Yüz binlerce memuru ilgilendiriyor! Sözleşmeliye kadro geliyor

Kamuda çalışan milyonlarca personelin birçok sorunu çözülürken yeni çalışmalarla birçok dengesizlik de ortadan kaldırılacak. Daha önce gerçekleştirilen bir çalışma ile 4C kadrosundaki özelleştirmeden gelen personel 4B'li yapılmış ve kadroya alınmıştı. Şimdi de 4B kadrosundaki sözleşmeli personel için 4A'lı yani kadrolu olma yolu açılıyor.

Yüz binlerce memuru ilgilendiriyor! Sözleşmeliye kadro geliyor
Yüz binlerce memuru ilgilendiriyor! Sözleşmeliye kadro geliyor
GİRİŞ 22.10.2021 14:07 GÜNCELLEME 22.10.2021 14:08
Bu Habere 97 Yorum Yapılmış

Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde memurların 3600 ek gösterge zamları ile birlikte kamuda sözleşmeli olarak çalışan memurların da sorunları gündeme taşınmıştı. Toplu sözleşme metnine de giren bu iki konuda çalışma yapılacağı ve 2022 yılının sonunda tamamlanacağı da açıklanmıştı.

SÖZLEŞMELİ MEMURLAR İÇİN TALİMATI VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Memur-Sen yöneticilerini kabulü sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Bilgin'e sözleşmelilerin kadro sorununun çözümü ile silgili talimatı vermişti. Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı Cumhurbaşkanlığı personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü bürokratlarının çalışmaları tamamlanmasından sonra taslak TBMM'ye sunulacak.

KAPSAM NASIL OLACAK

Sözleşmeli personelin statüsünün değişmesi, dahası kadroya alınması ile ilgili çalışmaların kapsamı da yavaş yavaş belli olmaya başladı. Bu konuda ilk ipucu toplu sözleşmede verilmişti.

Resmi gazetede yayımlanan toplu sözleşme metniyle ilgili tebliğin 52. Maddesinde, "Kamu kurum ve kuruluşlarının görüşü alınarak, sözleşmeli personel mevzuatında düzenleme yapılması suretiyle sözleşmeli personelin statülerinin yeniden belirlenmesine ilişkin çalışma, yetkili konfederasyonun katkı ve katılımıyla 2022 yılı içerisinde tamamlanacaktır" İfadesi yer aldı.

Bu çerçevede yürütülecek çalışmalarda şu konuların öncelikli olarak masada olması bekleniyor:

Kamuda bulunan ve 657 sayılı yasanın 4/B maddesine göre çalışan tüm sözleşmeli personelin kadroya alınması ile ilgili çalışma yapılacak.

Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki sözleşmeli öğretmenler, Sağlık Bakanlığı'nda çalışan sözleşmeli sağlık personeli kadroya geçirilecek.

Kadro çalışmasına 5393 sayılı Kanunun 49 uncu maddesine göre yerel yönetimlerde belediyelerde çalışan personel de dahil edilecek.

Kadro ile birlikte tayin, görevde yükselme kurumlar arası geçiş gibi kısıtlı haklar verilmiş olacak.

YORUMLAR 97
 • zafer 1 yıl önce Şikayet Et
  herkes memur olsun... bu ne saçmalık!
  Cevapla
 • Ayşe Ş. 1 yıl önce Şikayet Et
  540 primle başvurusu alınıp ataması yapılmamış ücretli öğretmenler de kadroya alınmalı yıllarca devletine hizmet etmiş bu emektar öğretmenler bir mendil gibi kenara atılamaz. Bu devletimize yakışmaz . 3 yıldır telafi ataması bekliyoruz 540 prim+aktif çalışma+kpss puanı+mülakat hepsi var artık bir tıkla atanmak istiyoruz. Liyakat onemli husus
  Cevapla
 • Admin 1 yıl önce Şikayet Et
  mevsimlik geçici isci lerde guzel haber bekler
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Üniversitede çalışan akademik sözleşmeli personel??????
  Cevapla
 • yasin 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyt müjdesi verin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle