Milyonları ilgilendiren 3600 ek göstergede önemli gelişme

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği 3600 ek gösterge düzenlemesi için düğmeye basıldı. 2022 yılsonuna kadar tamamlanması planlanan düzenleme için kasım ayında gerçekleştirilecek Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda komisyon oluşturulacak.

Milyonları ilgilendiren 3600 ek göstergede önemli gelişme
Milyonları ilgilendiren 3600 ek göstergede önemli gelişme
GİRİŞ 14.10.2021 10:07 GÜNCELLEME 14.10.2021 10:07
Bu Habere 119 Yorum Yapılmış

Milyonlarca memuru kapsayacak 3600 ek gösterge düzenlemesi için ilk toplantı kasımda yapılıyor. 3600 ek gösterge için özel bir komisyon oluşturulacak. Komisyon, düzenlemenin yol haritasını çıkaracak

Yetkili konfederasyon olarak Memur-Sen'in yer alacağı komisyonda, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan da temsilciler yer alacak. Komisyon, 3600 ek düzenlemesinin yol haritasını çıkaracak.

İşte 3600 ek göstergede "Ne zaman gelecek?" ve "Kapsamı ne olacak?" sorularına ilişkin önemli ayrıntılar:

KAPSAM GENİŞLETİLMELİ

 Memur- Sen Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3600 ek gösterge çalışmasının 2022 yılı içinde tamamlanması yönünde talimatının olduğunu belirterek, "Biz sürecin daha önce başlaması için kasımda gerçekleştirilecek olan Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda komisyon oluşturulmasını ve çalışmaların başlatılmasını talep ettik" dedi.

Memur-Sen'in, ek gösterge konusunda yapılacak çalışmanın hem haksızlığa hem de yeni yasal düzenlemelere gerekçe oluşturmadan tamamlanmasını teklif ettiğini belirten Yalçın, "Bu sonuca ulaşmak için de vaadin kapsamı genişletilmeli. Unvan, kurum, öğrenim durumu, hizmet sınıfı ve benzeri gerekçeler üzerinden ayrım yapılması adil bir sonuç üretmiyor. Bunun için ortaya büyük bir gayret koyuyoruz" diye konuştu.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI % 65 ARTACAK

2200 ek göstergeden yararlanan ve düzenleme sonrası 3600 ek göstergeye yükselecek olan kamu görevlisinin aylık gelirinde 251.72 TL artış olacağını aktaran Yalçın, "2008 öncesi göreve başlayan ve 30 yıl hizmeti bulunan kamu görevlisinin 3600 ek göstergeye yükselmesi durumunda tazminata yansıtma oranı yüzde 85'ten 145'e yükselecek.

En düşük devlet memuru maaşında da yüzde 65'e yakın artış olacak. Emeklilik maaşında 1.100 TL, emeklilik ikramiyesinde 38 bin TL artacak" dedi.

5434 ile 5510'a tabi personel arasında maaşı ve sosyal güvenlik haklarında ayrım olduğunu belirten Yalçın, Memur-Sen'in teklifleri arasında bunu ortadan kaldıracak hükümlerin de bulunduğunu ifade etti.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 119
 • Reşat Orhan 1 hafta önce Şikayet Et
  Herkese ayrim yapilmadan emekli maaslari esitlensin ki adalet olsun
  Cevapla
 • Ferhat Yeşilbaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Herkesin maaşı eşitlenirse bunun adı adalet değil eşitlik olur. 15 yıl prim ödeyenle 40 yıl prim ödeyen, asgari ücret üzerinden prim ödeyenle brüt ücreti 20.000-30.000 tl olanın emekli maaşının eşit olması durumunda bunun adını adalet kavramıyla açıklayamazsınız. Emekli maaşlarının kademeli olarak artırılması ve en düşük emekli maaşının en az asgari ücret kadar olması daha adil ve gerçekci olur.
  Cevapla
 • Memurun sesi 1 hafta önce Şikayet Et
  Türkiyede kamuda çalışan 4 memur grubu polisler öğretmenler imamlar ve hemşirelere 3600 verilirse gerçektende çok memuru küstürürler.Demekki kamuda yalnızca bu 4 grup devlette en çok çalışan kesimmiş aceba.Alt tabakadaki diğer memurların suçu nedir.
  Cevapla
 • Amele 1 hafta önce Şikayet Et
  Bence yeterli bu 4 grup
  Cevapla
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Kapsamı genişletmeye çalış ki kimseye vermesinler. Hakedenler, Polisler, Öğretmenler ve Hemşireler. İşi karıştırmayın işi bozmayın, gölge etmeyin yeter. Cumhurbaşkanımız gereken talimatı verdi.
  Cevapla
 • Ferhat Yeşilbaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Ah nefis ah! Herkesin ek göstergesi kademeli olarak artırılsın demek varken, gölge etmeyin demek te ne oluyor. Bende iki üniversite mezunu gelir uzmanıyım. Memursen (büromemursen)üyesiyim. Bağlı olduğum sendikanın da mücadelesi benim düşündüğüm doğrultudadır. Bu arada 4 yıllık fakülte mezunu olmayan bu dört mesleğin mensuplarının ek göstergesinin 3600 olacağı sanılıyorsa, bu böyle olmayacaktır.
  Cevapla
 • Aksi ihtiyar 1 hafta önce Şikayet Et
  2023 seçimlerine doğru çıkacağa benziyor. Çünkü durum kritik. Bu seçimin hürmetine çıkmazsa ümidinizi kaybetmeyin. Bir sonraki seçimi de heyecanla bekleyin. Hadis-i şerife vaadine uymamak münafıklık alameti olarak zikrediliyor.
  Cevapla
 • Vatan bekçileri 1 hafta önce Şikayet Et
  Uzman çavuşlara. Neden veriliyor ..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle