Avrupa Merkez Bankası'ndan faiz kararı

Avrupa Merkez Bankası, piyasa beklentileri doğrultusunda, faiz oranları ve Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nda (PEPP) değişikliğe gitmedi

Avrupa Merkez Bankası'ndan faiz kararı
Avrupa Merkez Bankası'ndan faiz kararı
GİRİŞ 28.10.2021 15:00 GÜNCELLEME 28.10.2021 15:46
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentileri doğrultusunda, faiz oranları ve Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nın (PEPP) toplam büyüklüğünde değişikliğe gitmezken, tahvil alımlarının yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerine göre daha düşük hızda olabileceğini duyurdu.

ECB'den yapılan açıklamada, ECB Yönetim Konseyi'nin, bugünkü toplantısında, faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizinin ise yüzde 0,25'te sabit bırakıldığı bildirildi.

PEPP kapsamında tahvil alımlarının yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerine göre daha düşük hızla devam edeceği belirtilen açıklamada, finansal koşullarda sıkılaşmanın önlenmesi için tahvil alımlarının esnek yapılacağı kaydedildi.

Açıklamada, 1 trilyon 850 milyar avroluk PEPP'te net varlık alımlarının en azından Mart 2022'ye kadar ya da "Kovid-19 krizinin sona erdiği" kararı verilene kadar devam edeceği bildirildi.

ECB açıklamasında, varlık alım programı kapsamındaki net alımların aylık 20 milyar avro seviyesinde ilk politika faiz artışından hemen öncesine kadar süreceği de kaydedildi.

Piyasada ECB'nin faiz oranları ve PEPP'in toplam büyüklüğünde bir değişlik beklenmiyordu.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
faiz kararı
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • EmirCan 2 ay önce Şikayet Et
    gumus 7.43 de grami bu velet ne ollur sizce 8e cikarmi
    Cevapla
  • greenpeace 2 ay önce Şikayet Et
    Gümüş bu.Sağı solu belli olmaz,tersi pistir, al sata uygundur. Çok ekmek yiyeni vardır.Şu an için gümüşte bu fiyatların çok ucuz olduğu da açıktır. Gold Sachman'a göre bu yıl sonu onsu 33 dolar olacaktı fakat biraz zor ama ben 26 dolar gibi kapatacağını düşünüyorum.Gümüş gram fiyatı yıl sonu 8.30 tl. Baharda ise 9 tl beklentim gerçekçi olarak duruyor.Bir kıvılcıma bakar.Yatırım tavsiyesi değildir herkes kendi yatırımından sorumludur.
    Cevapla