Stokçuluğu da başladılar! Kasım ayını bekliyorlar, yüzde 90 zam yapıldı

Paketlenmiş ürünlerde tedarik problemini bahane eden üretici firmalar fiyatlara fahiş zam yaparken, stokçuluğa da başladı. Bazı ürünlere bir günde yüzde 90 zam yapıldı

Stokçuluğu da başladılar! Kasım ayını bekliyorlar, yüzde 90 zam yapıldı
Stokçuluğu da başladılar! Kasım ayını bekliyorlar, yüzde 90 zam yapıldı
GİRİŞ 19.10.2021 15:15 GÜNCELLEME 19.10.2021 15:15
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

Döviz ve enerji fiyatlarındaki artışa, ambalaj sektöründe yaşanan hammadde krizi de eklenince stokçular ve zam fırsatçıları yine devreye girdi. Özellikle paketlenmiş gıda ürünlerinde ciddi bir tedarik sıkıntısı yaşanıyor. İddiaya göre, bu sefer üretici firmalar da stokçuluk kervanına katılmış durumda.

İşte paketlenmiş üründeki oyunun deşifre edildiği yeni fahiş fiyat kalemlerine ilişkin son haberler: 

MARKETLERE AZ SAYIDA ÜRÜN VERİYORLAR

Marketlere az sayıda ürün verilirken, gelen ürünler de yüzde 90'a varan oranda zamlanmış durumda. Ünlü bir dondurulmuş gıda firmasının 15 Ekim itibarıyla gönderdiği yeni fiyat listesini gören marketçiler ise adeta şok yaşadı. Gelen listede yüzde 90'a varan fiyat artışları yapıldığı dikkat çekerken, cumartesi günü de tedarik sıkıntısıyla raflara geç gelen gıdaların fiyatlarında artış yaşandı.

İki büyük paketlenmiş gıda üreticisi tüm ürünlerine yüzde 25 zam yaptı.

KASIM AYINI BEKLİYORLAR

Birçok üretici firma ve aracılar ürün depoluyor. Satın almaları toplu olarak yapan aracı firmalar birçok ürün gruplarında stok yapıyor. Aracı ve üreticilerin elindeki ithal ürünü adeta bir döviz gibi görmeye başladığını ifade eden market sahipleri ise, "İstediğimiz sayıda ürünü hemen tedarik edemiyoruz. Yeni gelen her ürün de ortalama yüzde 25 ila 90 arasında zamlı geliyor. Kasım'da daha yüksek zamlardan bahsediliyor" dedi.

SON DAKİKA ZİRVEDE KAHVE VAR

Öte yandan kahvede de stokçuluk arttı. Brezilya'daki olumsuz iklim koşullarının kahve fiyatlarını yükseltmesi nedeniyle esnaf, kahve tedarikinde zorlanıyor. İşyerleri, milyonlarca ton ürünün stoklandığını ifade ederken, bayiler ise 100 kilogram kahve isteyene maksimum 50 kg kilogram kahve gönderiyor.

AMBALAJ SANAYİSİNDEN TEPKİ

AMBALAJ sanayicileri ise kendilerinin zamma alet edilmesine tepki gösteriyor. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, sektörün tedarik ve lojistik özelinde hiçbir aksamaya uğramadan faaliyetlerini devam ettirdiğini belirterek, doğru ambalajın maliyetleri düşüreceğini söyledi. Zeki Sarıbekir, "Son zamanlarda basında yer alan bazı haberlerde belirtilenin aksine ambalajlar maliyet artırıcı bir unsur değil koruyucudur. Ambalaj maliyeti günlük ihtiyaç ürünlerinin satış fiyatının genelde yüzde 3'ü ila 5'i arasında, bazı endüstriyel ürünlerde ise yüzde 10'u civarında. Gıda fiyatlarının yükselmesinden ambalaj sorumlu tutulamaz. Ambalaj enflasyonu artırmaz" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: SABAH
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 64
 • tepki 1 ay önce Şikayet Et
  ulke de zenginler mal toplayan nerde ise hepsi ermeni yahudi ne oldugu belli olmayan belki icin de bir kac iyi insan cikar hepsinin ortak hedefi kaos var havasi vermek durmadan zam yapara erdogani zora koymak baska hedefleri yok bence devlet kendi sistemi kuracak hapis de o kadar mal var git evine yat yada ceza erteleme yerine sera yap paketleme de kullan tarim da kullan hic olmaz ise bir seye yarasin ev hapis yerine bu sistem gecin cezasin bitene kadar sera yada hayvan bakimi yada paketleme yapsin
  Cevapla
 • aha 1 ay önce Şikayet Et
  tariş sirkesi devamlı yükseliyor marketlerde
  Cevapla
 • Millet 1 ay önce Şikayet Et
  Babam tüccardı.Hep derdi ki "Vicdanla iman birbirine bağlıdır.Vicdanı olmayanın imani da olmaz. " Şükür bize vicdanlı ticareti ögretti. Yazık ki Ölümü unutmuş memleket,yazık ki mahşeri hesabı unutmuş memleket.Zalim tüccardan Allah'a sığınırım.
  Cevapla
 • muammer 1 ay önce Şikayet Et
  Elde ettikleri kazancın hayrını görmesinler. Soylari kurusun inşaallah. Hele bunlarin içinde müslüman geçinen varsa onun suçu gavurdan daha büyük, Allah belasını versin.
  Cevapla
 • Sahipsiz kedi 1 ay önce Şikayet Et
  tarım kredi marketleri ucuz ve kaliteli mal satacağım diye ortaya atladı.kiraladığı iş yerlerinin iyi caddelerde ve kiralarının yüksek olduğu kanaati var bende.aylık aydınlatma ve elektirik giderlerini,mağaza dekorasyonunu bile abartılı buluyorum.geçim derdinde olan insanlar etiketle ilgilineyor.bunlara rağmenBU HAFTA soğan (1 tl) diğer sebze ve meyvedeki makul fiyatlar için alkışlıyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle