Son dakika: Yemen resmen ilan etti! Artık döviz kullanımı yasaklandı

Son dakika haberi: Yemen hükümeti, ülke içindeki işlemlerde döviz kullanılmasını yasakladı. Hükümetin, döviz kurları üzerindeki spekülasyonları frenleme ve yerel para biriminin değer kaybetmesini önlemek için bu kararı aldığı belirtildi.

Son dakika: Yemen resmen ilan etti! Artık döviz kullanımı yasaklandı
Son dakika: Yemen resmen ilan etti! Artık döviz kullanımı yasaklandı
GİRİŞ 21.10.2021 08:00 GÜNCELLEME 21.10.2021 08:50
Bu Habere 117 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Hükümet, dövizin kullanımına getirdiği yasağı yazılı açıklama ile duyurdu. Açıklamaya göre, karar hükümetin döviz kurları üzerindeki spekülasyonları frenleme ve yerel para biriminin yabancı paralar karşısında değer kaybetmesini durdurma çabalarının bir parçası olarak alındı.

Şaşırtan karar! Ülkede finansal işlemler durdurulduŞaşırtan karar! Ülkede finansal işlemler durduruldu

Ülke içindeki tüm mal alım ve satım, hizmet, sözleşme ve alışveriş anlaşmalarındaki işlemlerde ulusal paranın kullanılması kararının alındığı vurgulanan açıklamada, dövizin yerel olarak kullanımının yasaklandığı ancak uluslararası anlaşmalardan doğan işlem ve yükümlülüklerle sınırlandırıldığı kaydedildi.

Son dakika: Yemen hükümeti ilan etti! Artık dövizle çalışma yasaklandı

17 EKİM'DE FİNANSAL İŞLEMLERİ DURDURMUŞLARDI

Yemen hükümeti, yerel para birimindeki keskin düşüşe engel olmak amacıyla, 17 Ekim'de ülkede finansal işlemleri durdurma kararı almıştı.

Son dakika: Yemen hükümeti ilan etti! Artık dövizle çalışma yasaklandı

54 DÖVİZ BÜROSUNUN ÇALIŞMA RUHSATI İPTAL EDİLMİŞTİ

Bir gün önce de Yemen Merkez Bankası, başkent Aden'deki 54 döviz bürosunun çalışma ruhsatını iptal ettiğini açıklamıştı.

Uzun süredir iç savaşın devam ettiği Yemen'de yerel para birimi döviz karşısında rekor düşüş yaşıyor. Ülkede bugün itibarıyla ABD doları 1380 riyalden işlem görüyor.

Son dakika: Yemen hükümeti ilan etti! Artık dövizle çalışma yasaklandı

Yemen riyalinin rekor seviyedeki değer kaybı, halkın düşük alım gücünü daha da zayıflatırken, ülkede fakirlik oranının da yüzde 80'lere ulaştığı belirtiliyor.

İç savaşın başladığı yıllarda 1 dolar 215 Yemen riyali iken, son olarak 11 Ekim'de yaşanan hızlı değer kaybı neticesinde 1250 riyal sınırını aşmış ve Şebve ilindeki döviz büroları kepenk kapatmıştı.

YORUMLAR 117
 • Ekonomist 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye de yavaş yavaş yemen seviyesine gidiyor
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Cari açığın olduğu müddetçe ne farkeder?!
  Cevapla
 • mehmet kaya 1 ay önce Şikayet Et
  İthalat ihracat ve turistik işlemler hariç sınırlandırılmalı
  Cevapla
 • Saban 1 ay önce Şikayet Et
  Hadi dovizi engelledin altin aldiklarinda ne yapacaksin altin dolarla islem goruyor siyasetciler fazla butce harcamalarini enfkasyon ve faizle halkina odetir sonra hetseyin suçlusu dolar olur bir ulkede enflasyon olmazsa faiz olmaz bitce acigi degil butce fazlasi verirsen borc para aramazsin
  Cevapla
 • Mete 1 ay önce Şikayet Et
  Altın değerli bir madendir ve her şeyle takas edilebilir. Fakat döviz öyle değildir, onun karşılığı yalnızca parayı basan ülkenin gücüyle sınırlıdır, yani parayı basan ülke güç kaybeder veya iflas ederse, elinde tuttuğun onun parasıda buhar olur ama altın bunlardan bağımsız değerini korur.
  Cevapla
 • İbrahim 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah, bir an önce bizde de olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle