Goldman'dan Çin uyarısı: Daha ağır olabilir

Çinli emlak şirketlerinin ödemelerini yerine getirmemesi küresel piyasaların yakından takip ettiği temel risklerden biri olarak öne çıkarken, Goldman Sachs, söz konusu ödeme riskinin beklenenden daha ağır olabileceği uyarısında bulundu.

Goldman'dan Çin uyarısı: Daha ağır olabilir
Goldman'dan Çin uyarısı: Daha ağır olabilir
GİRİŞ 07.10.2021 09:48 GÜNCELLEME 07.10.2021 09:48

Goldman Sachs analistleri, Çin’de bu hafta emlak geliştirme şirketi Fantasia'nın sürpriz temerrüdünün, sektörün fon sağlama zorluklarının “beklenenden daha şiddetli” olabileceğini işaret ettiği uyarısında bulundu.

Analistler, hazırladıkları notta, Fantasia’nın Pazartesi günü vadesi gelen 205,7 milyon dolarlık tahvilinin geri ödemesini gerçekleştirememesi ve bunun da temerrüdü işaret eden seviyelere doğru bir dizi kredi notu indirimlerini tetiklemesinin, yatırımcıları diğer emlak geliştirme şirketlerinin de benzer durumda olup olmadığını sorgulamaya yönelttiğini kaydetti.

Evergrande yatırımcıları halen detayları bekliyor

Chinese Estates Holdings Ltd. hisseleri, milyarder Lau ailesinin şirketin azınlık paylarını satın almayı teklif etmesinin ardından, Hong Kong piyasasında yüzde 32 kadar yükseldi.

Chinese Estates, uzun süredir zor durumdaki Çinli emlak devi China Evergrande Group’un destekçisi konumundaydı, ancak son dönemde şirketteki payını azalttı.

Chinese Estates hisselerinin işlemleri 29 Eylül’den beri durdurulmuştu. Yatırımcılar halen Evergrande’nin “ana işleminin” detaylarını açıklamasını bekliyor.

Şirketin, hisselerinin Hong Kong piyasasında Perşembe günü öğleden sonra tekrar işlem görmeye başlayabilmesi için piyasaya yerel saat ile 13:00’e kadar bilgi vermesi gerekiyor. Evergrande’nin, paylarını hızlı bir şekilde elden çıkarması gerekebileceğine ilişkin endişelerden dolayı, son haftalarda güçlü kayıplar yaşayan Borsaya kote iki bağlı kuruluşunun hisseleri değer kazandı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL