Fiyatı altınla yarışıyor, hasadına başlandı

Siirt’e geçen yıl iç piyasada 300 liraya satılan bıttımın kilogram fiyatının, bu yıl kuraklıktan dolayı ürünün az olması ile 400 lirayı bulabileceği belirtildi.

Fiyatı altınla yarışıyor, hasadına başlandı
Fiyatı altınla yarışıyor, hasadına başlandı
GİRİŞ 19.10.2021 13:50 GÜNCELLEME 19.10.2021 13:50
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Siirt'te çiftçiler bu yıl yetersiz yağış nedeni ile kuraklığın yaşanması sonucu bıttımda umduğunu bulamadı. Üreticiler bu yıl salkımdaki ürünün boş olmasının üzüntüsünü yaşadı. Siirt merkeze bağlı Bağtepe köyünde 30 yıldır çiftçilik yapan Tacettin Yeşildağ, bu yıl yetersiz yağış sonucu oluşan kuraklık nedeniyle üründe büyük bir verim kaybı yaşadıklarını söyledi.

Geçen yıl 300 TL olan fiyatların bu yıl 400 TL olması bekleniyor

Bıttım ağaçlarında rekoltede yaşanan verim kaybından dolayı fiyatların artacağını belirten Yeşildağ, “30 yıldır çiftçiyim. Bıttım hasadına başladık bugün. Geçen yıla göre bıttımlarımızın yüzde 50’si boş ve dallarında kurumuş. Geçen sene sattığımız bıttımların kilosu 300 TL, bu sene 400 TL olması bekleniyor kuraklıktan dolayı. Bıttım çok az yani, çok çok azdır” dedi.

Bölgede en çok bıttım ağaçlarının bulunduğu bahçelerde ürün incelemelerine devam ettiklerini dile getiren Ziraat Mühendisi Murat Kuyumcu, dallarda meyve tutumunun fazla olduğunu ancak kuraklık nedeniyle iç dolumunun düşük olduğunu söyledi.

Bağ ve bahçelerde incelemelere devam ettiklerini ve çiftçileri her konuda bilgilendirdiklerini belirten Kuyumcu, “Bıttım hasadı başladı bölgemizde. Yapılan hasat çalışmalarında, yapılan incelemelerde ürünün kuraklıktan dolayı meyve tutumunun iyi olmasında rağmen içi boş çıkıyor. Bu da çiftçilerimizi üzüyor. Beklentileri karşılamıyor. Hasat boyunca yaptığımız incelemelerde çiftçilerimizin kuraklıktan dolayı görmüş olduğu zararı nasıl telafi edecekleri ile ilgili bilgilendirme çalışmaları devam ediyor. Herkese bereketli kazançlar dilerim” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
    Mardin ín ile Siirt bıttímı arasında fark var... dolayısıyla Mardin bıttímı 100 TL...Siirt bıttímı 300 TL...öte yandan gızvan var o da kilosu 30 veya 40 lira bundan da bıttímı sabunu yapılır sabunun kg ise 150 veya 200 TL dir...yani her ürün kalitesi aynı değil
    Cevapla
  • aykut 1 ay önce Şikayet Et
    bende 100 kilo kadar var kilosunu 100 e vereyim alan olursa eşten dostan toplar kiloyu arttırabilirim...
    Cevapla