Otobüs seyahatlerinde açık bilette '12 saat önce' şartı kaldırıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Covid-19 önlemleri kapsamında otobüs yolculuğu yapacak vatandaşların mağdur olmaması için açık bilette '12 saat önce' şartını 'sefer başlayıncaya kadar' olarak değiştirdi.

GİRİŞ 05.10.2021 15:20 GÜNCELLEME 05.10.2021 19:34
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada koronavirüsün yayılımının önlenmesi amacıyla Türkiye’de gerek Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca gerekse diğer bakanlıklarca koruyucu tedbirlerin alınması gerekliliğinin ortaya çıktığı vurgulandı.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre Otobüs hareket saatinin 24 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda, Bilet ücretinin tamamının iade edildiği, otobüs hareket saatinden 12 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda ise 6 ay geçerli açık bilet düzenlemek zorunda olunduğu hatırlatılarak, şöyle denildi:

"İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile 6 Eylül’den itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin; uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatleri için 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilmesi kararlaştırıldı. Ancak, daha önce yolcu bileti almış olan vatandaşların, sefer başlamadan önce genelgede öngörülen asgari kriterleri sağlayamadıklarından dolayı seyahat edemedikleri, bu nedenle yolcu bileti için ödedikleri ücretin iadesini alamadıkları veya açık bilete çeviremedikleri belirlendi."

Yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi için Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre düzenleme yapıldığı belirtilerek, "Önceden otobüsle seyahat etmek için yolcu bileti alan; ancak sefer başlamadan aşı ve PCR kriterlerine uygun olmadığı tespit edilen yolcular için, sefer başlayıncaya kadar talepte bulunulması halinde, daha önce düzenlenmiş yolcu bileti yerine ikinci bir talimata kadar 6 ay geçerli açık bilet düzenlenebilecek" denildi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 19
 • Kandırıldınız 7 ay önce Şikayet Et
  Fena halde kandırılıyorsunuz. Korona diye ölü yada diri bir virüs yok. İnsanlar ağır grip vakalarına benzer şekilde radyasyon zehirlenmesinden hastalanıyor. Bu bahaneyle grafen oksitle zehirleniyorsunuz. Kendinizi kullandırmayın, aklınızı kullanın, araştırın biraz.
  Cevapla
 • Ahmet 7 ay önce Şikayet Et
  Komplolar ile aklın yıkanmış. Gerçek hayata dön. Asıl senin gibiler kandırılmış. Koronada pisi pisine öleceksiniz hala inkar hala zırva.
  Cevapla
 • Hazar 7 ay önce Şikayet Et
  Butun bilim adamlari profesörler sunlar bunlar bilenedi sen bildin bravo
  Cevapla
 • Vatandaş saffet 7 ay önce Şikayet Et
  Abicim Allah razı olsun .her yerde bunları yaz .
  Cevapla
 • Radyasyon salgını 7 ay önce Şikayet Et
  Korona vakalarına acil radyasyon zehirlenmesi testi yapın. Korona diye bir virüsün olmadığı kanıtlandı. İnsanları hasta eden şey radyasyon zehirlenmesidir. Radyasyon zehirlenmesi de bulaşıcıdır ve ağır grip vakalarında görülen aynı belirtiler görülür.
  Cevapla
 • 1445044699841052683 7 ay önce Şikayet Et
  mRNA fare ve maymunlarda denenmiş. İşte sonucu. Üstteki numarayı Google aratın ve videoyu izleyin.
  Cevapla
 • 1444638635047981056 7 ay önce Şikayet Et
  Üstteki numarayı Google da aratın ve videoyu izleyin Oxford üniversitesi tıp derneği yayıncılık makalesi. Dr john Campbell. Aşıların fareler üzerinde denendiği ve kalp iltihabına yol açtığını anlatıyor.
  Cevapla
 • Fatih 7 ay önce Şikayet Et
  Saçmalık metro tramvay şehir içi otobus metrobüs tam dolu hatta akraba oluyorsun...covit olmuyor orda...herkesin tek tek oturduğu tren sehirler arası otobüs uçakta bulaşıyor...biri açıklasın...ha bu vuris havadan 5 dk demeden bulaşıyordu bir ara oyke diyorlardı Allah akil versin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle