Merkez Bankası neden 200 baz faiz indirdi! Son dakika açıklaması geldi

Son dakika haberi... Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) PPK toplantısı ardından beklentilerinde üzerinde bir faiz indirimi yaparak herkesi şaşırttı. Yapılan sürpriz indirim sonrası herkes 200 baz puanlık faiz indiriminin nedeni merak etti. TCMB, PPK sonrası yaptığı açıklamada 'yüksek küresel enflasyonun geçici' olduğunu vurguladı.

Merkez Bankası neden 200 baz faiz indirdi! Son dakika açıklaması geldi
Merkez Bankası neden 200 baz faiz indirdi! Son dakika açıklaması geldi
GİRİŞ 21.10.2021 14:40 GÜNCELLEME 21.10.2021 15:42
Bu Habere 158 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi:  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 16'ya düşürdü.

Ekonomistler ve anketlerde en fazla 100 baz puanlık bir faiz indirimi beklenirken Merkez Bankası 2 puanlık sürpriz bir indirim yaptı. 

PPK sonrası yapılan yazılı açıklamada yüksek küresel enflasyonun geçici olduğu vurgulanması dikkat çekti.

Karar metnine , ''Arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı değerlendirildi'' ifadesi eklendi. 

İşte TCMB'dan yapılan o açıklama;

YÜKSEK ENFLASYONLA GEÇİCİ VURGUSU

Küresel iktisadi faaliyette yılın ilk yarısında yaşanan toparlanmaya rağmen yakın dönemde açıklanan güven endeksleri, salgının etkisiyle gerilemeye başlamıştır. Aşılama oranlarındaki artışa rağmen salgında yeni varyantlar küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerinde olumsuz yansımaları görülmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları enflasyondaki yükselişin talep kompozisyonundaki normalleşme, arz kısıtlarının hafiflemesi ve baz etkilerinin devreden çıkmasıyla birlikte büyük ölçüde geçici nitelikte olacağını değerlendirmektedir. Bu çerçevede, gelişmiş ülke merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.

YURTİÇİ GÖSTERGELER GÜÇLÜ

Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Dayanıklı tüketim malları talebi yavaşlarken, dayanıksız tüketim mallarında bir toparlanma gözlenmektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimiyle yılın geri kalanında yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşmenin sürmesi beklenmekte, bu eğilimin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir.

Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Bu etkilerin arızi unsurlardan kaynaklı olduğu değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam etmektedir.

BİREYSEL KREDİLER ILIMLI SEYRE DÖNDÜ

Parasal duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için güçlendirilen makroihtiyati politika çerçevesinin olumlu etkileri gözlenmeye başlamıştır. Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirmiştir. Bu çerçevede politika faizi 200 baz puan indirilerek yüzde 16 olarak belirlenmiştir.
Bununla birlikte, arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı Kurul tarafından değerlendirilmiştir. 

Kurul, ayrıca iklim ve diğer çevre kaynaklı riskleri sınırlandırmak amacıyla, para politikasının ana hedeflerinde bir değişikliğe yol açmadan sürdürülebilir finans uygulamalarını uzun vadeli bir politika olarak destekleme kararı almıştır.

ENFLASYON YÜZDE 5'E DÜŞENE KADAR TÜM ARAÇLAR KULLANILACAK

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

 
 
YAZDIR
YORUMLAR 158
 • Hayta 1 ay önce Şikayet Et
  Hangi enfilasyon geçici buna kimse inanmaz
  Cevapla
 • Ali Erdem 1 ay önce Şikayet Et
  Faiz yükselsede dolar yükselir
  Cevapla
 • Adalet 1 ay önce Şikayet Et
  Merkez altın aldı başını gitti onada müdahale et sana zahmet.
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Kızıl elmayı anlayamayanlar var aramızda. Bu vatan hoşaf la kazanılmış. Dolara teslim Etmeyelim
  Cevapla
 • Vatandaş ! 1 ay önce Şikayet Et
  Faiz düşsün, dolar bizim paramız değil , doların ipleri gavurun elinde ! 10 yılsonra belki dolar bile olmayacak BTC - ETH derken
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle