Pandemide yoğun ilgi görüyor: İstanbul'da sayıları yüzde 20 arttı

Kredi kartı ya da nakit para olmadığında veresiye imkanı sunan, eve servis de yapan bakkallar, pandemide yeniden yıldız oldu. İstanbul'da pandemi döneminde bakkal sayısının yüzde 20 arttığını bildiren İstanbul Bakkallar Odası Başkanı İsmail Keskin, İstanbul'da hali hazırda 20 binin üzerinde bakkal olduğunu söyledi. Keskin, bakkal sayısındaki artışı bakkalcılığın risksiz olarak görülmesine bağladı.

Pandemide yoğun ilgi görüyor: İstanbul'da sayıları yüzde 20 arttı
Pandemide yoğun ilgi görüyor: İstanbul'da sayıları yüzde 20 arttı
GİRİŞ 10.10.2021 15:59 GÜNCELLEME 10.10.2021 16:00
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Yürüme mesafesinde olup, özellikle günlük ihtiyaçları market fiyatına sunan bakkallara yönelik ilgi artmaya başladı. Sebebi ise pandemide değişen sosyal alışkanlıklar. Kredi kartı ya da nakit para olmadığında veresiye imkanı sunan, eve servis de yapan bakkallar, pandemide yeniden yıldız oldu. Daha çok ekmek, tütün mamulleri, yoğurt, süt, yumurta, çay, şeker gibi günlük ihtiyaçlara yönelik ürünlerin satıldığı bakkallarda, kısıtlama sürecinde evinden çıkamayan müşterilere telefonla sipariş alıp eve teslim imkanı da sunuldu.

Dolayısıyla bakkal sayısı da artışa geçti. Bakkalların iş yaptığını görenler bakkalcılığa yöneldi. İstanbul'da bakkal sayısı 20 binin üzerine çıktı. İstanbul Bakkallar Odası'na üye olan bakkal sayısı da arttı. Üye sayısı son 4 yılda artarak 7 bin 500 oldu, bu sayı 4 yıl önce 5 bin 500 olarak kayıtlara geçti. İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) Başkanı İsmail Keskin, pandemi döneminden itibaren açılan bakkal sayısının yüzde 20 arttığını belirtti. Keskin, bakkalların yoğun olarak açıldığı ilçeleri ise sırasıyla Kağıthane, Esenyurt, Bağcılar ve Güngören olarak sıraladı.

 

"BAKKALCILIK YILIN MESLEĞİ SEÇİLMELİ ÇÜNKÜ EN HIZLI ARTAN MESLEK DALI OLDU"

İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) Başkanı İsmail Keskin, pandemi döneminde bakkal sayısının artışa geçtiğini belirterek, "İstanbul'da yaklaşık 20 binin üzerinde bakkalımız var. Pandemi döneminde birçok iş yerleri kapandı ama pandemiden önce de bakkal sayısında bir artış vardı. Pandemi döneminin ilk yılında bakkalların biraz hareketli olmasından dolayı sayımız biraz daha arttı. Oranlarsak eğer, pandemi döneminden itibaren bakkal sayısında yüzde 20 artış oldu.

Ancak bundan sonra piyasanın kendine gelmesi ve piyasanın oturmasıyla artışta azalma olacaktır. Bizim kayıtlarımıza göre Sultangazi, Kağıthane, Esenyurt, Bağcılar ve Güngören ilçelerinde artış olduğunu sayabiliriz. İnsanlar iş bulmakta zorlanıyorsa eğer onlar için tek çıkar yol bakkal açmak oluyor. Mahallede küçük göz bir dükkan ile cüzi bir para ve kişinin sağlığı da yerindeyse bakkal açabiliyorsunuz. Bakkalların sayılarının artmasındaki etken günlük ihtiyaçlarını karşılamak için de kolay kurdukları sistem olabiliyor. Dolayısıyla bu sahada sayıları arttırıyor. Şu an üyelerimizin sayısı 7 bin 500 bu sayı 4 sene önce 5 bin 500 olarak kayıtlara geçti. Bakkalcılık yılın mesleği seçilmeli çünkü sayıları en hızlı artan meslek dalı. Şartlar nasıl olursa olsun biz yerimizdeyiz, zincirlerin karşısında olmaya devam ediyoruz" dedi.

"DAHA ÖNCE TURİZM İŞİ YAPIYORDUM BIRAKTIM BAKKAL AÇTIM"

6 aydır bakkal esnafı olarak çalışmaya başlayan Oktay Şahin daha önce turizm ve otelcilik alanında çalışıyordu ancak pandemi dolayısıyla işini bırakıp bakkal açmaya karar verdi. Şahin, "Çevremde dayım, arkadaşlarım bakkalcıydı o yüzden tercih ettim. Bakkalcılığın marketlerden dolayı illaki riski var. Daha önce ben turizm otelcilik ile uğraşıyordum pandemiden dolayı bıraktım evimize yakın bakkal açtım. Sonuçta gıda ölmüyor. Gıda olduğundan dolayı pandemi de olsa az riski var. Bakkal açabilirler mahalle bakkalının zevki başka. Bakkal kendisi dönüyor mahalleli de bakkalını koruyor" diye konuştu.

"BUGÜNE KADAR BAKKAL DÜKKANI KAPATAN ARKADAŞIM OLMADI"

Bir buçuk ay önce bakkal açan Mustafa Aslanoğlu bakkalcılığın gıda kaynaklı olduğu için risksiz olduğunu belirterek, "Bakkalların artmasının sebebi milliyetçiliğe dönme, mahalle bakkalı sevecenliğine dönme olayı olabilir. Eğer yakınında bir yerde market varsa riski var. Mahalle arasındaki bakkal zihniyetleri genelde veresiye üzerine çalıştıkları için alt gelirli kesimler tarafından tercih edilebiliyor. Marketlerde veresiye olayını yapamıyorsunuz. Marketlere gidip 300 liralık bir şey alıp 'ben sonra vereyim' diyemiyorsunuz ama bakkallarda bunu yapabiliyorlar. Yapabildikleri için onun avantajı da olabiliyor. Bu durumun da kendine göre avantajı var dezavantajı var. Her halükarda gıda bir şekilde giden bir şey. Günde bin lira kazanmazsın 100 lira kazanırsın ama kazanırsın bir şekilde. Biz iyiyiz en azından ama durumu iyi olmayan bakkallar da vardır. Herkesin iyi olmasını beklemekte mümkün değil. Çevremde iş yapamayanlar da var ama bir şekilde herkes evine ekmek götürüyor. Bugüne kadar bakkal dükkanını kapatan arkadaşım olmadı" dedi.

"BAKKALCILIK NE ÖLDÜRÜR NE SÜRÜNDÜRÜR"

50 senedir bakkalcılık yapan Hayati Kahriman ise "50 senedir bu işi yapıyorum. Bu işin getirisi var ile yok arasında bir şey. Bakkalcılık ne öldürür ne süründürür" dedi.

YORUMLAR 22
 • ucrun 2 yıl önce Şikayet Et
  artık kabul etmek gerekiyor, zamanımızın şartlarında ticaret yön değiştiriyor ve insanın kendisini de zamanla güncellemesi gerekiyor. Bakkaldan önce çerçiler vardı, sonra bakkallar çıktı, marketler ve sonra büyük market zincirleri, e-ticaretle devam etti.
  Cevapla
 • zafer gülten 2 yıl önce Şikayet Et
  büyük marketler satış kurallarına tam uyuyor,ama nerdeyse bakkalların birinde bu yok....fiş vermeme var,18 yaş altı sigara satmada var(adam üç kuruş için çocuklara mantar tabancası,maytap )satıyor,sigarayımı düşünecek.kalitesiz mal satma var( öyleki hiç adı sanı olmayan yogurt,salam ,peynir ) gibi merdiven altı yerlerde yapılmış şeyler.bi kere -yüzey temizleyici - aldım bakkaldan,uyduruk bir ismi vardı,su gibi idi,ne köpürüyor,ne yerdeki leke pisliği çıkarıyor.markette kaliteli mal var ve bakkaldan çok ucuz.
  Cevapla
 • S.UYSAL 2 yıl önce Şikayet Et
  Biraz pahalı olsa da bakkaldan alıyorum.Her yerde Türkiyenin parasını beş zincir market sövüşleyip fiyat terörü oluşturacağına mahallemde tanıdığım bakkal kazansın...Bütün ülkenin üretim ve tüketiminin beş kişinin tekelinde olması çok tehlikeli....
  Cevapla
 • Kerem 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu işi yüksek kira nedeni ile bırakmış biri için söyleyeceğim şey, birine beddua etmek istiyorsanız bakkal olmasını dileyin yeter. Bugün etrafta gördüklerinizin çoğu artık bakkal değil. Sadece sigara ve alkol satan tekel büfelerine dönüştüler artık. Yani kazanıyorlarsa bile tamamına yakını haramdan.
  Cevapla
 • Angaralı 2 yıl önce Şikayet Et
  Bakkallar tekel Şubesi olmuş sol kesimin fazla olduğu yerde daha çoklar
  Cevapla
 • osman 2 yıl önce Şikayet Et
  ülemizde her hangi bir kesimin fazla oldugu yerler yoktur. Türkiye bölünmez bir bütün.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle