Çiftçi borçlarına erteleme! Ödeme takvimi belli oldu

Kooperatifleri yeniden yapılandıran yasayla, çiftçilerin tarımsal kredi alacakları ertelenecek. Kadın kooperatifleri desteklenecek, yöneticiler tek yerden ücret alacak

Çiftçi borçlarına erteleme! Ödeme takvimi belli oldu
Çiftçi borçlarına erteleme! Ödeme takvimi belli oldu
GİRİŞ 23.10.2021 10:04 GÜNCELLEME 23.10.2021 13:52
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

TBMM Genel Kurulu, gıda enflasyonu ve spekülasyonu ile mücadele konusunda hazırlanan düzenlemeler arasında yer alan, tarım başta olmak üzere kooperatifleri yeniden yapılandıran yasayı kabul etti. Yasa, kadın ve engelli kooperatiflerinin desteklenmesi, çiftçi borç ödemelerinin ötelenmesi gibi önemli değişiklikler içiyor.

BİR AY ERTELENDİ

Yasanın görüşmeleri sırasında önerge ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan tarımsal kredi alacaklarından yapılandırmaya esas tutarın taksitlendirilmesi halinde yüzde 30'luk peşinatın ödeme tarihi, bu ay sonundan kasım ayı sonuna ertelendi.

Kalan tutarın taksitlerinin ödemesi de 2022 yılının ekim ayı yerine kasım ayında başlayacak. Kooperatiflerin harcamaları şeffaf hale gelecek. Yönetim kurulu yıllık faaliyet raporu, gelir gider farkı hesapları, bilanço ve denetçi raporları, ortaklar tarafından elektronik ortamda da incelenebilecek.

Kamu kaynaklarından desteklenen kredilere kefil olan, tarımsal desteklemelere aracılık yapan kooperatiflerin yönetim kurulu ve denetim kurulu üyeleri bunların ortağı olduğu üst kuruluşlarda görev alsalar dahi yalnızca bir ücret veya huzur hakkı alabilecek.

KADIN VE ENGELLİLERE DESTEK

Ortaklarının çoğunluğu kadınlardan ve engellilerden oluşan kooperatifler ile kadın emeğinin değerlendirilmesi amacıyla kurulanların tescil ve ilana tabi işlemlerinden ücret alınmayacak. İlana tabi işlemler Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde ücretsiz yayımlanacak. Odaya kayıt ücreti ve yıllık aidat ile munzam aidat da ödemeyecek.

YORUMLAR 1
  • MUSTAFA 2 yıl önce Şikayet Et
    Geçmiş olsun çiftçi kardeşlerimize. Ertelenen her borç faizi ile bize kilitleniyor. Esnaf kefalette de aynısını yaptılar. Yerseniz,,Tabii bunu bankalar yaptı diyecekler kendileri masum
    Cevapla