Dev bankalar enflasyon tahminini yükseltti!

Merkez Bankası'nın 200 bazlık faiz indirim kararı sonrası JP Morgan enflasyon tahminini yükseltti, Goldman ise 'indirimler sürecek' dedi

Dev bankalar enflasyon tahminini yükseltti!
Dev bankalar enflasyon tahminini yükseltti!
GİRİŞ 22.10.2021 12:14 GÜNCELLEME 22.10.2021 12:16
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2 puanlık faiz indirimi sonrası Türk lirasında görülen hızlı düşüş enflasyon beklentilerine revizyonlar gelmesine de neden oldu. JP Morgan Türkiye'ye yönelik 2021 yıl enflasyon beklentisini yüzde 16,7'den yüzde 19,9'a yükseltti.

JPMorgan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Kasım ayında faizleri 100 baz puan daha düşüreceği tahmininde bulundu ve enflasyon tahminini sert şekilde yükseltti.

JPMorgan Ekonomisti Yarkın Cebeci müşterilere ilettiği notunda, "Önden yüklemeli bu tür bir gevşeme, enflasyonu hızlı şekilde düşürmenin bir politika önceliği olmadığını gösteriyor" dedi.

Cebeci "Bu adımın fiyat baskılarını artıracağından endişe ediyoruz; bu yıl için enflasyon tahminimizi yüzde 19,9'a, 2022 için ise yüzde 16,4'e revize ediyoruz" dedi.

JPMorgan, daha önce enflasyonun 2021 sonunda yüzde 16,7 olmasını bekliyordu.

YORUMLAR 5
 • ibram 1 yıl önce Şikayet Et
  faizi düşürmek bunların işine gelmiyor..ciyaklamaları ondan.. Yüksek enflasyon ve Yüksek kur da bizi fakirleştiriyor ama Allahın haram kıldığı faizden iyidir. Hayat pahalılığı der geçeriz.Bizde herkes parasını dolara yatırmış, euroya yatırmış... biz kendi paramıza güvenmiyoruz elin gavuru niye güvensin.. Böyle zamanlarda vatan milletten yana tavır almazsak, gelecekte ne vatan kalır ne de millet.. gavurlaşır gideriz. Allah korusun bu güzel vatanımızı ve milleti
  Cevapla
 • kanka44 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaş tahmin etmeyin yükseltmeyin enflasyonu sorun çıkarmak kimseye fayda vermez hepimiz bu gemideyiz DEV bankalarda taşın altına elini koysun, bu ülke hepimizin, şimdi birlik zamanı enflasyonu yüksek tahmin etmek sorunu çözmez daha çok sorun yaratır. Dolarmı satarsın piyasaya altınmı satarsın ne satarsan sat DEV bankalar ülkeye katkı zamanı.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  demek ki operasyon çekmeye devam edecekler londradan... vay alçaklar vaaay. oyununuzu ve içerdeki toplantılara bile katılmayan yardımcı parapolitikası ajanlarınızı kovmaya devam edeceğiz ulan.
  Cevapla
 • Turancılar 1 yıl önce Şikayet Et
  Yok ya JP morgan ne bilecek, tamamen Türkiye düşmanı. Merkez bankası enflasyonu indirmek için yaptı bu hareketi, görün bakın bu hamleyle enflasyon %5 ve dolar 5 TL ye dülecek
  Cevapla
 • TRAKYALI 1 yıl önce Şikayet Et
  Tuttum bu tahmini kardeşimizi alkışlamak lazım... Şak şak şaaak şaaaak şaaaaaaak...
  Cevapla