2021 Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazananlar belli oldu

2021 Nobel Ekonomi Ödülü'nü "ampirik araştırmayı kökten değiştiren" David Card ile Joshua D. Angrist ve Guido W. Imbens kazandı.

2021 Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazananlar belli oldu
2021 Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazananlar belli oldu
GİRİŞ 11.10.2021 13:07 GÜNCELLEME 11.10.2021 13:53
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Kanadalı çalışma ekonomisti Card'ın, "çalışma ekonomisine ampirik katkılarından", Angrist ve Imbens'in "nedensellik ilişkilerinin analizine metodolojik katkılarından" ötürü 2021 Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görüldüğü duyuruldu.

2021 Nobel Ekonomi Ödülü'nü David Card ile Joshua D. Angrist ve Guido W. Imbens kazandı.Üç ekonomistin çalışmalarının, emek piyasasına ilişkin yeni anlayışlar gelişmesini sağladığı, neden sonuç ilişkisi açısından doğal deneylerden ne gibi sonuçlar çıkarılabileceğini gösterdiği, yaklaşımlarının, diğer alanlara da yayıldığı ve ampirik araştırmayı kökten değiştirdiği belirtildi.

Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazananlara altın madalyanın yanı sıra 1,1 milyon dolar veriliyor.

Ödül 2020'de açık artırma teorisinin geliştirilmesine katkı sunan Amerikalı ekonomistler Paul R. Milgrom ve Robert B. Wilson'a verilmişti.

Milgrom ve Wilson'un keşiflerinin "dünya çapında satıcılara, alıcılara ve vergi mükelleflerine fayda sağladığı" belirtilmişti.

2019 Nobel Ekonomi Ödülü'nü de küresel yoksullukla mücadele alanında yaptıkları çalışmalar dolayısıyla Hint asıllı Amerikalı iktisatçı Abhijit Banerjee, Fransız asıllı Amerikalı iktisatçı Esther Duflo ve Amerikalı iktisatçı Michael Kremer kazanmıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
David Card
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • selçuk 2 hafta önce Şikayet Et
  kimmiş nobeli alan? NİHAL YALÇIN MI? değil mi? ben o kadar dedim. bir iki de osmanlıya salla diye. neyse şimdilik portakal mandalina falan yeter. c vitamini ne de olsa
  Cevapla
 • pusula 2 hafta önce Şikayet Et
  bu yazıdan bir şey anladın değil mi? şimdi sana nasıl anlatalım bunu
  Cevapla
 • Onur 2 hafta önce Şikayet Et
  Asgari ücretle ay sonunu getirebilen herkes nobel ödülü almalı :)
  Cevapla
 • abdullah 2 hafta önce Şikayet Et
  Aslında bu ödül bizim ASGARİ ÜCRETLİYE verilmeli.. Adam bu ücretle 3 çocuk büyütüyor matematiksel olarak imkansız gibi birşey
  Cevapla
 • Turancılar 2 hafta önce Şikayet Et
  O olay bilimsel olarak açıklanamaz zaten
  Cevapla