Trakya'nın yerli tohumları Azerbaycan'da filizlenecek

Tekirdağ'da faaliyet gösteren tohum firması, Azerbaycan'a, Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerde ekilmek üzere 1000 ton buğday, arpa, yulaf ve yem bezelyesi tohumu ihraç etti.

Trakya'nın yerli tohumları Azerbaycan'da filizlenecek
Trakya'nın yerli tohumları Azerbaycan'da filizlenecek
GİRİŞ 24.10.2021 13:58 GÜNCELLEME 24.10.2021 13:59
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu Ekmen Tarım tarafından bir kısmı Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli çiftçilerinden satın alınan, bir kısmı da firma tarafından üretilen tohumlar, gerekli analiz ve işlemlerin ardından ambalajlandı.

Ambalajlanan 600 ton buğday, 300 ton arpa, 50 ton yulaf ile 50 ton yem bezelyesi tohumu trenle Azerbaycan'a gönderildi. Firma sahibi İrfan Ekmen, 11 yıldır tohum üretimi yaptıklarını söyledi.

5 ziraat mühendisi, 18 kişilik personelle Türkiye'nin önde gelen tohum üretim firmalarından biri olduklarını dile getiren Ekmen, bu yıl en büyük ihracatlarını Azerbaycan'a gerçekleştirdiklerini belirtti.

Azerbaycan'ın Karabağ bölgesine uygun tohumlar ürettiklerini söyleyen Ekmen, şöyle devam etti:

"Globalleşen dünyada bizim durma gibi bir şansımız yok. Ben her şeyden önce ülkemi seven, hizmet eden, ülkeme değer katan yapıda bir insanım. Azerbaycan'a 4-5 yıldır ziyaretlerim oldu. Azerbaycan'ın birçok bölgesini biliyorum. O konuda ülkemize değer katmak için ihracata ciddi şekilde başladık. Bu yıl en büyük ihracatımıza yeni açılan Karabağ bölgesinde o bölgeye uygun, o bölgeye adapte olabilecek çeşitleri ihraç ederek başladık. Türk yatırımcıların, Türk mühendislerin başarılı olabilmesi için buradan tohumlar gönderdik."

Ekmen, tohum ihracatını Azerbaycan'da oluşturulan "akıllı köy" projesi kapsamında yaptıklarını belirterek şunları kaydetti:

"Bunların birçoğunu kendimiz ürettik, üretmediğimiz çeşitleri de Trakya'da üretim yapılan yerlerden Azerbaycan'a gönderdik. Toplam 28 konteynır civarında bir ihracatımız oldu. 600-700 bin dolar civarında ülkemiz ekonomisine faydası oldu. Ben bundan çok gurur duyuyorum. Azerbaycan'da, o bölgede ilk yeşerecek tohumlar Türkiye'nin ve Trakya'nın tohumları. Bu bize çok gurur veriyor. O bölgedeki başarı ülkenin başarısı gibi oldu. Türk tohumları bütün dünyada iyi algılansın ve Azerbaycan'da da iyi algılansın diye düşündük."

Azerbaycan'a gönderdikleri tohumların 30 bin dekar alanda ekilecek miktarda olduğunu ifade eden Ekmen, "Önümüzdeki günlerde 30 bin dekar alan daha hazırlanıyor. Eğer onlar da yetişirse 30 bin dekara daha yaklaşık 1000 ton civarında tohum verme planımız var. İlk ihracatımız Allah kısmet ederse bu hafta sonu Azerbaycan'da olacak. Hemen ikinci partiyi gönderme durumumuz var." diye konuştu.

"Akıllı köy" projesinde Türk şirketleri de görev alıyor

Azerbaycan hükümeti, kurtarılan bölgelerde tarımsal üretimin artırılması amacıyla kapsamlı imar projeleri başlattı. İşgal döneminde Ermenilerce tamamen tahrip edilen Zengilan şehrine bağlı Ağalı köyünde bölgenin ilk "akıllı köy"ünün inşa edileceği projede Türk şirketleri de görev alıyor.

Proje kapsamında kurulacak tarım parkında ekin alanları, seralar, büyükbaş hayvan çiftliği ve meyve bahçeleri olacak. Tarım parkı ile hem bölgede hayatın yeniden canlanmasına katkı sağlanması hem de daha verimli tarımsal üretim gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

YAZDIR
YORUMLAR 30
 • MHC 3 ay önce Şikayet Et
  Bu yerli tohumlardan birazda CHP ve diğer yandaşlarına vermeli belki düşünceleri değişir
  Cevapla
 • 1923 3 ay önce Şikayet Et
  Tohum satan kisi tohumun hibrid mi yoksa organik/ata tohumu mu oldugundan hic bahsetmiyor. Ister ihracat ister Turkiye'de ekilen olsun sadece nicelik degil nitelik onemli olan.
  Cevapla
 • dr ali 3 ay önce Şikayet Et
  ticaret denen bir sey var cok insan bunu anlamaz sen ona verirsin o sana yada alir satarsin cark døner her seye tepki ne o topraklar daha verimli ise orda tarim yapmak is birligi yapmakda ne var hemen tepki veriyor dunya eski dunya degil
  Cevapla
 • ErdalT 3 ay önce Şikayet Et
  Hani tohum yoktu israil cikmayan tohum vardı bu Chp yi idam etmeli
  Cevapla
 • Şems 3 ay önce Şikayet Et
  Chp bir şey söyledi ise mutlak batı yararlıdır. Türk toplumu adına hiç faydalı işe kesinlikle kalkismazlar.
  Cevapla
 • Mehmet keser01 3 ay önce Şikayet Et
  Bunları Türkiye deki boş arazilere eksek olmaz mı
  Cevapla
 • Trbzn 3 ay önce Şikayet Et
  Sabir kardeşim EyvAllah. Cansınız.
  Cevapla
 • Sabir Mehdiyev 3 ay önce Şikayet Et
  Gardasim merak etme. Qarabagda türkiyənin sayilir. Ayri qayrimiz yoxdur. Sizin bizim yoxdur bir sozle. Biz sizlerle qurur duyuruq. Ama sizler bu yapilanlari bizlere cok goruyorsunuz. Oldumu simdi gardasim
  Cevapla
 • Şakirr 3 ay önce Şikayet Et
  Ağzını havaya açacağına dedenin tarlasına git ek seni tutan mı var bunu da biz mi söyleyelim.
  Cevapla
 • şikayetçi 3 ay önce Şikayet Et
  adam ihracat yapıyor boş araziye ekecek tohum mu yok memlekette. ne saçma sapan insanlarsınız kafaya bak
  Cevapla
 • Mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  Sahibsiz boş arazi mi var .Ayrıca boş arazinin ekilmeme sebebi tohum eksikliği mi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle