'Avrasya Tüneli'nde fazla ücret' iddiasına yanıt

Ulaştırma Bakanlığı, 'Avrasya Tüneli'nden geçişlerde hatalı döviz kuru nedeniyle fazla ücret alındığı' iddialarına ilişkin açıklama yaptı.Açıklamada, her yıl olduğu gibi ocak ayının ikinci günündeki döviz kurunun baz alındığı bildirildi

 'Avrasya Tüneli'nde fazla ücret' iddiasına yanıt
'Avrasya Tüneli'nde fazla ücret' iddiasına yanıt
GİRİŞ 01.10.2021 16:32 GÜNCELLEME 01.10.2021 16:42
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Avrasya Tüneli geçişlerinde "hatalı döviz kuru nedeniyle 2020 yılı şubat-haziran döneminde otomobillerden fazla ücret alındığı" iddia edildi.

İddiaya ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nden bir açıklama yapıldı.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, son günlerde medya organlarında yer alan "hatalı döviz kuru nedeniyle 2020 yılı şubat-haziran döneminde otomobillerden fazla ücret alındığı" haberi ve referans alınan Sayıştay denetçi görüşünden dolayı açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

"HATALI HESAP SÖZ KONUSU DEĞİL"

Sayıştay denetçisinin raporunda, iddia edildiği gibi "Güncel geçiş ücretlerinin hesaplanmasında döviz kurunun hatalı belirlenmesi" gibi bir durumun söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, "Alınan ücret, sözleşmede yazıldığı üzere her yıl doğru şekilde hesaplanmakta ve uygulanmaktadır" ifadesi kullanıldı.

BAZ ALINACAK TARİH SÖZLEŞMEDE

Avrasya Tüneli Projesi'nin 2008'de ilgili kanun uyarınca yap-işlet-devret modeli kapsamında ihale edildiği ve 2011'de Uygulama Sözleşmesi'nin imzalandığı bilgisi verilerek, tüm uygulamaların da anılan sözleşmelerin hükümlerine uygun olarak devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, her yıl ocak ayı içinde belirlenerek şubat ayı başında uygulamaya konulan yeni ücrete esas döviz kurunda hangi tarihin dikkate alınacağına dair sözleşme maddesi de yer aldı.

OCAK AYININ İKİNCİ GÜNÜNDEKİ KUR

Buna göre, işletme yılının ocak ayının 2'inci günü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca yayınlanan Amerikan doları için döviz alış kurunun, söz konusu günün tatil gününe rastlaması durumunda ise bir önceki ayın en son çalışma gününün kurunun esas alınacağı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sözleşmede açık olarak belirtilen bu hüküm gereğince Avrasya Tüneli geçiş ücreti belirlenirken her yıl 'Ocak ayının ikinci günü T.C. Merkez Bankası tarafından yayınlanan (dolar) için döviz alış kuru' esas alınmaktadır. 2020 yılı için de aynı kural uygulanmıştır. Sayıştay denetçisinin yazdığı şekilde 31 Aralık kurunun alınması sözleşmeye aykırıdır. 2 Ocak 2020 tarihli kur 5,9478 lira, 31 Aralık 2019 tarihli kur ise 5,9400 liradır. Fazla tahsilat yapılan bir ücret belirlenmesi asla söz konusu olmamıştır ve olmayacaktır. Diğer yandan bu husus, Sayıştay denetim raporunun 'mali rapor ve tablolara verilen görüş ile ilgili olmayan B. Diğer Bulgular' bölümünde yer almış ve 'bulgu' vasfındaki kanaatidir. Somut gerçeklikle uyuşmayan bulgular değişebilir, çürütülebilir vasıftadır."

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Bamsı 3 ay önce Şikayet Et
  AKP nin acilen CHP nin yalanlarını çürütme müdürlüğü kurması lazım.
  Cevapla
 • tatar 3 ay önce Şikayet Et
  peki sana soru neden üsküdardan mecidiyeköye chpli antrikot ekremin deniz taksisiyle 48 liralık marmaraydan geçmek varken deniz taksi ile 250 liraya geçiyorsun. bunu sorabilir misisn başkanına!
  Cevapla
 • Gölge 3 ay önce Şikayet Et
  Bizim paramıza ne olmuşta dövize endeksli ücretlendirme yapılıyor
  Cevapla
 • Mesut 3 ay önce Şikayet Et
  geçiş ücreti pahalımı evet pahalı. yolu gerçekten kısaltıp işimize yarıyormu yarıyor. lakin bu ara akşam saatlerindeki '' asya yakasındaki yoğun trafik yüzünden geçişler konrollü yapılmaktadır '' uyarısı yapılıp tekli geçişe trafik düşürülüyor. bakırköye kadar trafik uzanıyor. hiç bir esprisi kalmıyor geçişin. ve sürücülerde geçmek istemiyor. daha doğrusu o trafiğe girmek istemiyor. onada çözüm gerekli. şahsen girmeyip avrasya tüneline, sirkeci harem feribotuna yöneliyorum.
  Cevapla
 • alper 3 ay önce Şikayet Et
  bu ülkenin parta birimi tl değilmi .. dolar nedir işçiye memuarada dolar kuru maaş verelim ozaman itirazımız olmaz
  Cevapla
 • tatar 3 ay önce Şikayet Et
  cevabı çok basit sen 80 yıl heykel yaparak yönetilmeseydin ve uçak fabrikanı, araba fabrikanı toprağa gömmeseydin bugün senin paran değerli olurdu! fakat sen ıq su heykel yapmayı geçmeyen, sokakta ayyaş gezsin diye ekmek yerine bira için diyen insanların yönetiği bir ülkede yaşadığın için! bugun yabancı yatırımlı ortaklar sözleşmesini dolar cinisinden yapar. bu soruyu sormadan önce chpli dedelerine sitem et! uçak fabrikasına toprak döken bir partidir chp!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle