Dijital Türk Lirası için tarih belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre, mevcut ve ileri teknolojilerin dijital Türk lirası gereksinimlerine uygunluklarına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları devam edecek.

GİRİŞ 26.10.2021 11:37 GÜNCELLEME 26.10.2021 13:02
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Blokzincir tabanlı dijital Türk lirasının gelecek yıl uygulamaya konulması hedefleniyor.

AA muhabirinin 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'ndan yaptığı derlemeye göre, uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirilmesi amacıyla ülke iş birlikleri tesis edilecek ve çalışmalar sürdürülecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi birinci faz pilot bulguları doğrultusunda, daha yaygın ve geniş katılımlı ileri aşama pilot testler yapılacak. Mevcut ve ileri teknolojilerin dijital Türk lirası gereksinimlerine uygunluklarına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları devam edecek.

Programlanabilir para ve çevrim dışı ödemeler katman servislerine yönelik teknolojik altyapı oluşturularak araştırma, geliştirme ve test çalışmaları yapılacak. Dijital Türk lirası sisteminin ilgili diğer sistemlerle entegrasyon çalışmalarına başlanacak.

ASELSAN, HAVELSAN VE TÜBİTAK-BİLGEM İLE İKİLİ MUTABAKAT ZABITLARI İMZALANDI

Merkez Bankası buna yönelik geçen ay, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalamıştı ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturulmuştu. Projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında, platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlanıyor.

Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB nezdinde prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecek. Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda dijital Türk lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanıyor.

Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasının ardından kamuoyu ile paylaşılacak.

ULAŞTIRMA VE GÜMRÜK HİZMETLERİNDE BLOKZİNCİR ALTYAPI ÇALIŞMALARI TAMAMLANACAK

Bununla birlikte, blokzincir uygulamalarının yaygınlaştırılmasına yönelik ulaştırma ve gümrük hizmetlerinde gerekli hukuki ve fiziki altyapı çalışmaları tamamlanacak.

Blokzincir teknolojisinin gümrük ve lojistik süreçlerinde uygulama örnekleri incelenerek, mevcut sistemlerle uygulanabilirliği ve entegrasyonu için değerlendirme ve analiz çalışma ve projeler yürütülecek.

KAYNAK: FOREKS
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Akif Armutçu 1 ay önce Şikayet Et
  dijital tl kullanıyorum zaten binance ta try dijital tl var. alım satımımı tether değil tl ile yapıyorum.
  Cevapla
 • Bermazli23 1 ay önce Şikayet Et
  Anlasilan Zenginler kosede bucakta kalan paranin peşine dusmusler.Artik kimin cepinde ne var nereye harciyor.dunyadaki dolasimda olan toplam para,kara paralar, akliniza gelebilecek her turlu para kontrol altina alinacak.,iyimi kotumu bilemedim
  Cevapla
 • Müsafir 1 ay önce Şikayet Et
  Dijital dünyaya ne zaman geçeceğiz. Bence küreselciler bu konudada kafa yorsunlar. Çünkü bu dünya ihtiyarladı. Mikropları ve mikroptan korkanlar arttı. Dijital dünyada belki adelet olur. Bu mikroplar yakaladıkları yerde öldürülür.....Nerdeeeee
  Cevapla
 • Millet 1 ay önce Şikayet Et
  Malesef paranın hırsızı her zaman bulunur. Altında olsa keğıtta olsa sanalda olsa. Dijital para tavşanın suyunun suyu gibi bir şeydir. Bu nedenle en sağlam para güvendik yerden alınan fiziki altındır. Gerisi keğıtta olsa dijitalde olsa sabah kalkıp 2 kamyon basılan şeydir. Keğıtta keğıt masrafı var dijitalde oda yok. Kısaca eskiden oyunlar bir devlet için geçerliydi şimdi tüm devletler için geçerli oyunlar revaçta. virüs küresel ısınma sanal para daha neler neler....
  Cevapla
 • para 1 ay önce Şikayet Et
  Kağıt paramızın değerini 50 yılda 1 milyon kat düşürdü yöneticilerimiz yanlış politika dijital olunca daha kötü Allah muhafaza
  Cevapla
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Heyecanım yöneticiler hep suçlu hepinizin cebinde dolar ve Euro var Türk liraynan ödeyen yoktur niye değer kaybetmesin!!
  Cevapla
 • Akil Gözü 1 ay önce Şikayet Et
  Dijitale geçince sanirim esnaf vs diye birşey olmiyacak Bugünkü algi bilgi ne dersen de anlamaz büyük kitleler her ülkede acili bir şekilde ezilecek.Bugün yeni yaşam şeklimizi ciddice öğrenelim derim
  Cevapla
 • Esnaf Manavgat 1 ay önce Şikayet Et
  son 10 yılda özellikle bitirdiler bizi esnaf olarak kişisel ego hırs akıl yoksunları
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle