Ev alacaklara tapu müjdesi! Tapu harcına muafiyet kapıda

Yeni ev alındığında mülkün bedelinin yüzde 4'ü kadar ödenen tapu harcının alınmaması ile ilgili kanun teklifi görüşmeye açıldı.

Ev alacaklara tapu müjdesi! Tapu harcına muafiyet kapıda
Ev alacaklara tapu müjdesi! Tapu harcına muafiyet kapıda
GİRİŞ 09.10.2021 10:29 GÜNCELLEME 09.10.2021 14:02
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Kiraların yükselmesi, ev fiyatlarının artması ve bu nedenle hem vatandaşın hem de inşaat sektörünün yara almasının önüne geçilmesi için bir dizi önlem alınmaya çalışılıyor. Tapu harcının alınmaması formülü de bu önlemlerden birisi.

Tapu harcı alınmadığında konutun maliyetinde bir düşüş yaşanacak. Ancak yapılan bu indirimde eğer aynı konut 5 yıl içinde el değiştirirse zamanında alınmayan harç tutarının gecikme faizi ile birlikte tahsil edilmesi planlanıyor.

EBEVEYN BAŞINA 300 BİN LİRA, ÇOCUK BAŞINA İSE 150 BİN LİRALIK BÖLÜM TAPU HARCINDAN MUAF TUTULACAK

TBMM'ye sunulan yeni tapu harcı muafiyeti düzenlemesi ile 492 Sayılı Harçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında kişinin kendisinin ikamet etmesi için aldığı evlerde ebeveyn başına 300 bin lira, çocuk başına ise 150 bin liralık bölümün tapu harcından muaf tutulması planlanıyor.

"TAPU MASRAFLARI SATIŞLARI DOĞRUDAN ETKİLİYOR"

Gayrimenkul sektöründen Özkan Aydemir, hazırlanan yeni tapu harcı muafiyeti ile ilgili açıklamalarda bulunarak, tapu masraflarının konut satışlarını doğrudan etkilediğini ve bu kapsamda yeni düzenlemeler ve teşvikler sağlanmasının vatandaşlar için önemli bir avantaj olacağını belirtti.

TAPU HARCI UYGULAMASI

Tapu harcı mülkün bedelinin yüzde 4'ü kadar ödeniyor. Ödenecek rakamın yüzde 2'sini alıcı yüzde 2'sini satıcı karşılıyor. Yani 250 bin liralık bir ev için 5'er bin liradan toplam 10 bin lira harç ödeniyor.

Sadece hibelerde ve belirli kurum, kuruluş ve kişilerde muafiyet devreye giriyor. Ancak bu muafiyetten yararlanmak için tapu işlemi sırasında muafiyete ilişkin belgeleri yanında bulundurmaları gerekiyor.

Kentsel dönüşümde de dönüşüm yasası kapsamında yapılan bir projeden ev alındığında tapu harcı ödenmiyor.

YORUMLAR 19
 • arda 1 yıl önce Şikayet Et
  tapu harcının ev fiyatlarıyla ne alakası var zaten satışlar düşük gösteriliyor tapu harcı kalkınca yüksek gösterilmeyecek 5 yıl içinde satışa çıkarılan evlerde değer artış kazancı vergisi var ve oranları çok yüksek bu vergiden kaçmak için düşük gösterilmeye devam edilecek söktörü hareketlendirmek için kentsel dönüşümü hızlandırmanız gerek bunun içinde ada ada ev yapımını teşvik edip yüksek katlara izin vereceksiniz başka çareniz yok fiyatlar ancak böyle düşer istanbulda ev kalmadı nufus çok ev lazım
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunu müteahhit ve emlakçılara yapmayın. Sadece sahibinden yeni sahibine satışlara yapın.
  Cevapla
 • Faruk 1 yıl önce Şikayet Et
  Tapu harcı devletin kasasına giden paradır ve bu parayı müteahit ödemiyor ev alan hepsini ödüyor indirimi etkilemez bu palavra haber ama devletin geliri düşer bu kesin. Böyle bir karar ahmaklık devlet düşmanlığıdır
  Cevapla
 • ken 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletin düşer ama satan zam yapacağı için müteahhitinin geliri artacak.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Toki den aldığım evin bütün borçlarını bitirdim.Ancak tapu ücreti benim için yüksek biraz makul olması halinde ödeyebilirim
  Cevapla
 • hakkı 1 yıl önce Şikayet Et
  halkın işine yarayacak birşey yapın faizleri düşürün. hayat sigortası aynı firma farklı bankalarda 3 kat fiyat artışı ile dolandırıyor hende devlet katılım bankaları bunların önüne geçin vergiyide 4 den 2 ye çekin herkes razı olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle