Azerbaycan'ın tarımı Türkiye'nin desteği ile gelişecek

Tekirdağ'da bir firma, Ermenistan işgalinden kurtarılan bazı bölgelerin tarıma kazandırılması amacıyla kurulan tarım parkında kullanılmak üzere Azerbaycan'a tarım aletleri ihraç ediyor.

GİRİŞ 25.10.2021 12:30 GÜNCELLEME 25.10.2021 14:12
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Azerbaycan ve Türkiye, Ermenistan işgalinden kurtarılan Zengilan'da yıllardır atıl kalan arazileri birlikte tarıma hazırlıyor. Zengilan şehrine bağlı Ağalı köyünde bölgenin ilk "akıllı köy"ünün inşa edileceği proje kapsamında Türk şirketlerinin de katkısıyla kurulan tarım parkı da yer alıyor.

Tarım parkında ekin alanları, seralar, büyükbaş hayvan çiftliği ve meyve bahçeleri olacak. Tarım parkı ile hem bölgede hayatın yeniden canlanmasına katkı sağlanması hem de daha verimli tarımsal üretim gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Hayrabolu Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren Duran Tarım firması, Azerbaycan'a tarım aletleri gönderilmesi için çalışma başlattı. Üretilen tarım aletleri gerekli montaj işlerinin ardından tırlara yüklenerek Azerbaycan'a gönderiliyor.

Trakya'nın yerli tohumları Azerbaycan'da filizlenecekTrakya'nın yerli tohumları Azerbaycan'da filizlenecek

Firma, ilk etapta 17 kombi kürüm (tohum yatağı hazırlama), çizel (toprak karıştırma), patlatma (taban kırma), tırmık ve kültivatör (yüzey hazırlama) gibi tarım aletlerini ihraç etti.

Azerbaycan'a gönderilmek üzere 122 tarım aletinin üretimine de hız verildi.

"Azerbaycan'ın tarımı Türkiye'nin desteği ile gelişecek"

Firmanın yönetim kurulu başkanı Faik Duran, 1972'den bu yana tarım aletleri ürettiklerini söyledi.

Türkiye ve kardeş ülkeden yeni iş birliği! Türkiye ve kardeş ülkeden yeni iş birliği!

Azerbaycan'da Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerde modern teknolojilerle tarım faaliyetlerinin gerçekleştirileceği tarım parkında kullanılmak üzere bölgeye ihracat yaptıklarını anlatan Duran, "İmalatımızın tamamını Azerbaycan'a göndereceğiz. Kardeş ülkemiz ve kardeş çiftçilerimize elimizden gelen her türlü desteği veriyoruz. 30 yıldır işgal altında olan topraklarımızı geri almanın sevincini yaşıyoruz. Biz çok memnunuz. Trakya olarak büyük bir sevinç içerisindeyiz. Bize de yeni bir pazar açılmış oluyor. Azerbaycan'da bizim makinelerimiz ile tarım yapılacak olmasından gurur duyuyoruz." dedi.

Şu an birçok Türk firmasının Azerbaycan için üretim yaptığına işaret eden Duran, şunları kaydetti:

"Azerbaycan'ın tarımı Türkiye'nin desteği ile gelişecek. Kardeş ülkemizi kalkındırmak için Türk firmalar olarak herkes desteğini veriyor ve bundan gurur duyuyorum. 17 Eylül'de 17 tarım aleti gönderdim. 122 makine teslimi için çalışıyoruz. Bu 17 tarım aletinin teslimini gerçekleştirmek ve çalışma prensiplerini göstermek amacıyla Azerbaycan'a gittik. Biz onları nasıl seviyorsak onlar da bizi seviyorlar. Bundan dolayı Türk firmalarını tercih ediyorlar."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • zafer gülten 1 ay önce Şikayet Et
  bu zamanda bir ülkenin ekonomik bakımdan güçlenmesi için en iyi yol tarıma yatırım,baksanıza sebze ve meyve aldı başını gidiyor,eskiden kilosu 2-3 tl olan üzümü 8-9 den aşağı alamıyorsun,domates bile 4-5 tl den aşağı değil.umarım Azerbaycan ın tarıma açılmasının bizede faydası olur.
  Cevapla
 • Heredot Cevdet 1 ay önce Şikayet Et
  Dolar lazım, hadi bakem, üretim gari...
  Cevapla
 • öneri 1 ay önce Şikayet Et
  Hükümet boşalan köyler için bir çözüm geliştirmeli. Tarım ilçe müdürlükleri satın alıp işletse iyi olur boşalan köylerin arazilerini kiraya da verebilir. Köyde kalanlar da işçi olur. Zaten topraklar bölüne bölüne bir aileyi geçindiremez hale gelmiştir.
  Cevapla
 • Tuzla 1 ay önce Şikayet Et
  Turkiyede tarim in en buyk sorunu destekleme degil arizilerin mulkiyetidir hektar basina para veriyorsinuz toprak sahibi aganin istanbulda yasiyan oglunun arabasi yenileniyor topragi yarici ekiyor Ben eksem abim biciyor cunki mulkiyet hala 70 sene once olen dedenin uzerinde
  Cevapla
 • Tuzla 1 ay önce Şikayet Et
  Azarbeycan a 49 yilligina hopa limanini isletme hakki verelim oraya Liman rafineliler tersaneler kursun Kars a demiryolu ile baglasin hopa tuna nehri ile almanyaya ulasim ussu olsun insaati ve kira bedelini dogalgaz ile mahsup edelim
  Cevapla
 • Heredot Cevdet 1 ay önce Şikayet Et
  Sahte rakının yan etkileri....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle