Son dakika: Ve Cezayir skandal sözlerin cezasını kesti! "500 şirket" hamlesi

Son dakika haberi... Emmanuel Macron'un skandal sözleri sonrası Cezayir'de yerel şirketler grubu 500 Fransız firmasıyla ithalat ve ihracata dayalı ticari ilişkileri kesme girişimi başlattı.

Son dakika: Ve Cezayir skandal sözlerin cezasını kesti! "500 şirket" hamlesi
Son dakika: Ve Cezayir skandal sözlerin cezasını kesti! "500 şirket" hamlesi
GİRİŞ 11.10.2021 08:09 GÜNCELLEME 11.10.2021 08:09
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Cezayirli Müteahhitler Cemiyeti yaptığı açıklamada, 500 Fransız kuruluşuyla ithalat ve ihracat ilişkilerini kesme girişimini başlatan tüm ekonomik kuruluşlara teşekkür etti.

Cemiyetin "Cezayir'in tarihi ve imajına zarar veren her şeye karşı olduğu" ifade edilen açıklamada, Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un açıklamalarının da kınadığı vurgulandı.

Cemiyet ayrıca, Fransa ile ekonomik ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi çağrısı yaptı.

Açıklamada, Cezayirli Müteahhitler Cemiyeti'nin tüm yerel kuruluşlarla, Cezayir'e saygılı olmayan herhangi bir devletle ülke içinde ekonomik tüm ilişkileri koparmak üzerine ulusal bir sivil toplum kuruluşu oluşturmak üzerine çalışma yürüttüğü duyuruldu.

Söz konusu cemiyet inşaat, sulama ve genel ticari alanda 2 bin kadar firmayı bünyesinde barındırıyor.

Daha önce Cezayir'deki Fransız Büyükelçiliği, ülkeye 6 bin Fransız şirketinin ürün ihraç ettiğini açıklamıştı.

Macron'dan Fransa'nın Cezayir'deki sömürge tarihine ilişkin tartışmalı açıklamalar

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 2 Ekim Cumartesi günü Le Monde gazetesinde yer alan Cezayir'e yönelik suçlayıcı ifadeleri, iki ülke arasındaki gerginliği yeniden tırmandırdı.

Cezayir'de "askeri-siyasi bir sistemin hüküm sürdüğünü ve ülkenin resmi tarihinin tamamıyla yeniden yazıldığını, gerçeklere dayanmadığını ve Fransa'ya düşmanlık üzerine inşa edildiğini" ileri süren Macron, "Cezayir'in bir ulus olarak inşası, izlenmesi gereken bir fenomendir. Fransız sömürgesinden önce Cezayir ulusu var mıydı? Soru bu. (Cezayir'de) Daha önce sömürgeler vardı. Türkiye'nin Cezayir'de oynadığı rolü ve kurduğu hakimiyeti tamamen unutturabilmesi beni büyüledi ve tek sömürgecinin biz olduğumuzu açıklamak, bu harika. Cezayirliler buna inanıyor." ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Cezayir Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Macron'un ifadeleri "Fransız sömürgeciliğine karşı direnen 5 milyondan fazla şehidin anısına yönelik kabul edilemez bir hakaret." şeklinde nitelendirilmiş ve kınanmıştı.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'un, ülkesinin Paris Büyükelçisi Muhammed Anter Davud'u istişare için derhal geri çağırdığı bildirilmişti.

Ayrıca Cezayir'in hava sahasını Fransız askeri uçaklarına kapattığı duyurulmuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • Uğurani Melodiler 11 ay önce Şikayet Et
  Acaba farkındalarmı Reis'e destek olanlar, ona desteğin tüm ümmete destek olduğunun. Rabbim şuurlu kullar olmayı nasip ve daim eylesin.
  Cevapla
 • israfil T. 11 ay önce Şikayet Et
  Bir millet uyanıyor..
  Cevapla
 • mtdrgn 11 ay önce Şikayet Et
  cezayir in ikinci anadili fransızca. boykot böyle olur diyenlere duyrulur.
  Cevapla
 • Mehmet Akif 11 ay önce Şikayet Et
  Boykot böyle olur
  Cevapla
 • Beyhan 11 ay önce Şikayet Et
  Siz kendinize gelin, kimliğinizi hatırlayın, sömürgeci batı eşşek gibi geri adım atacak emin olun.
  Cevapla