Alman sürücüler zamlar yüzünden çareyi Çekya'da buldu

Almanya'da benzin ve motorin fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmasının ardından Alman sürücüler, Çekya’daki benzin istasyonlarına yönelirken, özellikle hafta sonları Çek benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

Alman sürücüler zamlar yüzünden çareyi Çekya'da buldu
Alman sürücüler zamlar yüzünden çareyi Çekya'da buldu
GİRİŞ 19.10.2021 19:27 GÜNCELLEME 19.10.2021 22:47
Bu Habere 90 Yorum Yapılmış

Akaryakıtın litresinde 44 cent euro (Yaklaşık 4.77 Türk lirası) kar eden Almanlar, bazı ihtiyaçlarını da Çek marketlerinden karşılıyor.

Almanya'da benzin ve motorin fiyatları 2012 yılının ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından yükselen fiyatlar, Alman sürücüleri Çekya sınırına yakın olan Çek benzin istasyonlarına yöneltiyor. Uzun kuyrukların oluştuğu Çek akaryakıt istasyonlarında bir sürücünün yakıtı alıp, kasada ödeme yapması toplamda 40 dakika sürüyor. Almanya şoförler organizasyonu olan Genel Alman Otomobil Kulübü (ADAC) tarafından yapılan açıklamada, dizel yakıtın ulusal günlük ortalama litre başına fiyatının 1.555 euro (yaklaşık 16.90 Türk lirası) olduğu kaydedildi.
Almanya’nın Saksonya eyaletinde bulunan Dresden kentinde bir litre 95 oktan benzin 1.779 euroya (yaklaşık 19.33 Türk lirası ) satılırken, Dresden’den yaklaşık 50 kilometre uzakta bulunan Çekya’nın Chlumec kasabasındaki benzin istasyonlarında ise aynı benzinin bir litresi 1,34 euroya (yaklaşık 14.56 Türk lirası) satılıyor. Litre başına 44 cent euro (yaklaşık 4.77 Türk lirası) tasarruf eden Almanlar, depo başına ise 20 (yaklaşık 217 Türk lirası) ila 30 euro (326 Türk lirası) arasında değişen önemli bir tasarruf sağlıyor.

SADECE ARAÇ DEPOLARINI DEĞİL, BİDONLARI DA DOLDURUYORLAR

Almanya’daki yüksek akaryakıt fiyatları nedeniyle Çekya’ya gelen Almanlar sadece araç depolarını değil, yanlarında getirdikleri bidonlara da akaryakıt dolduruyor. Sınır kasabalarında bulunan restoranlarında da yoğunluk yaşanırken, bu artışın yüzde 30’a yaklaştığı belirtiliyor.
Çekya’daki marketlerden de alışveriş yapan Almanların özellikle sigara satın alması dikkat çekiyor.

ALMANYA'DA ENFLASYON SON 28 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

Alman Federal İstatistik Ofisi'ne göre, tüketici fiyatları yükselmeye devam ederken, eylül ayı enflasyonu geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 arttı. Enflasyon oranı, Aralık 1993'ten bu yana ilk kez bu Eylül'de yüzde 4’ün üzerine çıktı. Uzmanlara göre akaryakıt fiyatları yükselmeye devam ederse, Kasım ayında enflasyon oranının yüzde 5’i bulabileceği ifade ediliyor.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
akaryakıt kuyruğu
YAZDIR
YORUMLAR 90
 • İklimdeğişikliği 1 ay önce Şikayet Et
  Kış çok sert geçecek gözüküyor Avrupada.
  Cevapla
 • Cem 1 ay önce Şikayet Et
  Evet litresine 20 lira ödüyoruz ve hala zam sürüyor üstüne geliyor gaz desen söylemeye bile gerek yok
  Cevapla
 • cihan 1 ay önce Şikayet Et
  Son 28 yılın en yüksek enflasyonu o da %4 şaka gibi
  Cevapla
 • şampiyon 1 ay önce Şikayet Et
  bizde herhalde %20 ye çıkar
  Cevapla
 • qwe 1 ay önce Şikayet Et
  bu haberi yapan yandaş zihniyet in şah damarı patlamış bizim onda birimiz bu yalanınıza yandaşlar bile inanmıyor yetmez ama siz yalana devam
  Cevapla
 • değişik 1 ay önce Şikayet Et
  abi adamlar 1.77 birim fiyata yakıt alıyorlar bizde 8 birim fiyat. onlar için hala bedava :)
  Cevapla
 • Guaidoglu 1 ay önce Şikayet Et
  Asgari ücret ayda brüt 1664 EUR kardes. Net 1227 EUR kaliyor. Simdi ay sonunda kira mi ödemek istersin veya yemek mi almak istersin? Kiralar 800 EUR basliyor.
  Cevapla
 • Abdurrahman 1 ay önce Şikayet Et
  He he bedava kişi başı asgari ücretin 1200 € olduğu yerde kolay mı ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle