E-Devlet’e elektronik imza alma hizmeti geliyor

E-imza alma işlemi, BTK tarafından yapılan düzenleme ile 21 Aralık tarihinden itibaren e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

E-Devlet’e elektronik imza alma hizmeti geliyor
E-Devlet’e elektronik imza alma hizmeti geliyor
GİRİŞ 20.10.2021 13:01 GÜNCELLEME 20.10.2021 13:45
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

E-Devlet kapısında sunulan hizmetlere, bir yenisi daha ekleniyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan düzenleme kapsamında, E-imza alma işlemi, başvuru merkezlerine gerek kalmadan 21 Aralık 2021 Salı gününden itibaren e-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilebilecek.

TC. kimlik kartları da elektronik imza atabilmek için kullanılabilecek.

Türkiye’de 5 milyonun üzerinde elektronik imza kullanıcısının olduğunu ve her geçen gün arttığını belirten E-İmzaTR Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, “E-imza edinme sürecini her ne kadar 15 dakikada sonuçlandırsak da yüz yüze kimlik doğrulama zorunluluğundan dolayı vatandaşlarımız bizzat başvuru merkezimize gelmek zorundalar. Bu durum e-imza almak isteyen vatandaşlarımız için büyük bir zaman kaybına yol açıyor. BTK tarafından hazırlanan yönetmenlikle değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle 21 Aralık 2021 tarihinden itibaren kimlik doğrulama işlemleri artık uzaktan yapılabilecek." dedi.

“HEM ZAMANDAN HEM NAKİTTEN TASARRUF”

Kılıç, açıklamalarına şu ifadeler ile devam etti:

“Resmi Gazete de yayımlanan yönetmenliğe göre; e-imza başvuruları e-devlet üzerinden yapılacağı gibi, yapay zekâ yöntemi ve video konferans yöntemiyle de yapılabilecek. Yani vatandaşlarımız e-devlet üzerinden e-imza başvurusunu bulunduğu herhangi bir ortamda, zaman sınırı olmaksızın, günün herhangi saatinde yapabilecek. Yaptıktan sonra e-imza özel bir kurye tarafından bir ya da iki gün içerisinde adresine teslim edilecek. Bu yöntemle hem zamandan tasarruf sağlanırken hem de nakit tasarrufu yapılacak. Kâğıt masrafları azaldığı içinde doğaya daha uyumlu ve daha az zarar verici bir model ortaya çıkacaktır.

“TC KİMLİK KARTINA E-İMZA YÜKLENEBİLECEK”

Ayrıca elektronik imza kanunun uygulanması yönetmenliğinde yapılan ve Resmi Gazete de yayımlanan tebliğ ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti kimlik sahipleri yani çipli kimlik kartına sahip olan vatandaşlar, kimliklerine nitelikli elektronik sertifika yani e-imza yükletebilecek. Bu işlem kimlik erişim cihazları vasıtasıyla yapılacak. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına elektronik imza yükletmek isteyen vatandaşlarımız, kimlik erişim cihazı bulunan her noktadan birkaç dakika içerisinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına e-imza yükletebilecek. Bu değişiklikler ve yenilikler ülkemize, vatandaşlarımıza ve sektörümüze; zaman, tasarruf ve kolaylık getirmiş olur.”

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
e imza yeni uygulama
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • izmirli 1 ay önce Şikayet Et
    eimza gibi dijital bir işlem neden paralı? hem de süreli. 3 yılda bir yenilemek için de para ödeniyor. çok saçma
    Cevapla