Türkiye'den BAE hamlesi! Mutabık kalındı

Türk ticaret heyeti, Dubai'de düzenlenen Expo 2020 kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümet yetkilileriyle, gelecek dönemde emtia ticaret hacminin artırılması için iki ülke arasındaki ortak ticari ilişkilerin geliştirilmesini ele aldı. Ortak öneme sahip iktisadi fırsatların çeşitlendirilmesi planlarının ele alındığı toplantıda, taraflar iki ülke arasında karşılıklı ticaret ve yatırımın geliştirilmesi ile ekonomik düzeyde iş birliğinin güçlendirilmesi için pratik adımlar atılması konusunda mutabık kaldı.

Türkiye'den BAE hamlesi! Mutabık kalındı
Türkiye'den BAE hamlesi! Mutabık kalındı
GİRİŞ 17.10.2021 15:12 GÜNCELLEME 17.10.2021 16:24
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

BAE resmi ajansı WAM'da yer alan habere göre, iki ülke yetkilileri, Dubai'de düzenlenen Expo 2020 kapsamında bir araya geldi.

BAE tarafından Dış Ticaret İşleri Devlet Bakanı Sani bin Ahmed ez-Zeyudi öncülüğünde hükümet ve özel sektör yetkililerden oluşan bir heyetin yer aldığı toplantıya, Türkiye tarafından ise Türkiye-BAE İş Konseyi Türk Tarafı Başkanı Tevfik Öz başkanlığındaki heyet katıldı.

Ortak öneme sahip iktisadi fırsatların çeşitlendirilmesi planlarının ele alındığı toplantıda, taraflar iki ülke arasında karşılıklı ticaret ve yatırımın geliştirilmesi ile ekonomik düzeyde iş birliğinin güçlendirilmesi için pratik adımlar atılması konusunda mutabık kaldı.

Toplantıda ayrıca ekonomik zorluklar ve bunlarla mücadelenin yolları ile ekonomik ve yatırım alanlarında yeni iş birliği seviyelerine ulaşılabilme imkanları tartışıldı.

Zeyudi, Türk heyete, devlet açısından stratejik etkiye sahip faaliyetler dışında şirketlerin yüzde 100 yabancı mülkiyetine izin verilerek, yatırımın serbestleştirilmesi başta olmak üzere BAE ekonomisinde tanık olunan gelişmelere ilişkin bilgi verdi.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Acısı sonra... 1 ay önce Şikayet Et
    Stratejik değil diye gittik tüm ayçiçek yağ fabrikalarını suudilere devrettik. Tam kriz zamanı yağ fiyatlarını uzaya çıkardı testereci kasap suudi. Vatandaşı isyan ettirmek maksatları. ABDliler borsanın yüzde 50 ını verdik conilerin dediklerini yapmamaya başlayınca başladılar satmaya yüzde 30 a kadar sattılar borsa da TL de çöktü artık alan da yok. İn cin top oynuyor borsamızda. Stratejik olmayan sektör diye bir şey yok. Asla yabancıların bir sektörde ana güç olmasına izin verilmemeli. İstediği 2. 3. büyük firmayı alsın ama asla en büyük firmayı değil.
    Cevapla