Yüzde 95'i Çin'in elinde sevkiyatı durdurdu! Dünyada otomobil üretimi tamamen durabilir

Yılbaşından bu yana fiyatı iki katından fazla artan magnezyumda tekelleşen Çin'in sevkiyatı durdurması nedeniyle Avrupa'da magnezyum stokları tükeniyor. 'Magnezyum biterse otomotiv durur' diyen sanayi örgütleri AB yönetimini acilen harekete geçmeye ve Çin'i masaya oturmaya çağırıyor.

GİRİŞ 26.10.2021 11:37 GÜNCELLEME 26.10.2021 15:03
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Avrupa'da pandemi sonrası çarkları yeniden döndürme çabaları bu kez magnezyuma takıldı. Avrupa Birliği'nin gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 7'sini oluşturan otomotiv sektörü magnezyum sıkıntısıyla boğuşuyor. Sanayi örgütleri magnezyum stoklarının kasım sonunda biteceği uyarısı yapıyor ve magnezyum talebinin yüzde 95'ini tedarik eden Çin ile masaya oturulması için AB yönetimini acil harekete geçmeye çağırıyor.

Magnezyum otomotivde ‘olmazsa olmaz’ hammaddelerden biri. Magnezyum, şanzıman ve direksiyon kolonlarından koltuk çerçevelerine ve yakıt deposu kapaklarına kadar çeşitli otomobil parçalarında kullanılan alüminyum alaşımlar başta olmak üzere bir dizi ürün için kullanılıyor. Avrupa'nın ana magnezyum tedarikçisi olan Çin, enerji kaynaklarını korumak için 50 magnezyum izabe tesisinden yaklaşık 35'inin yılsonuna kadar kapanmasını emretti. Ancak alüminyum levha ve kütük üretiminde magnezyumun yerini alacak başka bir malzeme olmaması, sektörde büyük endişe yaratıyor. Çünkü fiyatlar resmen uçmuş durumda. Ton fiyatı yılbaşından bu yana ikiye katlanarak 4.700 dolara çıkan magnezyum fiyatları 2008 yılından bu yana en yüksek seviyede. Avrupa’da dibe vurmak üzere olan stoklardan yapılan satışlarda ise fiyatlar yılın ilk aylarındaki 2.000 dolar seviyelerinden 10.000-14.000 dolar civarına yükseldi.

%95’İ ÇİN’DEN GELİYOR

Avrupalı sanayi örgütleri, Avrupa Komisyonu'na çağrı yaparak, şiddetli açığı hafifl etmek ve milyonlarca istihdama mal olacak tesislerin kapanmasını önlemek için Çin ile magnezyum sevkiyatının yeniden başlatılması için görüşme başlatılmasını istedi. Örgütler yaptığı açıklamada Çin'in magnezyum talebinin yüzde 95'ini tedarik ettiğini ancak eylülden beri sevkiyatın durduğunu belirterek Avrupa Birliği'ni acil harekete geçmeye çağırdı.

Almanya'nın metal üreticileri birliği WVM, Çin'deki enerji krizinin alüminyum üretiminin ana bileşenlerinden magnezyum tedarikini baltalamasının otomobil üreticilerini ciddi üretim sorunlarıyla karşı karşıya getirdiği konusunda bir kez daha uyarıda bulundu. Birlik, Alman hükümetine yazdığı bir mektupta, Avrupa magnezyum stoklarının, magnezyum piyasasında tekelleşen Çin'den gelen arz eksikliğinden etkilendiğini ve sorunların günden güne derinleştiğini bildirdi. Mektupta, "Almanya'daki ve sırasıyla tüm Avrupa'daki mevcut magnezyum stoklarının 2021 Kasım ayı sonuna kadar tükenmesi bekleniyor" uyarısı yapıldı.

3 AYDA OKSİTLENİYOR, KÜRESEL STOK DA TEHDİT ALTINDA

Magnezyum, şanzıman ve direksiyon kolonlarından koltuk çerçevelerine ve yakıt deposu kapaklarına kadar çeşitli otomobil parçalarında kullanılan alüminyum alaşımları başta olmak üzere bir dizi ürün için kullanılıyor. Avrupa'nın ana magnezyum tedarikçisi olan Çin, enerji kaynaklarını korumak için 50 magnezyum izabe tesisinden yaklaşık 35'inin yılsonuna kadar kapanmasını emretti. Ancak alüminyum levha ve kütük üretiminde magnezyumun yerini alacak başka bir malzeme olmaması, sektörde büyük endişe yaratıyor. Magnezyum üç ay içinde oksitlenmeye başladığından stoklanması zor bir ürün. Bundan ötürü, Çin'in üretimini artırmaması halinde küresel stokların da eriyeceği belirtiliyor.

“AVRUPA YENİDEN MAGNEZYUM ÜRETMELİ”

Barclays analisti Amos Fletcher’ın hazırladığı bir raporda, "Magnezyumda talebin yüzde 35’i otomobil için üretilen levhalardan geliyor. Bu nedenle magnezyum arzı durursa, tüm otomobil endüstrisi potansiyel olarak durmak zorunda kalabilir” tespitinde bulunuyor. WVM, Almanya hükümetini Çin ile Avrupa'ya magnezyum arzını artırma konusunda görüşmelere başlamaya ve Avrupa Birliği'ne magnezyum üretimini katıya geri döndürmesi için baskı yapmaya çağırdı. Dernek, “Bu oranda bir tedarik darboğazı ile otomobil, uçak, elektrobisiklet, inşaat, ambalaj endüstrisi ve mühendislik gibi sektörlerdeki tüm alüminyum katma değer zincirinde büyük üretim kayıpları tehdit ediliyor” dedi.

Aralarında Norveçli Norsk Hydro'nun da olduğu yerli şirketler, Çin'in düşük maliyetleriyle baş edemedikleri için magnezyum üretimini sonlandırmak zorunda kalmışlardı.

“AMERİKALI ŞİRKETLERİN TESLİMATI GECİKECEK”

Kuzey Amerika da aynı sorunla boğuşmaya başladı. Alüminyum kütük üreten Kanadalı Matalco Inc., geçtiğimiz günlerde müşterilerine magnezyum mevcudiyetinin "kuruduğunu" ve sorun devam ederse, gelecek yıl üretim düşürüp ve teslim edilecek malın miktarını kısmak zorunda kalacağını duyurdu. ABD'nin en büyük ham alüminyum üreticisi olan Alcoa da magnezyum sıkışıklığı konusundaki endişelerini dile getirdi ve bazı tedarikçilerin teslimatlarını askıya aldığını bildirdi. Matalco ve Alcoa, silikonun da yetersiz olduğu ikazında bulundu. Çin'deki üretim kesintilerinin yol açtığı üretim düşüşü nedeniyle silikon fiyatları iki aydan kısa bir sürede yüzde 300 artırdı. Magnezyum kadar silikon da alaşımların sertleştirilmesi için kullanılıyor.

KAYNAK: DÜNYA
YAZDIR
YORUMLAR 38
 • Fatih K 1 ay önce Şikayet Et
  Koca bir yalan bir araçta kullanılabilecek magnezyum miktarı en fazla 3 kilodur. Birileri kaos pompalamaya çalışıyor. Bir aracın maliyeti içinde 20 dolarlık maliyet artışının kime ne zararı olur? Çin üretimi stokları eriyene kadar durdurur. Satacağı malın rezerv olarak yatmasından yada stokta beklemesinden bir fayda elde edemiyor.
  Cevapla
 • Gerçek. 1 ay önce Şikayet Et
  Ucuz işçilik haa, alın size. Çinliler uzun vadede Pilan yapıyor .Önce üretimi kendine bağladı şimdi ise istediği zaman Avrupa'yı dizginliyor.
  Cevapla
 • Temel 1 ay önce Şikayet Et
  Demek çin olmasa dünya batacak haraket edemiyor dünya çıkıp çin den mal almıyoruz diyor idi firmalar hepsi yalan söylüyormuş
  Cevapla
 • vatan 1 ay önce Şikayet Et
  Atlara binelim otobanda atlarla gezelim bu vergilerle bu fiatlarla anca ona bineriz zaten eds cezaları artık at arabalarına keserler at vergisi çıksın 1 at 500 tl at vergisi atlı arabadan 2.500 tl vergi alınır beygiri daha yüksek olanlarda %500 vergi hadi bakalım sıfır atlardan nasıl vergi alınır siz söyleyin.
  Cevapla
 • Yıldırım 1 ay önce Şikayet Et
  Olanları Sucuk yaptinizya la
  Cevapla
 • Katırcı Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Bi At kaç para dayı senin haberin varmı...
  Cevapla
 • karabahtim 1 ay önce Şikayet Et
  Sen bayaği bir uçmuşsun dostum . Ne kullandiğini harbiden merak ettim vallahi. Hihihi
  Cevapla
 • ercani 1 ay önce Şikayet Et
  Yakin zamanda AB araba sanayii durur,çin haril haril araba üretiyor almak isteyen varsa bende var diyecek çin :) hemde daha ucuza leblebi gibi üretiyor adamlar hammadde cok,Gerisini Alman arabasi severler düsunsün ;) ohhhh iyi oluyor bu TC düsmanlarina.
  Cevapla
 • Serkan 1 ay önce Şikayet Et
  Türklerin en büyük düşmanı çin bilmiyonmu sen hiçmi tarih okumuyon
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle