Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan gri liste tepkisi: Hak edilmeyen bir sonuç...

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin FATF raporunda gri listeye alınmasıyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, ''Hak edilmeyen bir sonuç' denildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan gri liste tepkisi: Hak edilmeyen bir sonuç...
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan gri liste tepkisi: Hak edilmeyen bir sonuç...
GİRİŞ 21.10.2021 22:25 GÜNCELLEME 21.10.2021 22:25
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) bünyesinde hizmet veren Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklandığı ve terörizmin finansmanının engellenmesinde eksikler olduğu gerekçesiyle, daha sıkı izlenme yapılması için Türkiye'yi 'gri listeye' aldı.

BAKANLIKTAN JET CEVAP

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin 'Mali Eylem Görev Gücü' (Financial Action Task Force – FATF) raporunda gri listeye alınmasıyla ilgili açıklama yaptı.

 Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Uyum çalışmasına rağmen gri listeye alnma hak edilmeyen bir sonuçtur. Türkiye ilgili tüm kurumlarla işbirliği içinde gerekli adımları atacak." denildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığından FATFnin Türkiyeyi gri listeye almasına ilişkin açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mali Eylem Görev Gücünün (FATF) "gri liste"de yaptığı güncellemeye ilişkin, "Yapılan uyumluluk çalışmalarına rağmen ülkemizin gri listeye alınması hak edilmeyen bir sonuç ortaya çıkarmıştır. Bundan sonraki süreçte, FATF ve ilgili tüm kurumlarla iş birliği içinde gerekli adımlar atılmaya devam edilecek ve ülkemizin hak etmediği bu listeden en kısa sürede çıkması sağlanacaktır." ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, FATF'ın suç gelirlerinin aklanması, terörizmin ve kitle imha silahlarının yayılımının finansmanı ile mücadele alanında uluslararası standartları koyan ve ülkelerin bu standartlara uyum durumlarını değerlendiren bir kuruluş olduğu belirtildi.

Türkiye'nin, 39 üyesi bulunan FATF'ın 1991'den bu yana üyesi olduğu ve uluslararası standartlara uyumlu olarak yapılan düzenlemeler çerçevesinde gerekli adımları attığı vurgulanan açıklamada, "Ülkemiz, FATF tarafından hazırlanan rapor dikkate alınarak 27 Aralık 2020'de 'Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun'u çıkarmıştır. Böylece 2019 FATF Raporu'nda dile getirilen 4 hususta (Terörizmin finansmanı ve kitle imha silahları alanında hedeflenen finansal yaptırımlar, iç kontrol ve iştirakler ile yaptırımlar) önemli bir gelişme sağlamıştır." değerlendirmesi yapıldı.

FATF standartlarına uyum çalışmaları

Açıklamada, salgın sürecindeki tam kapanma tedbirlerine rağmen Türkiye'nin FATF standartlarına uyum için kayda değer bir gelişme gerçekleştirerek, mevzuat açısından üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirdiği kaydedildi.

Atılan adımlar şöyle sıralandı:

- "Türkiye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi malvarlığı dondurma kararlarını 24 saatten kısa bir sürede uygulamaya koymuş, iç dondurma mekanizması tesis etmiştir.

- Yükümlü gruplarına risk bazlı denetim uygulamış, yükümlülüklere uyum rehberleri hazırlamıştır.

- Tüzel kişiler için risk analizi çalışmasını tamamlamıştır.

- Gerçek faydalanıcılık sicilini kurmuştur.

- MASAK'ı yeniden yapılandırmıştır.

- Kara para aklama ve terörizmin finansmanı suçları için ihtisas mahkemeleri kurmuştur.

- UYAP'taki adli istatistik modülünü daha etkin hale getirmiştir.

- Suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanında etkinliğin artırılmasına ilişkin Ulusal Strateji Belgesi'ni yürürlüğe almıştır."

HAK EDİLMEYEN BİR SONUÇ

Yapılan çalışmalar neticesinde Türkiye'nin FATF raporunda tespit edilen tüm eksikliklere temas eden gelişmeler kaydettiği vurgulanan açıklamada, atılan bu adımların, FATF değerlendirme sürecinde ilgili kurumlar tarafından bütün açıklığıyla ortaya konulmasına rağmen yeterli görülmediği ve Türkiye'nin gri listeye alındığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yapılan uyumluluk çalışmalarına rağmen ülkemizin gri listeye alınması hak edilmeyen bir sonuç ortaya çıkarmıştır. Bundan sonraki süreçte, FATF ve ilgili tüm kurumlarla iş birliği içinde gerekli adımlar atılmaya devam edilecek ve ülkemizin hak etmediği bu listeden en kısa sürede çıkması sağlanacaktır."

YAZDIR
YORUMLAR 45
 • Mehmet Arif 1 ay önce Şikayet Et
  Abd, Avrupa birliği gibi ppk, pyd, deaş vb teröristleri beslersen kontrollü şekilde onlara müslümanları öldürtürsen sıkıntı olmaz. Ama canlarını korumaya çalışan Türk ve Müslümanlara destek olursan içerdeki hainler ve dışardaki sahipleri hemen çemkirmeye başlar
  Cevapla
 • esba 1 ay önce Şikayet Et
  teroru finanse edenler avrupa birligi.Bunu kendileri de cok iyi biliyorlar.
  Cevapla
 • keramettin 1 ay önce Şikayet Et
  fetö yataklarından biride hazine. iyi deşemediniz. biraz dalın bakın kimler fetönün hücrelerinde çıkma şakirtleri çıkacak. SGK yıda natek firmasına altyapı ihalesi verenleri inceleyin bakın kimler 100 milyonlara fetöcü kaçakların firmalarına peşkeş çekmişler. duymayan kalmasın.
  Cevapla
 • Yapkup turkdogpan 1 ay önce Şikayet Et
  Evet pkk teror orgutune giden kapynaklar yeterince denetlenmiyor denetlenmis olsaydi su anda TBMM hdp diye bir parti kemal kilictaroglu diye bir lider olmazdi
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Terörü, pkkyı açık açık destekleyen Batı bize terörü destekliyor diyor. Sizin gibi iki yüzlü batının...... Lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle