Merkez Bankası Başkanı: Bir karar vereceğiz kimsenin şüphesi olmasın

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, "Merkez Bankası güçlüdür. Rezervlerimiz 125 milyar dolara yaklaşmıştır" dedi.

GİRİŞ 15.10.2021 17:20 GÜNCELLEME 15.10.2021 17:46
Bu Habere 87 Yorum Yapılmış

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu "Merkez Bankasının bütün rakamları nettir, bunların üzerine spekülasyon yapmak bu ülkeye zarar verir" dedi.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ayrıca "21 Ekim'e (PPK toplantısı) kadar teknik ekiple çalışacağız. Bütün gelişmeleri analiz ederek bir karar vereceğiz" dedi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Bu sabah bizden randevu istedi. Biz de uygun şekilde teşekkür edip randevu verdik. Sağolsunlar geldiler, karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. MB bu ülkenin en gözde, en güzide kurumlarından birisidir. MB'yi yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü ifade edeyim.

Merkez Bankası güçlüdür. Bugün rezervlerimiz 125 milyar dolara yaklaşmıştır. Herkesin bu rakamları gündeme getirmesi, hem Merkez Bankası'nı güçlü kılacaktır, hem de ülkemizin güçlü görünmesini sağlayacaktır. Son 7 ayda, 35 milyar dolara yakın rezervimiz artmıştır. Bunları anlattık, onlar da dinlediler. Karşılıklı görüş alış verişinde bulunduk. Onlar da sağolsun dinlediler. Tekrar kendilerine teşekkür ediyorum.

Döviz Kuru dünyada da şu an doların diğer paralar karşısındaki güçlü gelişimi önemli, hepsi etkiliyor. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah her şey daha güzel olacak.

Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı ile görüştüKılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı ile görüştü

GÖREVDEN ALINMA TALEBİ

Bir kısmı arkadaşların, bir kısmı bizim tercihimiz. Herhangi bir sıkıntı yok. Sıkıntı varmış gibi yansıtılması MB'yi yıpratıyor. MB'nin rakamları açık ve nettir. MB'yi bu kadar çok konuşulur şekilde eleştirmek doğru değil, herkesi daha sağduyulu olmaya çalışıyoruz. 

TCMB yıllardır faiz indirip arttırıyor. Bu arkadaşlar yıllardır burada görev yapıyorlar. Bir şey çıkarmak adına bu tür yorumlar doğru değil. Bugüne kadar pek çok arkadaş görevden ayrıldı, bundan sonra da ayrılabilir. Bunun altında bir şey aramak doğru değil. Süreç içinde gelişen bir görev değişimidir.

KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN

Biz PPK olarak bu hafta tamamen 21'ine kadar teknik ekiple çalışacağız, verileri, gelişmeleri analiz ederek 21'inde bir karar vereceğiz. 21'inde ülkemiz için en hayırlı karar neyse en doğru kararı vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Kendi içimizde tartışıyoruz, doğal. Bir karar açıklıyoruz. Bu MB'nin kararı. 

35 MİLYAR DOLAR ORTALAMANIN ÜZERİNDE ARTIŞ OLDU

Türkiye IMF’in tanımında da rezerv tanımı diye kullanılıyor. Rezerv tanımının ne olduğu orada açık. Bizim rezervlerimiz bu tanıma uygundur. Türkiye’nin 125 milyar dolar ortalamanın üzerinde bir rezerv noktasına geldik. 7 aylık süreçte 35 milyar dolara yakın rezerv artışı oldu. Ben bunun da tartışılmasını beklerim. Çok önemli bir gelişmedir. Net rezerv ve negatif rezerv. Bu tartışmalar dünyanın hiçbir yerinde yoktur.

Dünyada böyle bir tanımlama yok bizim bugün itibarıyla rezervimiz 125 milyar dolardır. Bu da Merkez Bankası’nın gerçek gücüdür. Bunun dışındaki tartışmalar anlamsız ve yersizdir. Biz Kılıçdaroğlu’na açıkladık. Onlar da makul karşıladılar. Diğer arkadaşlara da aynı şeyi söylüyoruz. TCMB’nin rezervlerini bu şekilde düşünmek doğrudur.

YAZDIR
YORUMLAR 87
 • Nefer 1 ay önce Şikayet Et
  Ben, mart ayından yıl sonuna kadar MB nin faizi oynamaması gerektiğini yazmaktayım. Eylülde faizi indirdi de ne oldu? TL %10 düştü. Türkiye de vatandaş bankalarda TL sini satıp dolar alarak tutmaktadır.
  Cevapla
 • arif kaplan 1 ay önce Şikayet Et
  doların yükselmesinde sanki milltin hiç bir rolu yok tabi dolara saldırısan dolarda yükselir bankarada milltin 235 milyar doları var bu paranın yarısa tl ye dönese dolar 7 veya 6 tl ye döşer her şeyi hükümetten beklemek yanlıştır .
  Cevapla
 • Mavi 1 ay önce Şikayet Et
  Lütfen şaka deyin yoksa gerçekten çok endişe verici
  Cevapla
 • Gadir İnanır 1 ay önce Şikayet Et
  Evet inandık ve dolar düştü
  Cevapla
 • VoA 1 ay önce Şikayet Et
  kilo almış makama gelince
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle