Bakan Dönmez açıkladı! Azerbaycan'la doğal gaz anlaşması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Azerbaycan ile 2024 sonuna kadar geçerli ve Bakü-Tiflis-Erzurum Hattı’ndan gelecek 11 milyar metreküplük ilave doğal gaz ticaret anlaşması yapıldı" dedi.

GİRİŞ 15.10.2021 09:02 GÜNCELLEME 15.10.2021 18:56
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Dönmez, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin ilave doğal gaz arzının sağlanması noktasında önemli ilerlemeler kaydettiğini ifade etti.

Türkiye'nin başarılı bir enerji diplomasisi yürüterek dünyanın ciddi bir arz kriziyle karşılaştığı dönemi sıkıntısız şekilde atlatacağını vurgulayan Dönmez, "Kış yaklaşırken artması muhtemel doğal gaz talebinin karşılanması için sürdürülen görüşmeler olumlu ilerliyor. Nitekim gaz tedarik ettiğimiz ülkelerin yöneticileri de Türkiye’ye sevk edilen gazın artacağını beyan etti. Bu kapsamda, Azerbaycan ile 2024 sonuna kadar geçerli olacak ve Bakü-Tiflis-Erzurum Hattı’ndan gelecek 11 milyar metreküplük ilave doğal gaz ticaret anlaşması yapılmıştır." ifadelerini kullandı.

1300 DOLARA DOĞAL GAZ ALIM İDDİASI

BOTAŞ'ın 1300 doların üzerinde doğal gaz aldığına ilişkin bir iddianın da bulunduğuna dikkati çeken Dönmez, gazın önemli bir kısmının uzun dönemli sözleşmelerle temin edildiğini aktardı. Dönmez, uzun dönemli kontratlardaki fiyatların uluslararası piyasadaki mevcut göstergelerle uyumlu olduğunu ve zikredilen seviyenin altında olduğunu vurguladı.

"Türkiye gazı pahalıya alıyor." iddiasına da değinen Dönmez, şunları kaydetti:

Bu iddia da yine hiçbir gerçek veriye dayanmamaktadır. Uzun dönemli alım satım sözleşmelerinin fiyat mekanizmaları başta Avrupa ülkeleri olmak üzere uluslararası piyasa fiyatlarına bağlı olarak güncellenmektedir. Hatta Avrupa ile kıyaslandığında, Türkiye, doğal gaz ve elektriği en ucuz kullanan ülkeler arasındadır.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 28
 • Gurbetci 1 yıl önce Şikayet Et
  Norvecin kendi petolü var lakin benzinin fiyati 19 kron
  Cevapla
 • S.E 1 yıl önce Şikayet Et
  Herşeyiniz iyi ama biz avrupa gibi maaş almıyoruz onuda bi zahmet değerlendirin
  Cevapla
 • Asım 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye bana versin deme , Ben Türkiye'ye Ne verebilirim de.!
  Cevapla
 • dadaş 1 yıl önce Şikayet Et
  gardaşız eyvallah canız biriz eyvallah su dogalgazıda biraz ucuz ver da bedava ver demıyoruz ucuz ver
  Cevapla
 • osmanlı torunu 1 yıl önce Şikayet Et
  bizim buldugumuz gaz ne oldu yalanmı oldu müjde müjde dediniz her sefer altından zam cıktı
  Cevapla
 • Ramazan 1 yıl önce Şikayet Et
  Dün buldular bugün ocakta kullan Oranin islenmsi delmesi boru dösemesi dagizim merkezi calisan isciler gemiler hepsi bedava.
  Cevapla
 • Taban 1 yıl önce Şikayet Et
  Akşam benzine zam var yine.Gaz zammı da olmasın artık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle