Kredi faiz oranlarının düşmesi satışları artırır

Türkiye genelinde eylül ayında yüzde 7,6 artışla 147 bin 143 konut satışı gerçekleşti. Uzmanlar artışın umut verici olduğunu satışların artması için kredi faiz oranlarında düzenleme yapılması gerektiğini vurguladılar.

Kredi faiz oranlarının düşmesi satışları artırır
Kredi faiz oranlarının düşmesi satışları artırır
GİRİŞ 13.10.2021 14:11 GÜNCELLEME 13.10.2021 14:19
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye genelinde eylül ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,4 azalış göstererek 29 bin 759 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise,  bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 artarak 6 bin 630 oldu. Gayrimenkul uzmanları konut satışlarını değerlendirdi...

“Yabancı yatırımcı fırsatları değerlendiriyor”

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

Türkiye genelinde konut satışlarının eylül ayında yüzde 7,6 oranında artmış, iç piyasadaki konut satışlarının uzun zamandır ilk kez artışa geçmiş olması umut verici.  Rakamlara baktığımızda yabancılara yapılan konut satışlarında da artış sürüyor ancak orada ivmenin bir parça yavaşlamış olduğunu görüyoruz. Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 artarak 6 bin 630 artmış olması yabancıların ülkemizdeki potansiyelin ne kadar farkında olduğunu gösteriyor. Yabancıya yapılan konut satışlarındaki yükseliş, gayrimenkul sektörünün Türk ekonomisine olan katkısının en önemli göstergesidir. Yabancılar Türkiye’ye güveniyor ve daha fazla gayrimenkul yatırımı yapmak istiyor. Dövizin yükselmesi ve müteahhitlerin maliyetlere gelen zamlara rağmen devam eden projelerin satış fiyatlarında artış yapmaması yabancılar için büyük fırsat. Rakamlardan da görüyoruz ki yabancı yatırımcı bu fırsatı gayet güzel şekilde değerlendiriyor.

“Kredi faiz oranı yüzde 0,9’a düşerse satışlar artar”

Abdülkadir Akkuş/ Akkuş Group Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı:

Türkiye genelinde konut satışlarının yüzde 7,6 artmış olması sevindirici bir haber oldu. Ancak geçmişte olduğu gibi yine dönem dönem destek kampanyaları düzenlense sektör daha da hareketlenecek ve satışlar istenen seviyeye gelecek. Mevcut şartlarda maliyetler sürekli artarken ve kredi faiz oranları yüksek seyretmeye devam ederken, müteahhitler yeni projelerini bekletmek zorunda kalıyor. Mevcut rakamlar yatırımcının harekete geçmesini engelliyor. Biz müteahhitlerin mevcut gündemi artan maliyetler. Demir fiyatları yurtdışında yükseldikçe bizde de yükseliyor. Ancak demir ithalatı, hurda alımı serbest bırakılırsa demir fiyatlarında düşüş olabilir. Özetle, satışların artması için kredi faiz oranlarında düzenleme yapılmalı, faiz yüzde 0,99’a inmeli. Bu sektörde maliyetler, döviz ve faiz çok kritik unsurlar, bu unutulmamalı ve alınacak tüm tedbirler bu yönde olmalı.

“Yabancıya kredi kullandırmada esneklik sağlanmalı”

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su:

Rakamlara baktığımızda Türkiye genelinde konut satış verilerinin uzun zamandır ilk kez yukarı doğru ivmelendiğini görüyoruz. Kredili satışlar ise faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle düşüş trendinde devam ediyor. Her zaman söylediğimiz gibi konut kredi kullanma oranları çok düşük, faizler yüksek. Yurt içi satışların düşüklüğü, kredi faizlerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Alıcının kredi faizlerinin düşmesini beklediğini unutmamak gerekir. Diğer yandan yabancılara yapılan konut satışlarındaki artış oranının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 artarak 6 bin 630’a ulaştığını görüyoruz. Bu bizleri mutlu ediyor, ancak buradaki potansiyel görülüp yabancıya satış konusunda da birtakım düzenlemeler yapılmalı. Sürekli dile getirdiğimiz gibi yabancıda kredi kullanma oranları çok düşük. Banka ve kredi kuruluşları, yabancılara kredi verme konusunda daha esnek olurlarsa sektörün ekonomiye katkısı ciddi şekilde artacaktır. Bugün gördüğümüz bu oynak rakamların sürekli şekilde artışa geçtiğini göreceğiz.

“Kampanyalar yukarı doğru hareketi sürekli hale getirecektir”

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

Türkiye genelinde konut satışlarının eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 artarak 147 bin 143’e gelmesi, müteahhitlerin uzun zamandır görmek istediği bir ivme oldu. Bu rakamı ‘vatandaş yatırım aracı olarak gayrimenkulü tercih etti, alımlar artışa geçme trendine girdi’ şeklinde yorumlamak mümkün. Gayrimenkul piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmelerin bertaraf edilmesi, sektöre verilen destek kampanyalarının tekrar düzenlenmesine bağlıdır. Satışları artıracak kampanyalar ve kredi faiz oranlarının düşürülmesi iç piyasadaki bu yukarı doğru hareketi sürekli hale getirecektir. Özellikle son dönemde yaşanan döviz artışı ve olağanüstü piyasa şartları yatırımcıyı beklemede kalmaya itiyor. Döviz mevduatı olan vatandaş parasını tuttu, projelerdeki konut fiyatlarının azalmasını bekliyor. Yüksek faiz politikası, ipotekli konut satışlarında gerilemeye neden oluyor. Satışlardaki sıkıntıyı aşmak için birtakım teşviklerin de devreye alınması gerekiyor. Temennimiz, sektördeki talebin normal haline dönmesidir.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Hakikat 1 hafta önce Şikayet Et
    Faiz düserse konut fiyatlari yükselir birakin faizleri dusurmeyi konutlari nin fiyatlarinı şişirenlerin elinde patlasın
    Cevapla