İnsansız hava aracı BAHA, sınırda ilk saha testini yaptı

HAVELSAN'ın "dijital birlik" konseptinde yer alan dikey iniş-kalkış yapabilen bulut altı insansız hava aracı BAHA, güvenlik güçleri eşliğinde sınırda ilk saha testini başarıyla tamamladı.

GİRİŞ 02.10.2021 12:00 GÜNCELLEME 02.10.2021 16:50
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

HAVELSAN Genel Müdür Yardımcısı Muhittin Solmaz, insansız sistemler alanında yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

BAHA'nın ilk saha testlerini güvenlik güçleri eşliğinde yakın zamanda tamamladıklarını bildiren Solmaz, "Güvenlik güçlerimizle birlikte yaptığımız saha testleri sonucunda kullanıcıdan aldığımız girdilerle geliştirme faaliyetlerine devam ediyoruz. 2022'nin başında bu girdilerle tekrar sahada denemeler yapıp başarılı sonuçlarını görmeyi arzuluyoruz." dedi.

BAHA'nın 30 kilogram ağırlığa sahip olduğunu, 5 kilogram faydalı yük taşıyabildiğini anlatan Solmaz, "Özellikle bulut altı diye tabir ettiğimiz aracımız, bulutlu havalarda dahi görev yapabilecek ve sınır bölgelerinde otonom görev icra edebilecek. Sürü algoritmalarıyla beraber de süre kabiliyeti kazanan bir otonom hava aracı olarak görevini yerine getirebilecek." diye konuştu.

Özellikle dikey iniş-kalkış kabiliyeti olduğu için sınır bölgelerinde farklı saha koşullarında testleri gerçekleştirdiklerini anlatan Solmaz, BAHA'nın testlerde yerli ve milli donanımlarla 7 bin 500 feet yükseklikte, yer destek merkezine 10 kilometre uzaklıkta uçuş gerçekleştirdiğini, keşif-gözetleme amaçlı görüntü alıp aktardığını, karıştırmaya karşı koyduğunu, otonom iniş-kalkış yaptığını belirtti.

"Dijital birlik" konseptindeki son duruma ilişkin de bilgiler veren Muhittin Solmaz, orta sınıf birinci seviye insansız kara aracını başarıyla tamamladıklarını ve yapılan testlerden de başarıyla geçtiklerini düşündüklerini söyledi.

İnsansız kara ve hava araçlarını bir sistem olarak görüp, sürü algoritmalarıyla beraber kendilerine verilen görevi birlikte yapabilmelerini amaçladıklarını vurgulayan Solmaz, şunları kaydetti:

"Geldiğimiz noktada kara araçlarımızla BAHA platformumuzu entegre ettik. Tek bir operatör ile birden fazla kara aracımızı ve bulut altı insansız hava aracımızı ortak göreve çıkarabiliyoruz. Amacımız 20-30'lu sayıda araçla denemelerini yapabilmek. 2022'nin ortasında bu denemelerimizi sahada göstermeyi amaçlıyoruz. Sürü algoritması tarafındaki çalışmalarımız devam ediyor. Platformlarımız belli bir başarıya ulaştı. Kullanıcı girdilerine yönelik de çalışmalarımız devam ediyor. Önemli olan sürü algoritmasının sahanın ya da kullanıcının isteğini karşılayacak şekilde tamamlanması. Bu kapsamda da çalışmalarımızın sonuçlarını 2022 ortasında göreceğimizi umut ediyoruz."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 14
 • dostacısı 2 yıl önce Şikayet Et
  dikkat edin dikkat yavrularım yapıyorsunuz işkembesi kendinden önde giden embesil solucanlar sızdırıyorlar.Kahretsin onları.
  Cevapla
 • Beyaz 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu daha baslangic...
  Cevapla
 • Yusuf 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu siha iha ve diğer leri çok önemli gelişmeler milli güvenliğimiz açısından fakat biraz da Ekonimo ye ağırlık verilmeli herseye yüzde yüz zam gelmis millet geçim derdine düştü cebindeki para devamlı eriyor İnşallah burada bir çözüm bulurlar
  Cevapla
 • Er Turan 2 yıl önce Şikayet Et
  helal size be kahramanlar. helal size
  Cevapla
 • çağdışı 2 yıl önce Şikayet Et
  heykel daha makbul... bu savaş politikası. bak pkk barış politikası yapıyor. yunan sadece mavi vatanı istiyor. bonus olarak da ege yi hatta izmir yetmedi İstanbulu.. ver ver gitsin. kılıçtaroğlu iktidar olursa verecek bir şeyi kalmasın ...hep icraatsız kalsın.. biz de orta asyaya göçeriz biter.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle