Dünya devi harekete geçti! Türkiye'de üretecek

İsveç merkezli mobilya zinciri IKEA, yaşadığı tedarik sorunları nedeniyle Türkiye'deki üretimini artırma kararı aldı.

Dünya devi harekete geçti! Türkiye'de üretecek
Dünya devi harekete geçti! Türkiye'de üretecek
GİRİŞ 06.10.2021 15:44 GÜNCELLEME 06.10.2021 16:31
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

İsveç merkezli mobilya devi, Türkiye'deki mevcut üretimine ek olarak koltuk, kanepe, kitaplık, gardırop ve mutfak dolapları kategorilerini de büyük montanlı olarak Türkiye'de ürettirerek Türkiye üzerinden ihraç etmeyi planlıyor.

IKEA halihazırda tekstil, cam, seramik ve metal başta olmak üzere birçok kategorideki ürünleri Türkiye’de ürettirip dünyanın çeşitli ülkelerindeki Ikea mağazalarında satılmak üzere ihraç ediyor. İkea mevcut durumda Türkiye'de 20-25 civarı üretici ile çalışıyor.

IKEA Türkiye Genel Müdür Vekili ve CFO'su Kerim Nişel Reuters'a yaptığı açıklamada, "Son dönemde pandemi ile birlikte gelen lojistik krizi ile Türkiye’de üretim yaptırma konusunda çok ciddi bir hareketlenme var. IKEA'nın özellikle mobilya kategorisinde kitaplıklar, gardırop, mutfak dolapları vb. ürünlerin de Türkiye'de üretilmesine ilişkin birtakım girişimleri mevcut. Bunların büyük montanlı olarak Türkiye’de üretilmesi için çalışmalar devam ediyor" dedi ve ekledi:

"IKEA olarak üzerinde çalıştığımız bir diğer kategori de koltuk-kanepe grupları. Bunlarla ilgili de Türkiye'den alım yapılabilmek için girişimlerimiz sürüyor."

Nişel, IKEA'nın Türkiye'den dünyaya yaptığı ihracat tutarı ile ilgili bilgi vermedi. Ancak IKEA’nın Türkiye'den ihraç ettiği ürün miktarının Türkiye'ye ithal ettiği ürün miktarının yaklaşık 3 misli olduğunu belirtti.

Nişel, "IKEA tüm dünyada en yüksek standartta ürün ürettirmeye çalışıyor. Bu sadece ürün kalitesi açısından değil, çalışan haklarından, kullanılan malzemelerin sürdürülebilir olmasına kadar birçok alanı kapsıyor. Bu nedenle bir ülkede yeni bir kategori açmaya karar verdiğinde o standartları yerleştirmek açısından süreç bir hayli uzun olabiliyor. Bununla beraber, Türkiye'den alımı çok daha büyütmek üzere yoğun bir çalışma olduğunu ifade edebiliriz" diye konuştu.

KAYNAK: REUTERS
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • ayhan 1 ay önce Şikayet Et
  Evime sokmayacağım ürünler.Yerli imalatçıların ürünleri daha kaliteli ve daha ucuz.
  Cevapla
 • temel 1 ay önce Şikayet Et
  ikeanin mallarin yarisi cin ve hapis de yapilir yada cok fakir yerde ise biz de ise hapis de adam besliyorum oraya sere tarim su bu kur aksama kadar yatmasin is yapsin hapis de
  Cevapla
 • Kul insan 1 ay önce Şikayet Et
  Ikea mobilya anlayışı bize ters şimdiden söylemek isterim. Mobilyayı al kendin kur mantığı. Artı ikea mobilya kalitesi tartışılır. Mobilya nakliye artı kurdurmak için ek ücret alınabilir.
  Cevapla
 • Dede 1 ay önce Şikayet Et
  Yatirim yapıyor ucuz yapabilir .insanlara iş kapisi guzel haber
  Cevapla
 • zafer gülten 1 ay önce Şikayet Et
  artık Türkiye de üretiyorlarya,bu yüzden çevreye zararlı,ülkelerinde yasak olan her türlü kimyasal üretim malzemesini kullanırlar ülkemizde.sağlığa zararlı boyalar,yapıştırıcılar vs.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle