Konutta fiyat değişmedi ama... Doğalgaza dev zam

BOTAŞ, doğalgazda kasım tarifesini açıkladı. Doğalgazdan elektrik üreten santrallerin kullandığı doğalgaz yüzde 47, sanayide kullanılan doğalgaz fiyatı ise yüzde 48 zamlandı. Konutta kullanılan doğalgazda ise fiyat değişmedi.

Konutta fiyat değişmedi ama... Doğalgaza dev zam
Konutta fiyat değişmedi ama... Doğalgaza dev zam
GİRİŞ 01.11.2021 07:42 GÜNCELLEME 01.11.2021 10:09
Bu Habere 139 Yorum Yapılmış

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde kasım ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı.

Doğalgazda kasım ayı için mesken tarifesi sabit kalırken, sanayi aboneleri için geçerli olacak tarifeye yaklaşık yüzde 48, elektrik üretim amaçlı tarifeye ise yaklaşık yüzde 46 zam yapıldı. Konutta kullanılan doğalgazda ise fiyat değişmedi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre BOTAŞ; konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine kasımda uygulayacağı satış fiyatı mevcut tarifede olduğu gibi 1000 metreküp doğal gaz için 1488 lira olarak sabit kaldı.

SERBEST TÜKETİCİLER, SANAYİ ABONELERİ VE ELEKTRİK ÜRETEN ŞİRKETLERE YAKLAŞIK YÜZDE 50 ZAM

Kasımda yıllık tüketimi 300 bin metreküpün üzerinde olan serbest tüketicilerin kullandığı 1000 metreküp doğalgazın fiyatı ekim ayına göre yaklaşık yüzde 48 artarak 3 bin 500 liraya çıktı.

Söz konusu ayda organize sanayi bölgesi veya kullanıcı birliği abonelerinin tükettiği 1000 metreküp doğalgazın fiyatı ise yaklaşık yüzde 48 artarak 3 bin 482 liraya yükseldi.

Ayrıca elektrik üretim santrallerinin kullandığı 1000 metreküp doğalgazın fiyatı yaklaşık yüzde 46 artışla 4 bin lira oldu.

Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.

BOTAŞ'TAN ZAM AÇIKLAMASI

BOTAŞ'tan yapılan açıklamada, Evsel Enerji Fiyat Endeksi'ne (HEPI-Household Energy Price Index) göre konutlarda Avrupa'nın en ekonomik doğal gazının Türkiye'de kullanıldığı ifade edildi.

Yıl başından itibaren dünya ve Avrupa enerji piyasalarında yaşanan dalgalanmalara bağlı olarak tüketicilerin fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkemizde ise bugüne kadar bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır. Tüm abone grupları en azami şekilde korunmuştur. 1 Kasım itibarıyla gelinen bu aşamada tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde bir düzenleme yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Konutlarda kullanılan doğal gaz tarifesinde kasım ayında bir değişiklik yapılmamıştır. Artan maliyetlerden dolayı büyük sanayi ve ticari kuruluşları abone grubuna yüzde 48,40 ve elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaz tarifesine yüzde 46,82 oranında artış yapılmıştır."

SANAYİCİLERDEN İLK AÇIKLAMA

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Başkanı Memiş Kütükçü, doğalgazda sanayi abonelerine gelen zammın sanayiciyi olağanüstü zorladığını söyledi.

Bloomberg HT yayınına katılan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Başkanı Memiş Kütükçü, enerji maliyetlerindeki artışın rekabet şansını zorladığını da dile getirdi.

Kütükçü yayında konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Son dönemde enerjide artan maliyetler sanayicilerimizi olağanüstü zorluyor. Yılbaşından bu yana bakacak olursak doğalgazda sanayi tarifesi yüzde 147,5 zamlandı. Doğalgaz zamları elektriğe de zam anlamına geliyor. Doğalgazla elektrik üreten santrallerin maliyetleri arttığı zaman bu piyasa takas fiyatını da yukarı çekiyor. Bu da son kaynak tedarik tarifesiyle elektrik kullanan organize sanayi bölgelerimizin ya da serbest tüketicilerin maliyetlerini yukarı çekiyor. Enerji maliyetlerinin yükselmesi bizim gibi gelişmekte olan ülkelerdeki sanayicilerin rekabet şansını zorluyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 139
 • Arkut 1 yıl önce Şikayet Et
  Sanayiciyi nasıl zorluyormus bu zamlar anlamıyorum, sonuçta ürettikleri ürüne yansitacaklar bu zammı ve onlar için bir şey değişmemiş olacak
  Cevapla
 • Orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Cam firmaları %30 %48 zam yaptılar bu gün doğal gaza gelen zamdan dolayı nereye gidiyoruz ne olacak bu işin sonu Allah sonumuzu hayır etsin
  Cevapla
 • Ahmet bey 1 yıl önce Şikayet Et
  Evlere dokunmayın da naparsaniz yapın... Bu kış bi biteydi hayırlısıyla.
  Cevapla
 • birkan kaya 1 yıl önce Şikayet Et
  zaten gizliden gizliden yapıldı daha ne zammı
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğal gaza tabiki zam yapacak şirketler dolar arttı faizler arttı maliyet arttı vb. diye zam yaptı devlette tabiki zam yapacak, zam yapmazsa şirketler karına kar katacak kaybeden dsdrce vatandaş olacaktı şimdi sirketlerkarin bir kısmını gaza verecek..
  Cevapla
 • Mersinli 1 yıl önce Şikayet Et
  Aptal adam
  Cevapla
 • Koyden 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya bı git arkadaş hastamızın nesin zam iyi diyosun ya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle