik için başlangıç sayılacak
GİRİŞ 02.11.2021 12:34 GÜNCELLEME 02.11.2021 12:36
Bu Habere 271 Yorum Yapılmış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan "Ulusal Genç İstihdam Stratejisi 2021-2023" kapsamında milyonlarca gence hem iş hem de sosyal haklar konusunda önemli uygulamalar devreye giriyor. Bugün itibariyle sayısı 1.5 milyona ulaşan staj yapan gençlerin mezuniyet sonrası işgücüne katılımını daha cazip hale getirilecek. Staj döneminde sadece sağlık sigortasının değil emeklilik sigorta priminin de başlatılması konusunda adım atılacak.

Üniversiteli gençlerin istihdamını artırmak, kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu yeteneklere ulaşmasını kolaylaştırmak amacıyla yetenek yönetim sistemi teşvik edilecek. Öğrencilere uzun dönem staj ve yarı zamanlı istihdam imkânı sağlanmasına yönelik çalışmalar yürütülecek. Kamuda kısmi süreli istihdam edilmesini sağlayacak bir sistem kurulacak. Sabah'ın haberine göre, Üniversite öğrencilerinin mezuniyetleri öncesinde deneyim kazanması amacıyla yarı zamanlı olarak istihdam edilebilecekleri bir sistem inşa edilmesi üzerinde çalışmalar yapılacak.

TEKNOLOJİDE SÜRE 1 YIL UZATILABİLECEK

Zorunlu stajlar için geçerli haklar gönüllü stajlar içinde geçerli olacak şekilde genişletilecek. Orta öğretim ve yükseköğretim için ayrı ayrı olmak üzere, toplamda en fazla 2 şirket değiştirme hakkı olacak şekilde staj süresi teknolojiyle ilgili olması durumunda 12 aya, diğer durumlarda 6 aya uzatılabilecek. Staj döneminde sadece sağlık sigortasının değil emekliliğinin de başlatılması konularının değerlendirilmesi için çalışma grubu oluşturulacak.

Mevcut uygulamada staj sigorta başlangıcı sayılmıyor, çünkü bu süreçte emeklilik için prim yatırılmıyor. Bu nedenle de ilk işe girilen tarihten itibaren emeklilik hesabı yapılıyor. Yeni düzenleme ile artık emeklilik hesabı staja başlanan tarih itibariyle yapılabilecek. Sadece çalışmaya başlamadan eğitim döneminde yapılan staj borçlanma konusunda annelere ayrıcalık sağlıyor.

İSTİHDAM TECRÜBESİ KAZANDIRILACAK

Yükseköğretim öğrencilerinin gerçek iş ortamlarında uygulamalı eğitim yapmaları desteklenecek. Gençlerin istihdam edilebilirliklerini artırmak için spor bilimleri alanında öğrenim gören öğrencilere nitelikli staj yaptırılacak. Yapılacak bu stajla öncelikli olarak gençlere istihdam tecrübesi kazandırılacak, kariyer planlarını şekillendirmeleri sağlanacak. Mesleki eğitim programları belirlenecek, bu programlarda öğrenim gören öğrencilerin işletmelerde mesleki eğitim ve staj yapmaları teşvik edilecek.

GENÇLER ASKERDE İŞ SAHİBİ OLACAK

Silah altında olan gençlere meslek sahibi olmaları için çeşitli işkollarında sertifikalı eğitimler verilmesi sağlanacak. En az ortaöğretim mezunu silahaltında olan gençlere, çeşitli işkollarında (bahçıvanlık, kaynakçılık, elektrik, iş makineleri operatörlüğü gibi) beceri kazandırılarak, sertifika ve meslek sahibi olabilmeleri için kurslar düzenlenecek.

Kırsal alanda yaşaya gençlerin bilgi becerilerini geliştirecek, bölge ihtiyaçlarını ve yeni teknolojileri içeren programalar, teşvikler ve yeni iş alanları geliştirilecek.

TÜİK'TEN İSTİHDAM İZLEME ARAŞTIRMASI

Öğrencilerin, mezunların yükseköğretim (önlisans ve lisans) bölümlerine ilişkin bilgilerini artırmak amacıyla "EMezun Kariyer Aracı" oluşturulacak ve bu portalın online kullanıma açılacak. TÜİK düzenli olarak yükseköğrenim mezunlarının işgücü piyasasında yer alıp almadıkları, hangi sektörlerde çalıştıkları, mezun oldukları alan doğrultusunda çalışıp çalışmadıkları konularını içeren istihdam izleme araştırmaları yapılacak. Türk-İş, Hak-İş gençlere bilgiye ulaşma becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler verecek.

SIFIR ATIK YÖNETİMİNE KATILACAKLAR

Yerel yönetimlerde sıfır atık yönetimi sürecinde yeni mezun olmuş kişilerin çalıştırılması aracılığıyla gençlerin kariyer planlamaları desteklenecek. Sıfır Atık Projesinin yaygınlaştırılması sürecinde kapasitenin güçlendirilmesi ve istihdam sağlanması amacıyla çalışmalar yapılacak. Genç eğitimli personele iş imkânı sağlanarak gençlerin iş dünyasına hazır hale gelmesi sağlanacak.

KAYNAK: SABAH
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 271
 • Recep 2 ay önce Şikayet Et
  Artık bu adaletsizlik bitsin. Avukata verdiğininiz hakki diğer stajyerlere vermemeniz esitlik ilkesine aykırı.
  Cevapla
 • Kaya 2 ay önce Şikayet Et
  Bu ciddi bir mağduriyet. Giderilmesi lazım.
  Cevapla
 • Elazığ 2 ay önce Şikayet Et
  Hakkımızı verin çıraklık ve staj SSK girişi sayilsin geçmiş yılları borclandirarak bu işi bir an önce hayata geçirilmesi lazım
  Cevapla
 • Barış 2 ay önce Şikayet Et
  Staj çalışma hayatıdır.Sigortası emekliliğe sayılmalıdır.TBMM’de staj mağduriyeti ile ilgili 50 kanun teklifi bulunmaktadır.Görmezden gelinemez.!
  Cevapla
 • Gülten 2 ay önce Şikayet Et
  Staj süresi iş hayatimin başlangıcı sayilsin SSK girişi sayilsin .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle