Son dakika: S&P'den Türkiye açıklaması!

Son dakika: S&P, Türkiye'nin döviz cinsinden kredi notunu "B+", yerel para birimi cinsinden kredi notunu "BB-" ve görünümünü "durağan" olarak teyit etti.

Son dakika: S&P'den Türkiye açıklaması!
Son dakika: S&P'den Türkiye açıklaması!
GİRİŞ 22.10.2021 23:36 GÜNCELLEME 23.10.2021 00:27
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Son dakika: S&P, Türkiye'nin döviz cinsinden kredi notunu "B+", yerel para birimi cinsinden kredi notunu "BB-" ve görünümünü "durağan" olarak teyit etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notu ile not görünümünü teyit etti. S&P'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin döviz cinsinden kredi notunun "B+/B", yerel para birimi cinsinden kredi notunun ise "BB-/B" olarak teyit edildiği bildirildi.

Ülkenin kredi notu görünümünün ise "durağan" olarak korunduğu belirtilen açıklamada, ihracattaki güçlü toparlanma ve yurt içi ekonomik faaliyetlerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı dirençli kalmasıyla bu yıl yüzde 8,6 büyümesinin beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, net kamu borcunun gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) oranının bu yılın sonunda yüzde 34'e ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

Devam eden risklerin Türkiye'nin özel sektörünün esnekliği ve gerektiğinde maliye politikası yanıtı için yer bırakan yönetilebilir net genel kamu borcu stoku ile kısmen dengelendiğine işaret edilen açıklamada, ülkenin ödemeler dengesi pozisyonunun, özellikle merkez bankasının net döviz rezervlerinin tahminlerin ötesinde güçlenmesi halinde not yükseltmesinin düşünülebileceği ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye'ye ilişkin değerlendirmelerin ülkenin çeşitlendirilmiş ekonomisi ve geçmişte dış şoklar ile ülke içi ekonomik sıkıntıları atlatan özel sektörü tarafından desteklenmeye devam ettiği kaydedildi.

Türkiye'nin diğer gelişmekte olan piyasalardan daha hızlı toparlandığına dikkat çekilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl büyümeye devam ettiği aktarıldı. Açıklamada, Kovid-19 salgının Türkiye ekonomisi için oluşturduğu doğrudan risklerin azaldığı belirtilerek Türkiye'nin mali pozisyonun diğer birçok yükselen piyasa ekonomisiyle karşılaştırıldığında güçlü kalmaya ve ülke kredi notlarını desteklemeye devam ettiği ifade edildi.

Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlere de yer verilen açıklamada, ekonominin bu yıl yüzde 8,6, 2022'de yüzde 3,3, 2023 ve 2024'te yüzde 3,1'er büyüyeceği öngörüldü.

Ülkedeki işsizlik oranın ise 2021'de yüzde 12,6, 2022'de yüzde 12,2, 2023'te yüzde 11,2 ve 2024'te yüzde 11 olacağı tahmin edildi. Enflasyonun da bu yıl yüzde 17,3, 2022'de 12, 2023'te yüzde 9,5 ve 2024'te yüzde 9,2 olacağı öngörüldü.

ETİKETLER
S&P
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Ersan 2 ay önce Şikayet Et
  Etsen ne olur etmesen ne olur ab ülkelerinde enflasyon bazı ürünlerde yuzde100 bazı ürünler bulunmuyor bunun başında benzin yok bu ülkelerin kredi notunu nasıl yaptın birde onu açıkla
  Cevapla
 • Alamancı 2 ay önce Şikayet Et
  Bunlar böyle kudurdukça Reisimiz dogru yolda oldugunu anlıyorum
  Cevapla
 • Tuzla 2 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan 7 kademe dusuk hala
  Cevapla
 • muhammet gündoğdu 2 ay önce Şikayet Et
  bu eşkıyalar batmış ülkelere yüksek not veriyorlar bunlar emperyalistlerin ülkelere şantaj yapmak sömürmek için kurdukları düzenin parçası gerçekle alakası yok dikkate almaya değmez
  Cevapla
 • Halil 2 ay önce Şikayet Et
  Mesele siyasi düşmanlık devleti çökertme sen hala anlamadınmı.bu ülke ne zaman dolardan kurtulursa o zaman yokuşu çıkar al sanada reçeteyi veriyorum. Bunun içinde çok yolu var anlatmak uzun sürer.
  Cevapla