Putin dolara ateş püskürdü! Sırada ne var? ABD bindiği dalı kesiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Washington'ın ulusal borcunu artırırken ABD'nin doları bir silah olarak kullandığını söyledi. Putin, 'Şimdi herkes şu soruyu soruyor: Sırada ne var? ABD ekonomi yetkilileri bu devasa borçla ne yapacak? Ne yapacaklar, dolarda bir takım manipülasyonlar mı yapacaklar, değerini mi düşürecekler? ABD bindiği dalı kesiyor.' dedi.

Putin dolara ateş püskürdü! Sırada ne var? ABD bindiği dalı kesiyor
Putin dolara ateş püskürdü! Sırada ne var? ABD bindiği dalı kesiyor
GİRİŞ 14.10.2021 12:07 GÜNCELLEME 14.10.2021 12:07
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Enerji Haftası münasebetiyle CNBC'den Hadley Gamble'a konuştu.

Washington'ın ulusal borcu artırıp içeride şişirdiğini belirten Putin doların yaptırım silahı olarak kullanılmasının küresel rezerv para birimi rolünü baltaladığını, ABD'nin bindiği dalı kestiğini söyledi.

"Bana öyle geliyor ki, ABD doları yaptırım aracı olarak kullanıyor. Rusya gibi ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan ülkelerin başka seçeneği yok, sadece diğer para birimlerinde anlaşmalara geçmek zorunda kalıyoruz"

Putin, Gamble'ın, 'Bitcoin gibi kripto para birimlerini petrol ve gaz ticaretinde kullanılıp kullanılmayacağı' sorusuna, kripto para birimlerinin dengesizliğine atıfta bulunarak, 'Prensipte yapılabilir, ancak bunun için çok erken.' şeklinde yanıt verdi.

Rusya'nın enerji ticaretinde hala dolar kabul ettiğini ifade eden Putin, şimdilik ABD para birimini tamamen terk etme planı olmadığını ifade etti.

Putin 'Ancak Amerikalı yetkililerin politikası devam ederse... O zaman hiçbir şey yapmamız gerekmeyecek, ABD'nin kendisi yapacak. Dolara olan güveni sarsıyorlar.' dedi.

Rus lider, ABD müttefiklerinin bile dolar varlıklarını azalttığını ve karşılıklı ticarette ABD para birimine daha az güvendiğini belirtti. Sadece doların yaptırımlar için silah haline gelmesi değil, aynı zamanda Washington para basıp ulusal borcu artırarak para birimini kendi ülkesinde devalüe etmesinin büyük bir sorun olduğuna dikkat çekti.

'SIRADA NE VAR? ABD BİNDİĞİ DALI KESİYOR'

Putin, ABD'nin dolar oyunlarına şu sözlerle tepki gösterdi:

Muhtemelen tarihte ilk kez, ABD'de enflasyon uzun süredir gerçekleşmeyen bir oranda büyüyor. Şimdi herkes şu soruyu soruyor: Sırada ne var? ABD ekonomik yetkilileri bu devasa borçla ne yapacak? Ne yapacaklar, dolarda bir takım manipülasyonlar mı yapacaklar, değerini mi düşürecekler?

Putin, ülke içinde kısa vadeli siyasi kazanç uğruna doların küresel rezerv para birimi olarak hakimiyetini baltalayarak, ancak uzun vadede stratejik ekonomik çıkarlarına zarar vererek ABD'nin aslında "oturduğu dalı kestiğini" ifade etti.

KAYNAK: STAR.COM.TR
YORUMLAR 67
 • Selim 2 yıl önce Şikayet Et
  28.4 trilyon borcu ABD ödeyecek mi? Ödemeyecek. Bu rakam 30 u geçecek. Sonra 40 ı geçecek. Bunu görmemek mümkün değil. Bunu görüp ABD dolarını rezerv para olarak görmeyen ülkeler bu kısır döngünün kırılmasını sağlayacak. Bunu ABD değil ABD dışındaki ülkeler yaparsa ABD borcunu ödeyecek gücü de olmaz. Yoksa konuşmak gereksiz.
  Cevapla
 • Dert 2 yıl önce Şikayet Et
  6 ayda bir cep yeni cep telefonu al sonra dolara ne oluyor
  Cevapla
 • temel 2 yıl önce Şikayet Et
  usa icin sorun yok kopya makinesi var kopya yapar araplara verir sonra isgal eder geri alir yada adam kes der oyuna getirip ømur boyu borc yazar sen usa bos ver dunya guven ver musliman uzerinde silah deneme kalleslik yerine ulkeyene dunya hizmet et nerde savac var ise sizine parmaginiz var
  Cevapla
 • erilter 2 yıl önce Şikayet Et
  birleşmişmilletlerde bunu anlatıp ticari paktlar oluşturulma denenebilir
  Cevapla
 • Nefer 2 yıl önce Şikayet Et
  Putin haklı... Bana göre dolar bir anda pul olacak..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle