Türkiye'nin 5 farklı ilinde bulundu! İlave 11 ton altın...

Altın Madencileri Derneği Genel Koordinatörü Muhterem Köse, Balıkesir, Bilecik, Ağrı, Artvin ve Kütahya'da 1,1 milyar dolarlık 5 yeni altın madeni yatırımının devreye girmesiyle Türkiye'nin yıllık altın üretiminin 11 ton artacağını söyledi.

Türkiye'nin 5 farklı ilinde bulundu! İlave 11 ton altın...
Türkiye'nin 5 farklı ilinde bulundu! İlave 11 ton altın...
GİRİŞ 19.10.2021 14:41 GÜNCELLEME 19.10.2021 14:41
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Altın Madencileri Derneği Genel Koordinatörü Köse, Türkiye’nin yer altında 6 bin 500 ton civarında altın rezervi olduğunu söyledi. Köse, "Türkiye altın seven bir ülke, vatandaşlarımızın altına her daim ilgisi çok olmuştur. Nişanda, düğünde, sünnette, söz kesiminde hatta tasarruf olarak altın tercih eder. Altın potansiyeli yüksek bir ülkeyiz. 6 bin 500 ton potansiyelimiz var. Bu 6 bin 500 ton altın potansiyelimizin bin 500 tonunu üretilebilir rezerv haline getirdik. Şu ana kadar da bunun 382 tonunu ürettik. Geçen sene Türkiye 25 milyar dolarlık altın ithal etti. 2020 yılında altın üretimimiz 42 tonla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 2,4 milyar dolarlık bir döviz tasarrufu sağlamış olduk" diye konuştu.

'YILLIK ÜRETİM HEDEFİ 100 TON'

Köse, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yılda 100 ton altın üretimi hedefi koyduğunu hatırlatarak, "Altın madenciliğinde en önemli husus aramalar, yeni ne kadar üretiyorsak yılda yeni aramalarla o kadarını keşfetmemiz gerekiyor. Ürettiğimizi yerine koymamız gerekir. Türkiye’nin hedefi altın üretimini 100 tona çıkarmak. 2023 itibarıyla biz altın üretimini yaklaşık 50 ton seviyesine çıkarabileceğimizi öngörüyoruz. Türkiye'nin hedefi artık altın üretmeni yıllar itibarıyla arttırarak, 100 ton hedefine ulaşmak" dedi.

'YILLIK ÜRETİM 11 TON ARTACAK'

Muhterem Köse, 2023'e kadar 5 yeni projenin devreye girmesiyle yıllık 50 ton altın üretimi hedefinin sağlanacağını söyledi. Köse, "5 yeni proje var. Bu yeni projelerin devreye girmesiyle altın üretimi 11 ton daha artacak. Türkiye’ye ciddi katma değer yaratıyoruz, vergi sağlıyoruz. 5 projenin devreye girmesiyle devlete 200 milyon dolarlık bir vergi sağlanmış olacak. Balıkesir, Bilecik, Ağrı, Artvin ve Kütahya'da 1,1 milyar dolarlık 5 yeni altın madeni yatırımının devreye girmesiyle üretim artacak. Yıl sonuna doğru Balıkesir Gediktepe üretime başlayacak. İlk külçeyi dökecek. Ağrı Mollakara'da inşaata başlandı. Altın projeleri çok ciddi sermaye gerektiriyor. Yaklaşık 300 milyonluk yatırımlar bunlar. 5 projeyle birlikte 2 bin 650 kişiye daha doğrudan istihdam sağlanacak" diye konuştu. 

'YATIRIMIN DESTEKLENMESİ GEREK'

Mevcut 18 altın madeninde 13 bin 200 kişiye istihdam sağlandığını belirten Muhterem Köse, geçen yıl petrolden sonra en çok dövizin altın ithalatına ödendiğini kaydetti. Köse, "Altın ithalatına ödenen 25 milyar dolar çok ciddi bir rakam. Türkiye altın potansiyeli olan bir ülke. Biz eğer altın üretimini arttırırsak dışa bağımlılığımızı altında her yıl aşağıya indirebiliriz. Bu alandaki yatırım faaliyetlerinin bu anlamda desteklenmesi gerekiyor" dedi. 

5 YENİ PROJE

Balıkesir Gediktepe; yatırım bedeli 150 milyon dolar. Kasım sonu ilk külçe dökümü yapılacak.  

Bilecik Söğüt; 2023'de devreye girecek. 450 milyon dolar. 

Ağrı Mollakara; yaklaşık 150 milyon dolar. 2022'de devreye girecek.

Kütahya Tavşanlı; 50 milyon dolar. 2023'de devreye girecek. 

Artvin Yusufeli; 300 milyon dolar. 2023'de devreye girecek. 
 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 36
 • dadaş 1 ay önce Şikayet Et
  dolar milyarderi cikaran ülkem simdi , altın.milyarderi cikaracak
  Cevapla
 • Beyhan 1 ay önce Şikayet Et
  Bazı arkadaşlar yok altın yükselir , yok çeyrek şöyle olur gibi abuk subuk yorumlar yapıyor. Ne zannediyorlarsa sanki Devlet uçsuz bucaksız gömü buldu giden elini daldırıp alabildiği kadar alacak. Arkadaşım bakın bu madenlerde binlerce insana ekmek kapısı olacak. Başka birşey olmasa sırf bu yetmez mi? Siz biraz temiz hava alın beyinlerinize oksijen gitsin belki anlarsınız.
  Cevapla
 • Ali bey 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye’nin doğal kaynağı mermerdir Ama İtalya gibi desteklenmeli % 100 milli kaynak bu
  Cevapla
 • Gülçin Özdemir 1 ay önce Şikayet Et
  Evet ama bor madeni en önemlisidir
  Cevapla
 • İsmail 1 ay önce Şikayet Et
  İyi güzel hoşta altın uçtu gidiyor ama... Hadi ekonomi kötü diyoruz da hayat pahalı ancak bulduk ettik ,katkı yaptı deniliyor da nereye arkadaş. Doğal gaz keza aynı. Hadi hanelere ulaşması 2 sene diyelim bunu esgeçelim. Petrol bulundu deniyor aynı, barajlar yapılıyor hesler yapılıyor elktrikler zamlanıyor. Bu nem iştir.
  Cevapla
 • Ts43 1 ay önce Şikayet Et
  Patronlar nasıl mutlu olacak Başkan bunu hesaba kat yani küçük bir topluluk mutlu olsun çoğunluk beter olsun dıyorlar
  Cevapla
 • Uranyuma Uyanın 1 ay önce Şikayet Et
  Altın iyi güzel karlı artsın ama çok da önemli değil. Bizi dünyada süper güç ülke yapacak tek bir doğal maden var o da Uranyum. Ne kadar uranyum o kadar plutonyum reaktörü. O gizli küçük reaktörlerde ne kadar yapay element plutonyum o kadar hidrojen bombası. Ne kadar hidrojen bombası o kadar saygın, itibarı olan ve dünyada sözü geçen ülke. Yunanistan bile bize hergün posta koyuyor. Yarın sabah 12 mile çıkardım dese ne olacak? Fransa bizde nükleer yok diye savaş sebebi olduğunu bile bile 12 mil ilan edeceğim diyen Yunan'ın yanında. ABD de öyle. Nükleer test yapabilseydik İsrail gibi güney kutbuna yakın bir yerdeki denizaltıdan falan hepsi sus pus olur geri adım atardı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle