Bir devir sona erdi! 75 yıllık firma son uçuşunu yaptı

İtalya'nın 75 yıllık bayrak taşıyıcı havayolu firması Alitalia, Cagliari-Roma tarifeli seferiyle faaliyetlerini sonlandırdı.

Bir devir sona erdi! 75 yıllık firma son uçuşunu yaptı
Bir devir sona erdi! 75 yıllık firma son uçuşunu yaptı
GİRİŞ 15.10.2021 21:11 GÜNCELLEME 15.10.2021 21:11
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

İtalya'nın 75 yıllık havayolu şirketi Alitalia, geçtiğimiz akşam son uçuşunu gerçekleştirdi.

AZ 1586 sefer sayılı son uçuşu, Sardinya adasındaki Cagliari kentinden başkent Roma'ya yapıldı.

İçinde 180 yolcu bulunan Airbus 320 tipi uçağın, Roma Fiumicino Havaalanı'na gece yerel saatle 23.22'de inmesiyle, havayolu taşımacılığında bir devir sona ermiş oldu.

16 Eylül 1946’da kurulan ve 1960’lara gelindiğinde Avrupa’nın önde gelen havayolu firmalarından biri olan Alitalia, özelikle son 30 yıllık dönemde girdiği mali krizlerinden kurtulamayarak sürekli geriledi.
İtalyan havayolu firması Alitalia son uçuşuyla faaliyetlerini noktaladı - 4
HÜKÜMETLERİN DESTEĞİYLE AYAKTA KALDI

Bu sürede İtalyan hükümetleri, pek çok kez sağladığı mali destekle Alitalia'yı iflasın eşiğinden kurtardı.

Avrupa Birliği’nin (AB), söz konusu mali destekleri durdurma kararlarına karşın, İtalyan hükümetlerinin son 20 yılda acil durum kredileri şeklinde 13 milyar avro civarında kaynak aktardığı Alitalia, bu kaynaklar sayesinde faaliyetlerini bugüne dek sürdürebildi.

Alitalia, bir dönem Hollandalı bayrak taşıyıcı KLM ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) Etihad Havayolları ile yaptığı iş birlikleriyle sefer maliyetlerini düşürmeye çalışsa da 2020’de patlak veren Kovid-19 salgını ve uygulanan karantina tedbirlerinden olumsuz etkilendi.

İtalya’da şubat ayında göreve gelen Başbakan Mario Draghi ve kabinesinin, Alitalia’yı kurtarma çağrılarını ve kredi taleplerini karşılıksız bırakması, 75 yıllık firmanın sonu oldu.

İtalyan havayolu firması Alitalia son uçuşuyla faaliyetlerini noktaladı - 10

YENİ HAVAYOLU FİRMASI "ITA"

Alitalia’nın bugünkü son uçuşunun ardından kapanmasıyla yine İtalyan hükümetinin sahipliğinde, 720 milyon avroluk yatırımla yeni kurulan "ITA" ülkenin yarından itibaren resmi havayolu firması olacak.


"İtalya Hava Taşımacılığı" anlamına gelen "Italia Trasporto Aero"nun (ITA) baş harflerini alan yeni firma, ilk resmi seferini yarın sabah gerçekleştirerek, faaliyetlerini başlatacak.

ITA’nın, Alitalia'nın yaklaşık 10 bin 500 çalışanından 2 bin 800 kadarını alacağı buna ek olarak bazı slot haklarını da devralacağı bildirildi.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • TRT Word'e Destek 1 ay önce Şikayet Et
  Demek ki dünyada kriz varmış
  Cevapla
 • Aslı 1 ay önce Şikayet Et
  Yakında daha çok havayolu şirketi batacak. 2 sene sonra ayakta kalanlar yollarına devam edecekler. THY pandemi sürecinde çok fazla yara almadı. THY 'nin ve Pagasus'un çok daha iyi yerler gelmesini bekliyorum....
  Cevapla
 • CAN BAR 1 ay önce Şikayet Et
  İsabet olmuş juventus tan barselonaya uçacaktım tabi barselona aktarma istanbul a fakat inanılır gibi değil kabusu yaşamıştım bütün iş anlaşmalarım sekteye uğramıştı beni benficaya indirdiler ne geceydi ama hatalarını anladılarda bayern üzerinden istanbula geldim
  Cevapla
 • Mesutto 1 ay önce Şikayet Et
  Tazminat davasi acaydin
  Cevapla
 • Suleyman 1 ay önce Şikayet Et
  Ictiginden istiyorum baya guzel ucuruyor
  Cevapla
 • Spartaküs 1453 1 ay önce Şikayet Et
  Gördünmü kılıçdaroğlu
  Cevapla
 • Sjsjsj 1 ay önce Şikayet Et
  Ne güldüm ya
  Cevapla
 • Ramazan 1 ay önce Şikayet Et
  Dolmuş gibi çalışıyorlardı zaten. Apronda geç kalan yolcuyu bekleyen uçağı ilk alitalia da gördüm. Yarım saatten fazla bekletmislerdi. Ayrıca Roma'dan İstanbul' a gidecektim, bileti İstanbul-Roma olarak kesmislerdi. Duzelttirmek için bayağı uğraştık. Az daha havaalanında mahsur kalacaktım. Son anda yetiştirdiler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle